bildirgec.org

rss hakkında tüm yazılar

Site içeriğini otomatik facebook’a ekle

pusluvadi | 28 April 2011 15:26

Malumunuz piyasada bir çok site var ve özelliklede en çok wordpress tercih ediliyor. Bugün size wordpress tabanlı web sitenize eklediğiniz içeriğin otomatik olarak facebook hayran sayfanıza ya da kendi kişisel profilinize nasıl düştüğünü anlatacağım.

rss garfitti
rss garfitti

Yeni Siteler Keşfedelim – XXII

Atomic Bomb | 07 March 2011 10:57

ultimate chart: Son çıkan müziklerden, albümlerden haberiniz olmadığını ve bunları araştırmaya zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız, bu site tam size göre. Site birkaç kaynaktan topladığı verilerle en popüler müzikleri, sanatçıları sizlere sunuyor.

Map of Metal: Bilindiği gibi metal müzik içinde onlarca tarz ve alt-tarz barındıran bir müzik türü. Bütün bu türleri aklında tutabilenler elbet vardır. Ancak eğer siz bunlardan biri değilseniz, bu siteye bir göz atabilirsiniz. Sitede metal müziğin kendi içindeki tarzları bir harita ile orijinini belirterek sizlere anlatıyor. Oldukça güzel hazırlanmış ve ilgililerine hitap edebilecek bir site.

Asp.Net C# Rss yapımı

admin | 25 December 2010 16:46

Merhaba bu yazımızda web sayfamız için Rss besleme sayfası yapacağız, ilk işimiz veritabanımızı aşağıdaki gibi oluşturalım App_Data klasörüne db.mdb şeklinde atalım.

Veritabanımız
Veritabanımız

aslında yapacağımız işlem çok kolay bütün işlemlerimizi kod arkası kısmından gerçekleştireceğiz.

gerekli kütüphanelerimizi projemize ekleyelim.

1
2
3
4
5
6
7
8
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;
using System.Text;
using System.Xml;
using System.Data.OleDb;

Yeni Siteler Keşfedelim – XVI

Atomic Bomb | 16 October 2010 16:17

Morse Tweet: Mors alfabesini çoğumuz biliyordur. Peki twitter’da bu harflerle mesaj atmaya ne dersiniz. Bu site sayesinde yazdığınız şey mors harflerine çevriliyor ve mesajınız mors alfabesiyle twitleniyor.

Live TV: Dünya’nın çeşitli ülkelerindeki televizyonlara bu site sayesinde bağlanabilirsiniz. Türkiye seçeneği de mevcut. Basit arayüzlü ama işlevsel.

Privacy Policy Generator: Aslında her sitede bulunması gereken bir e-belge privacy policy (gizlilik bildirimi- sitenin kullancııların hangi bilgilerini depoladıkları vs.) Bir web sitesi olan herkes, bu site sayesinde fazla uğraşmadan bir gizlilik bildirimi yaratabilecek.

Yeni Siteler Keşfedelim – IX

Atomic Bomb | 20 September 2010 12:17

Video2Mp3: Bazen youtube’dan izlediğimiz bir videoyu mp3’e çevirmek istediğimiz oluyor, ancak program indir, yükle vs. işlemlerinden üşendiğimiz için, boşver diyip işlemi erteleyebiliyoruz. Bu site sayesinde online olarak youtube videolarını mp3’e çevirebilirsiniz. Programa filan gerek olmadan!

Page2RSS: Bu site rss desteği olmayan siteler için rss feedi yaratarak readerlarınızdan takip imkanı sağlıyor. Tavsiye ederim. Tabii ki rss kalitesi beklemeyin. Sonuçta yoktan bir şey var ediyor!

