bildirgec.org

rehber hakkında tüm yazılar

blog’lamaya giriş rehberi

silver530 | 24 February 2011 13:27

web’in yeni nesil gazetecileri olan blog’cuların dünyasına giriş rehberi

blogcu
blogcu

blog açmak isteyenlere bir rehber olacak bu yolculuğumuzda blog dünyasındaki trendlere yakından bakacağız.

siz de eğer internet dünyasında fikirlerinizin yer almasını istiyorsanız blog açma vaktiniz gelmiş demektir. bunun için önünüzde ücretsiz bloglama araçlarından tutun da kendi barındırma alanınıza kurabileceğiniz gelişmiş blog yazılımlarına kadar çokca seçenek var.

bu rehber sayesinde blog dünyasına hızlı bir giriş yapıp fikirlerinizi, resimlerinizi ve videolarınızı nasıl yayınlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Blog tasarımı nasıl yapılır?

maxhoper | 01 February 2011 11:08

Blogdesingblog.com blog tasarlerken dikkat edilmesi gereken noktaları 9 parçaya ayırarak anlatıyor. Bu başlıkların Türkçe karşılıklarından çok genellikle İngilizce adlarına yatkın olunduğu için İngilizce adlarını da beraber vermek bu anlatım için daha yararlı olacaktır.
Bu dokuz alt başlık şöyle.

Başlık (Header)
İçerik Alanı (Content Area)
Birincil yönlendirici(primary navigation)
İkincil yönlendirici(secondary navigation)
Manşetler (Headlines)
Yorumlar (Comments)
Makale Sonu (Post’s Footer)
Sayfa Altı (Footer)
Reklamlar (Advertisements)

HEADER – başlık

Başlık ziyaretçilerin siteye girişlerinde karşılaştıkları ilk bölge olduğu için sitenin en önemli kısımlarından biridir. blogu diğer bloglardan ayırabilecek ve öne çıkarabilecek bir yapıda olduğu için üzerinde önemle durulması gerekir. Başlık benzersiz ve hatırlaması kolay olmalıdır. Bu yüzden blog tasarımcıları başlık üzerinde son derece titiz çalışırlar, öyle ki sadece hazır bir tasarımı kullanan bloggerlar dahi başlık kısmını kendilerine uyarlamaya çalışırlar. Blog başlığı tasarımını populer kılmak için Vinh Le’nin kaleme aldığı şu makaleye göz gezdirmekte fayda var.

not: 2008 yılında yayınlamış bir makale olmasından dolayı verilen örneklerden bazılarında tasarımlar değişmiş. Ancak bu makalenin orjinalinin yayınlandığı siteye giderek orada kaydedilmiş olan örnekleri inceleyebilirsiniz.

Birkaç mükemmel header örneği

1.Octwelve

octwelve
octwelve

octwelve header da bir çizgi karakterin kullanıldığı iyi bir örnek.

Photo manipulation nasıl yapılır ?

maxhoper | 31 January 2011 10:34

Photo manipulationterimini tam olarak karşılayan bir türkçe terim bulunmuyor. bu terim bir takım imgelerin birbiri üstüne bindirilmesi, iç içe geçirilmesi, birlikte uyum sağlayacak ve tek bir görüntü oluşturacak şekilde düzenlenmesi; bir takım doku örnekleriyle yeniden dokulandırılması, çeşitli efektlerle anlatımın etkili kılınması gibi işlemlerin tamamını içinde barındırır. Yazının geri kalanında da bu tanım photo manipulation olarak geçecektir. Elbette ki uygun bir türkçe terim arayışı sürdürülmelidir.

Bu ve benzeri kompozisyonları oluşturmak sanıldığı kadar zor değil
Bu ve benzeri kompozisyonları oluşturmak sanıldığı kadar zor değil

Peki photo manipulation Nasıl Yapılır ?

