bildirgec.org

robot köpek hakkında tüm yazılar

Robopet

angelsdemos | 12 November 2009 15:34

Artık robot bir ev hayvanınız var! Adı Robopet! Yürür, koşar, oturur, havlar, yuvarlanır. Bir ev hayvanın yapabileceği her şeyi yapar. Etraftaki nesneleri ve insan hareketlerini algılar.

Özellikleri

  • Yürüme ve koşma gibi gerçekçi biyomekanik hareketler.
  • Hareket sensörleri ile sizinle iletişime geçer
  • Çevre bilinci ve etkileşim
  • Sonik sensörler ile seslere yanıt verir.
  • Hareket sensörleri ile insan hareketlerine yanıt verir
  • Uzaktan kumanda ile serbest davranış modu

inanılmaz Robot Köpek (!) (videolu)

fReewave | 25 March 2008 11:45

İnternette gezinirken farkettiğim gerçekten çok fonksiyonlu bir robot. İlk başta acaba gerçek bir köpek de üstüne birşeyler giydirip bu şekle mi soktular diye düşünmüştüm ama sonra yanıldığımı anladım.

Boston Dynamics firmasının ürettiği bu köpek 1 metre yüksekliğinde, 0,75m uzunluğunda ve 75 kg ağırlığında. Yürüme, koşma, tırmanma, merdiven çıkma, yük taşıma özelliklerine de sahip olan köpeğin ayrıntılı ve videosu bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. (küçük modeli de burada idi)

Sony Aibo geri mi dönüyor?

Rick Deckard | 14 December 2007 11:02

Dünyanın en gelişmiş robot köpeği Sony Aibo yaklaşık bir yıl önce firmanın aldığı ani bir kararla üretimden kaldırılmıştı. Üretime son verilmesinin nedeni olarak Aibo’nun rakiplerine kıyasla yüksek maliyeti ve düşük satış rakamları gösteriliyordu.
Ancak görünen o ki Sony yüksek teknoloji pazarındaki yerini ve isim gücünü zayıflatmamak için kar elde etmeyi ikinci plana atarak bu piyasada kalmak istiyor.
Stuff Dergisinin haberine göre yeni robotun adı Aibo PS olacak ve playstation 3 ve PSP ile kontrol edilebilecek, Sony Network’e bağlanabilecek ve eski versiyonlara kıyasla daha gelişmiş bir yapay zeka ve hareket kabiliyetine sahip olacak.
Eğer bu söylentiler gerçekleşirse bu defa Sony’nin Aibo‘sunu oldukça dişli rakipler bekliyor olacak. Dasatech’in Genibo‘su ve Sega’nın idog‘u gibi..

LittleDog Robot

genaro flores | 20 September 2007 10:07

LittleDog
LittleDog

Boston Dynamics mühendislik firmasının geliştirdiği, LittleDog ismi verilen dört bacaklı bu robotun her bir bacağı gücünü üç adet elektrik motorundan alıyor. Bu motorlar geniş bir menzilde hareket ve tırmanma için yeterli gücü sağlayabiliyor. Sensörleri ve gelişmiş öğrenen algoritması sayesinde açıları ölçerek bacak pozisyonlarını ve vücut durumunu ayarlayarak hareket ediyor ve engelleri geçebiliyor. Lithium polymer pilleriyle birlikte 30 dakika boyunca tekrar şarj olmadan sürekli hareket edebiliyor. PC bağlantısı ile kontrol edilebiliyor. Ayrıtılar ve video görüntüleri için burası.