JSON, Callback ve YahooPipe Kullanarak RSS Okuyalım

admin | 17 September 2010 16:13

Çoğu web sitesi hala RSS kayıtlarını arka planda XML olarak tutyor. Yahoo Pipe’ları bize RSS/XML kaynaklarını JSON a dönüştürülmüş halde sunuyor. Bunun için aşağıdaki adrese istenilen sitenin sayfa url’sini ekleyip yolluyoruz.

http://pipes.yahoo.com/pipes/9oyONQzA2xGOkM4FqGIyXQ/run?&_render=JSON&_callback=piper&feed=

Yapacağımız işlem çok karışıkmış gibi gözükse de aslında bu işlemi yapmak için sadece iki adet kısa içerikli json function oluşturuyoruz.

Örnek uygulamamıza başlayalım;

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
<%@ Page Language=”C#” AutoEventWireup=”true” CodeFile=”yahoopipe.aspx.cs” Inherits=”yahoopipe” %>
<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd”>
<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml”>
<head runat=”server”>
<title></title>
<script type=”text/javascript” src=”http://ajax.microsoft.com/ajax/jQuery/jquery-1.4.2.min.js”></script>
<script type=”text/javascript”>
function loadJSON(url) {
//kullanacağımız yahoo pipe adresini ekliyoruz
var yahooPipe = ‘http://pipes.yahoo.com/pipes/9oyONQzA2xGOkM4FqGIyXQ/run?&_render=JSON&_callback=processJSON&feed=’;
var headID = document.getElementsByTagName(“head”)[0];
var newScript = document.createElement(‘script’);
newScript.type = ‘text/javascript’;
newScript.src = yahooPipe + url;
headID.appendChild(newScript);
// newScript değerini headID’ nin alt elemanı olarak atadık
}
function processJSON(feed) {
// yahoo dan dönülen değeri feed ismi altında aldık
document.writeln(feed.value.title + ‘<BR>’);
// document . write kullanarak yazıcağımız değerleri html kodu içine alıyoruz
for (i = 0; i < feed.value.items.length; i++) {
document.write(“<a href=’” + feed.value.items[i].link + “‘>”);
document.writeln(feed.value.items[i].title + “</a><BR>”);
}
}
loadJSON(‘http://etravelideas.wordpress.com/feed/’);
// kullanmak istediğimiz adresi loadJSON fonksiyonuna gönderiyoruz bu değer yahooPipe a gönderilecek
</script>
</head>
<body>
<form id=”form1″ runat=”server”>
<div>
</div>
</form>
</body>
</html>

Örnek uygulamamızı çalıştırdığımız zaman asp sayfamız belirlediğimiz adresteki bilgileri yahoo Pipe ile json edilmiş olarak geri dönecek ilk url mizin içindeki ” render=JSON&_callback=processJSON= ” satırı geri dönülen değerin json formatında olacağını ve javascriptimize geri dönülen değeri processJSON fonksiyonuna yollamasını söylüyor.

Yeni Siteler Keşfedelim – VI

Atomic Bomb | 14 September 2010 11:57

Yahoo rss feed: Yahoo E-Mailize gelen mailleri rs feed(besleme) şeklinde görmek ister miydiniz? O zaman bu site işinizi görecektir. Böylece mail beklediğinizde sürekli hesabınıza girmek zorunda kalmayacak, rss okuyucunuzdan(reader) takip edebileceksiniz.

İskenderiye Kütüphanesi: Bu site kağıda basılı kitapları e-kitap olarak ücretsiz indirme imkanı sunuyor. Hemen aklınıza illegal siteler gelmesin bu site bu işi legal olarak yapıyor. Bu konuda şöyle bir bot da düşmeyi ihmal etmemişler: İlkesel olarak hemen her kitabı yayınlamaya çalışırız, ancak yazar ve çevirmenlerin de zarar görmesini istemeyiz. Bu nedenle yeni basılan kitapları paylaşıma açmayı düşünmüyoruz. Daha çok telif hakkı süresi bitmiş eserleri, yazarından ya da çevirmeninden izin aldığımız eserleri ya da alenileşmiş eserleri yayınlayacağız.”