Günümüzde bu işlem dijital ortamda yapılmaktadır. Dijital ortama aktarılmış imaj dosyalarının oldukça popüler olan “photoshop”gibi programlarda işlenmesiyle bu sanata yeni eserler kazandırılmaktadır.

photo manipulation eseri oluşturmanın en zor kısmı kompozisyonu belirlemektir. başarılı kompozisyon ve doğru teknik ortaya konulan konuyu izleyiciye direk aktarmakta en önemli unsurlardır.

photomanipulation, fotomontajdan çok daha fazlasıdır.
photo manipulation, fotomontajdan çok daha fazlasıdır.

cydia kullanım rehberi

admin | 30 December 2010 17:26

Dünya üzerindeki iOS destekli cihaz (iPhone, iPad, iPod Touch) kullanıcılarının yaklaşık on milyonu bu cihazlarına jailbreak işlemi uyguluyorlar. Özellikle geçtiğimiz aylarda Amerikan ve Avrupa mahkemelerince bu işlemin “Legal” olarak tekrar sıfatlandırılması, bu işlemi uygulayan kullancıların sayısında hızlı bir artışa sebep oldu.

Jailbreak yapma işlemini aynı zamanda iOS Cihaz’a “Cydia” kurmak olarak da tanımlayabiliriz. Zira bu işlemi yapmaktaki temel amaç da budur.

Cyida, cihazımızdakı kapalı kapıları bıze sonuna kadar açarak cihazımızı istediğimiz ölçüde özelleştirmemize aracılık eder.

Yeni Başlayanlar İçin Ikariam’da Başarılı Olmak

bir kan | 16 November 2010 22:48

Bilmeyenler için, ikariam, Gameforge firmasının ürettiği, Türkçe dil desteğine de sahip, çevrimiçi tarayıcı oyunudur. Çok hoş çizgi grafiklere sahiptir. Bence daha önemlisi eğlencelidir, gerim gerim gerilmezsiniz, çayınızı kahvenizi yudumlayarak oynarsınız. Tek kötü yanı bağımlılık yapar.

Bu oyunda başarılı olmak için birinci koşul sabırdır. Bina yapımları ve araştırmalar seviye yükseldikçe daha uzun sürer. Diğer çevrimiçi tarayıcı oyunlarında olduğu gibi, bu süreler boyunca oyunda olmanız gerekmez, siz oyunda olmasanız da üretim ve inşalar devam eder.

En iyi Tatil Rehberi Siteleri

sequieros | 12 October 2010 12:52

Günlük hayatın stresinden kurtulmak için tatile çıkmaya karar verdiniz. Peki size en uygun oteli nasıl bulacaksınız? Dünyanın neresine seyahat etmek isterseniz isteyin aşağıda belirtmiş olduğum siteler, içerdiği turist görüşleri sayesinde gitmek istediğiniz oteller hakkında oldukça yararlı bilgiler veriyor.

İncelediğiniz otellerin sitede yer alan oteller arasında kaçıncı olduğunu, artıları ve eksilerinin neler olduğunu ve neden gitmeniz ya da neden gitmemeniz gerektiği hakkında da sizlere önemli ipuçları sağlıyor. Siteler yabancı içerikli olsalar da herhangi bir türk otelini eğer kayıtlıysa bulabilir ve hakkında bir şeyler öğrenebilirsiniz. İşte uluslararası alanda tatilcilerin en çok uğradığı rehber siteler:

Trip Advisor : Bu site mükemmel bir seyahat rehberi. turistlerin ülkemize gelmeden önce ilk incelediği sitelerin de başında gelmektedir. Bu site 40 milyonun üzerinde kullanıcı yorumlarıyla ve müthiş tavsiyeleri ile tam bir seyahat rehberi. Tatile çıkmadan önce kesinlikle bakılmalı.

Lonely Planet : Lonely planet aslında turistler için bir “guide book” niteliğinde. Sitenin içerisinde soru ve görüşleriniz için bir forum bölümü de bulunmakta.

