bildirgec.org

realtime hakkında tüm yazılar

Sporcuların Wikipedia’sı Jockipedia Yayında!

algoz | 08 July 2009 18:31

Web’in ansiklopedisi Wikipedia’da farklı konular hakkında, çeşitli bilgilendirici verilere ve kişiler hakkında da biyografik bilgilere ulaşılabiliyoruz.

Wikipedia’nın bir ansiklopedi mantığı ile hareket ederek, hemen her kategorideki bilgiye ev sahipliği yapmaya çalışması beraberinde çeşitli güncelleme sorunlarını da ortaya çıkarmakta.

En son örneğini michael jackson’ın ölümüyle kendini gösteren bu sorun, web’in yeni argümanı ve olgusu olan Sosyal Medya kavramının bir sonucu olarak ortaya çıkan Gerçek Zamanlı (Real-Time) içerik/bilgi patlamasını da yeterli ölçüde barındıramamakta.

Geniş kategoride hizmet verme sorununa; sadece sporcular hakkında hizmet vermekle ve daha çok tarihsel verilere dayanan anskilopedik veri yerine de; Sosyal Medya araçları ile üretilen içeriği/bilgiyi barındırmak ile çözüm bulduğuna inanan jockipedia, kullanıcılar için alternatif bir bilgi kaynağı olma amacında.

Google Neyin Arifesinde?

algoz | 06 July 2009 14:16

Yaklaşık iki aya kadar önce servis isimlerini daha ön plana çıkarmak/vurgulamak amacıyla tüm servislerinin logolarında değişem giden Google, şimdi de Google’ı Google yapan kendi arama motorunun sonuç sayfasındaki bazı tasarım değişikliklerini hayata geçirdi.

Arama sonuç sayfasına eklediği SearchWiki özelliği ile kullanıcılarına daha interaktif bir deneyim sunmaya çalışan google, arama kutusu ve butonu ile beraber, sonuç sayfasının en tepesinde bulunan logosunu küçülttü.


Eski Tasarım

Yeni Tasarım

Arama sonuçlarında; linklerin sonunda bulunan ve o sayfanın boyutunu gösteren değerleri de kaldıran google’ın belki de en göze çarpan özelliği ise; Google logosu, arama kutusu ve arama butonunun bulunduğu üst bölüm ile sonuçların bulunduğu alt bölüm arasındaki beyaz boşluğu arttırması (ingilizce sayfasında).

Friendfeed’den Real-Time Arama Sonuçları

algoz | 05 July 2009 10:19

Sosyal aktivitelerin paylaşım ağı Friendfeed, bu yılın başlarında tasarımında radikal denebilecek değişikliklere gitmişti.
Bu radikal değişim sonucunda Friendfeed’e eklenen en önemli özellikleriden biri de; arkadaşlarınızın aktivitelerini gerçek zamanlı (real-time) olarak izleyebilmenizdi.

Friendfeed, real-time özelliğini şimdi de; friendfeed’te yapılan aramalar için devreye soktu.
Friendfeed’de herhangi bir kelimeyi/kelimeleri arattığınızda karşınıza gelen sonuç sayfası kendiliğinden, gerçek zamanlı olarak güncellenmekte.

Örneğin Michael Jackson ile ilgili bir arama yaptığınızda diğer friendfeed kullanıcılarının henüz yaptıkları gönderimleri gerçek zamanlı olarak görebilmektesiniz. Eğer isterseniz sonuç sayfasının gerçek zamanlı güncellenmesini durdurabiliyorsunuz.

Ayrıca arama sonuç sayfasını web sayfanıza veya blogunuza bir widget biçiminde ekleyebiliyorsunuz.

Bing, Real-Time Aramayı Başlattı!

algoz | 04 July 2009 16:25

Microsoft, arama motoru pazarında Bing ile yakaladığı ivmeyi sürdürmek ve google’ın pazar paylarından çalmaya devam etmek için yeni özellikler duyurmaya devam ediyor.

Microsoft Bing’e eklediği son özellik ile Twitter’da Gerçek Zamanlı(Real-Time) arama yapılabilmesini sağlıyor.

Örneğin Bing’de “Kara Swisher Twitter ” , “Kara Swisher Tweets” veya “@karaswisher” sorgularından herhangi biri ile arama yaptığınızda size twitter.com/karaswisher kullanıcısının son tweet’lediği içeriği göstermekte.

Henüz tam olarak çalıştığı söylenemese de zamanla çok daha iyi sonuçlar döndürerek, Sosyal Medya’nın ürettiği içeriğin, bilgi arayan kullanıcılar tarafından değerlendirilmesinde oldukça yararlı olacaktır.

Facebook’tan Canlı Yayın Kutusu!

algoz | 28 June 2009 13:00

ABD’nin son başkanı Barack Obama’nın + Yemin töreninde CNN ve Facebook bir ilke imza atarak web üzerinden yemin törenini canlı yayınlamış ve yayının yapıldığı sayfada facebook kullanıcıları törenle ilgili görüşlerini facebook hesapları ile giriş yaparak bırakmışlardı.