Yeni Siteler Keşfedelim – IV (Netvibes)

Atomic Bomb | 08 September 2010 21:24

Daha önce başladığımız “yeni siteler keşfedelim” yazı serisinin dördüncü kısmında bu defa 5 değil, 1 site inceleyeceğiz. Ancak bu incelememiz biraz detaylı olacak. Lakin internete bakış açımızı değiştirecek nitelikte bir siteyi inceleyeceğiz.

Önceki yazılarımızdaki sitelerin çoğunluğunda kullanabilmek için yeterli derecede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekiyordu. Tanıtacağım sitenin büyük çoğunluğu (%80) Türkçe destekli. O bakımdan yabancı dili olmayanlar da kolaylıkla bu siteden yararlanabilecekler.

Siteyi tanıtmadan önce RSS teknolojisi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekiyor. RSS teknolojisi, internet kullanıcılarının zaman ve güçlerini optimize etmek için ideal bir teknoloji. Artık hemen her site, özellikle sık güncellenen siteler, rss teknolojisinden yararlanıyorlar. Rss hakkında internette şu ve şu yazılar var. Oradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak özet geçmek gerekirse rss, çok ziyaret ettiğiniz sitelerin güncellenmesini takip eden sistemdir. Örneğin bir haber sitesini ele alalım. Sözgelimi, Haber sitenizde bulunan teknoloji bölümündeki haberleri kaçırmak istemiyorsunuz. Ama bazen internete giremiyor, bazen yorgun olduğunuzdan takip edemiyor ve güncelliği kaçırıyor. Geçmiş sayfalarda kayboluyor olabilirsiniz. İşte RSS sistemi sizi bu zahmetten kurtararak teknoloji alanındaki yazılmış haberleri kaçırmamanızı sağlıyor. O sizin belirlediğiniz feedleri (besleme-güncelleme-haber), örnekteki teknoloji haberlerini, okumanız için depoluyor.

Peki bu rss sistemini nasıl çalıştıracaksınız? Sisteme bu rss feedlerini nasıl ekleyeceksiniz? İşte inceleyeceğimiz sitenin işlevlerinden biri de Rss güncellemelerini takip etmek.

Buraya kadar verdiğimiz bilgileri bilenler olabilir, onları da bildiriye dahil etmek için şöyle bir şey söyleyebiliriz. Bu site igoogle ve Google reader’ın yaptığı işlemleri daha görsel ve bütünleşik olarak yerine getiriyor.

5 Kullanılabilir jQuery Uygulaması

angelsdemos | 09 August 2010 10:00

Aşağıda yer alan basit ama kullanışlı jQuery uygulamaları her web servisinde kullanılabilir. Basit arayüzlü ve kullanımlı olan aşağıdaki tasarımaları web siteniz ile uyumlu hale getirebilir ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. işte muhteşem 5 jQuery uygulaması;

Image BlurDemo

Image Blur, her web uygulamasında kullanılabilecek oldukça hoş bir jQuery uygulamasıdır. Resimlere ilginç bir bulanıklık efekti veren bu uygulama resmin üzerine gidildiğinde netleşmeye başlayarak eski haline dönüyor. Tam tersinin yapılması ve geliştirilmesi muhtemel bir uygulama.

SeaHorseDemo

Seahorse gelişmiş bir form denetim uygulamasıdır. Bu muhteşem uygulama ile web sitenize yerleştireceğiniz tüm formları kontrol edebilirsiniz. En fazla kaç karakter yazılacağı, istediğiniz karakterleri engelleme, metin veya sadece sayı bulunması gibi seçenekleri etkileyebildiğiniz gibi herhangi ek işleme css kodlarına gerek formlardaki yazı renklerini anında değiştirmeniz mümkün. Ayrıca ip adresi, e-mail adresi kontrolü de yapabilmekte. Bu ve buna benzer bir çok denetime bu uygulama ile sahip olabilirsiniz.