İş Portalı açıldı, nedir İş Portalı?

nicolatr | 17 September 2010 13:45

Bir işletmeniz var ve işletmemi nasıl büyütebilirim diye mi düşünüyorsunuz?
Geçen günlerde İş Portalı (isportali.net) açıldı. İş Portalı işletmelerin birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan bir site. İşletmeler siteye üye olup ürün ve hizmetlerini, işletmelerini tanıtıyorlar. Dilerlerse ücretsiz reklamlar da verebiliyorlar. Eğer ürün alım, satım, tanıtım amaçlı duyuruları varsa birkaç kuruş gibi bir ücret ödeyerek hedefledikleri iş alanındaki tüm kullanıcılara gönderebiliyorlar. Böylece tanıtım masraflarını büyük oranda kısmış oluyorlar. Kullanıcılar ürün ve hizmetlerini sunabilecekleri sayfalara da sahip. Bu sayfalarda galeriler oluşturup diğer kullanıcılara gösterebiliyorlar.

yeni başlayan freelancerlar için ipuçları

tembelyarasa | 01 September 2010 19:58

giriş;
freelancer’mısınız bu yazı tam size göre hele birde
ilk işinizi henüz yapmamışsanız,bu yazıda ilk işinizi başarıyla yapabilmeniz için ipuçlarına yer vereceğiz,
bilgilendirici olması dileğiyle.

tanıtıcı e posta nasıl yollanır?

tembelyarasa | 27 August 2010 12:17

bir web sitesi tasarladınız ve bunu geniş kitlelere
duyurmak ve seçtiniz
web sitenizi veya ürününüzü tanıtacak e postalar
göndermek istiyorsunuz. reklamın iyisi kötüsü
olur diyerek bu yazıyı okumanızı tanıtıcı e postalarınızı mükemmelleştirmenizi öneririz.

1.Okuyucunuzun zamanını çöpe atmayın
bu maddede anahtar cümlemiz vakit nakittir
olacak. okuyucunuz e postanızı açtığı an
ona ne sunduğunuzu anlamalı yani
anlaşılabilirliğe ve sadeliğe önem vermelisiniz.
kısa sürede anlaşılacak bir içerik hazırlamalıyız.

2.önce nazikçe sorun
ürününüzü kısa bir yazıyla tanıttıktan sonra
“eğer ürünümüzü beğendiyseniz satın almak istiyorsanız lütfen bizi haberdar edin”tarzı bir cümle uygun olacaktır. hem böyle kibar bir yaklaşımla müşterinizin size olan güvenini artırabilirsiniz.

Facebooktan para kazanmak

Kaptanoglu | 31 May 2010 21:42

facebooktan para kazanmak
facebooktan para kazanmak

İnternet dünyasının yükselen yıldızı facebook üzerinden para kazanmak hayal değil.Ama bunun için dikkat etmeniz gereken şeyler var.Öncelikle bu işi kendiniz öğrenebilirsiniz.Daha önce internetle bir teccübe sahibiyseniz işiniz kolaylaşacak.Gerçi internette zor bişeyde yok zaten.Herşey kolay fakat detaylar işinizi kolaylaştıracaktır.İnternetten para kazanmaya facebook üzerinden başlayabilirsiniz.Facebooktan para kazanmak için size tavsiyem, Facebook para rehberinine (bir e-kitaptır) bir göz atmanız.Kitapta facebook üzerinden nasıl ücretsiz reklam yapılacağı anlatılmaktır.Diğer detaylarıda bulucaksınız fakat bu detay size çok hızlı bir geri dönüş getirceği muhakkaktır.Böylece kolayca ilk paranızı kazanabilirsiniz.Paraya ihtiyaçınız varsa üniversite öğrencisi iseniz kendinize ve zekanıza güveniyorsanız.Mutlaka inceleyin derim.Facebookta bu işi yapıcak arkadaşların bulunduğu bir grup var.Bu işi yapan diğer insanlarla tanışıp gerekli bilgileri alabilirsiniz.Serinin devamında görüşmek üzere.