Facebook, tören için özel olarak hazırladığı bu widget’i/uygulamayı şimdi de, tüm web siteleri ve facebook iframe uygulamaları için facebook connect altyapısı ile geliştiricilerin kullanımına sundu.

Canlı Yayın/Akış Kutusu’nun (Live Stream Box) Bazı özellikleri:
-Ziyaretçiler facebook hesapları ile facebook connect altyapısını kullanarak giriş yapacaklar.

Twitcaps ile En Taze Görseller

algoz | 24 June 2009 09:30

Şu sıralar Web’in en popüler iki konusu/yapısı olan Gerçek zamanlılığı (Real-Time) ve Twitter API’sini bir araya getiren Twitcaps; twitter’da, twitpic, yfog, twitgoo, flickr, img.ly, tweetphoto, mobypicture servisleri vasıtasıyla paylaşılan görselleri (resim, fotoğraf vb.) gerçek zamanlı olarak bizlere sunuyor.

Twitcaps servisinin; görsellerin içinde bulundukları tweet’leri gösterebilme, en popüler görseller, gerçek zamanlı güncellemeyi durdurabilme, En yeni görseller, görselin paylaşıldığı servis, farklı dil destekleri, sayfada o anda bulunan tüm görselleri tek bir görsel haline getirebilme gibi daha birçok özelliği bulunmakta

Bir arama motoru da bulunan Twitcaps’ta ayrıca görselleri kendi twitter hesabınız ile tekrar tweet’leyebiliyor ve sosyal paylaşım sitelerinde kolayca paylaşabiliyorsunuz.

Web’in Real-Time’lı Social Search Dönemi

algoz | 21 June 2009 15:52

Web’in devasa boyutlara ulaşan veritabanının önündeki en büyük sorunlardan biri de kullanıcıya ihtiyaç duyduğu bilgiyi hızlı ve doğru bir şekilde verebilmek.

Son zamanlarda web’in söz sahibi Arama Motorları (Search Engine), bu devasa veritabanının altında kalmamak ve farklılaşarak/yeni anlayışlarla kendi pazar paylarını arttırmak için oldukça zorlu bir rekabetin içindeler + + + .

Web’deki sosyalleşme patlaması ile oluşan Sosyal Medya kavramı da, zaten devasa boyutlara ulaşan bu veritabanına bir de milyonlarca kullanıcının hem önceki veri yapısına benzeyen hem de kendine özgü (durum güncellemeleri, yorumlar vb.) yeni verilerin eklenmesini ifade etmekte.

Bu Tweet’ler Canlı Canlı…

algoz | 21 June 2009 10:38

Kullanıcılarının bir kaç kelime ile o an ne yaptıklarını kısaltılmış URL Adresleri ile paylaşabildikleri Twitter, giderek büyüyen kullancı kitlesi ve bu kullanıcı kitlesinin yoğun kullanımı sayesinde üzerinde sosyal veya ticari amaçlı analizlerin yapılabileceği bir veritabanı halini aldı.

Bu veritabanına yapılan gönderimlerin gerçek zamanlı (real-time) olarak izlenebildiği tweettabs uygulaması ile hem twitter’ın o anki sıcak gündemi ile oluşan popüler eğilimleri (trend) görebiliyor, hem de o eğilimler veya kendi istediğiniz bir konu hakkındaki henüz gönderilmiş tweet’leri canlı canlı izleyebiliyorsunuz.

Aslında Twitter Trend’lerini Twitter Search’te * ve Twitter Ana Sayfasında izleyebiliyoruz. Fakat Twitter API * kullanılarak hazırlanmış tweettabs’ta; her konuya ayrı gerçek zamanlı (real-time) birer sekme açarak farklı konuları aynı anda izleyebiliyor ve sekmelerin yerleşimlerini yeniden düzenleyebiliyorsunuz. Size kalan ise koltuğunuza yaslanıp sekmelerdeki canlı akışı izlemek.

Facebok’tan Real-Time Özellikli Yeni Arama Motoru

algoz | 19 June 2009 14:35

Bing, Wolfram|Alpha derken şimdi de arama motoru Social Search kapsamında değerlendirilen Facebook, kullanıcıların haber akışlarında da (News Feeds) arama yapabilen, Twitter search tarzında Real-Time(Gerçek zamanlı) özellikli yeni bir arama motoru test ettiğini duyurdu.

Yeni Facebook Search, aramalarını; kullanıcı profillerinde, facebook sayfalarında, gruplarda, uygulamalarda ve arkadaşlarınızın ve facebook sayfalarındaki hayranlarınızın paylaştığı ve içeriğinde durum güncellemeleri, fotoğraflar, linkler ve notların bulunduğu haber akışlarında yapmakta.

Henüz küçük bir facebook kullanıcı grubu tarafından test edilen yeni Facebook Search’te, arama sonuçları sayfasında da yeni bir düzenlemeye gidilmiş.

Facebook, yeni arayüzü, özel kullanıcı isimleri ve şimdi de yeni arama motoru ile yeniliklere ne kadar açık ve web trendlerini ne kadar yaından takip ettiğini göstermiş oldu.