bildirgec.org

real madrid hakkında tüm yazılar

dünya kupası’nda oynayamayan futbolcular

SakarPilot | 22 September 2010 17:16

fifa dünya kupası; futbolun oscar töreni veya wimbledon turnuvası gibidir. her ülkenin ve futbolcunun katılmak istediği dünyanın en büyük organizasyonlarındandır.
11 temmuz 2010 tarihinde, ispanya‘nın hollanda‘yı uzatma dakikalarında bulduğu golle 1-0 yenmesiyle 19. fifa dünya kupası sahibini buldu. şimdi gözler 4 yıl sonrasına, 2014’de brezilya‘da düzenlenecek 20. dünya kupasına çevrildi.
başarılı bir oyuncu veya yönetmen olup da hiçbir zaman oscar ödülü alamayan sanatçılar olduğu gibi (örneğin charlie chaplin, john travolta, tom cruise), başarılı bir futbolcu olmasına rağmen hiçbir dünya kupasında oynamayan futbolcular var. örnek mi? sondan başa doğru gidiyoruz.
10- Jari Litmanen
20 şubat 1971’de lahti/finlandiya‘da doğdu

finlandiya’nın dünya futboluna kazandırdığı en önemli yeteneklerden biridir. finlandiya futbol federasyonu tarafından son yarım yüzyıldaki en önemli finlandiyalı futbolcu seçildi. en ünlü 100 finlandiyalı listesinde ise 42. sırada yer alıyor. en iyi 100 liverpool futbolcusu listesine de seçilmiştir. finlandiya milli futbol takımının en çok milli olan (135) ve en çok gol atan (31) futbolcusudur.
kariyerine 1987 yılında reipas lahti klubünde başladı.1990 yılına kadar bu klüpte kaldı. 1991’de hjk helsinki, 1992’de mypa, 1992-1999 yılları arasında ajax, 1999-2001 yılları arasında barcelona, 2001-2002 yılları arasında liverpool, 2002-2004 yıllarında ajax, 2004’de fc lahti, 2005’de hansa rostock, 2005-2007 yılları arasında malmö,2008’de fulham takımlarında oynadıktan sonra yine 2008’de fc lahti takımına transfer oldu.
kaderin bir oyunu olarak finlandiya‘nın bugüne kadar fifa dünya kupasına katılamaması nedeni ile bu ünlü futbolcu hiçbir dünya kupasında forma giyemedi.

Futbola Demokrasi Darbesi (Şampiyon Bursaspor)

uuuucar | 21 May 2010 14:31

Bursasporluların, hatta tüm Türkiye‘nin futbol tarihini değiştiren bir sezonu geride bıraktık.Bu senenin renkleri ilk kez yeşil ve beyaz oldu(gerçi Bursa‘da hep öyleydi).İstanbul takımlarının egemenliği altındaki futbol gidişatımız en sonunda özlem duyduğumuz,kıskanarak izlediğimiz Avrupa ligleri gibi daha demokratik ve çekişmeli hale gelmesi açısından çok önemli.Anadolunun herhangi bir ilinde doğup büyümüş birinin, İstanbul takımlarından birini desteklesini her zaman ahmakça bulmuştum,belki de Bursa gibi futbol kültürünün yoğun yaşandığı ve Bursaspor‘un kutsal sayıldığı için böyle düşünüyor olabilirim?Ama bana göre;”tribünde destekleyemediğin,sırf medya sana o üç takımı gösteriyor diye onlardan birini tutuyor olmak zeka geriliğinin göstergesi”ydi ve hala da böyle düşünüyorum.Bu senenin başında Avrupa kupalarına katılma hedefiyle başladı Bursaspor.Ertuğrul Sağlam ‘da elindeki küçük bütçeyle nokta tranferler yapmak zorundaydı ve Bursaspor‘un başında olduğu günden beri getirdiği bütün oyunculardan en üst verimi almayı bildi.Yayıncı kuruluşun bu sene Bursaspor ‘un maçlarını yayınlayacağını duyduğumda,deplasman maçlarını da izleyebileceğim için çok sevinmiştim.Lig başladığında Fenerbahçe ve Galatasaray fırtına gibi girdiler lige ama nefesleri kesildi,söndüler.Sonra Kayserispor bir çıkış yaparak ligin ilk yarısını lider kapattı.Hatta liderliğe de, Bursa‘ya üç tane atarak ulaşmışlardı ama onlarda erken söndüler,atmosferin dışına çıkamadan düşüşe geçtiler.Bursa, ligin başından sonuna kadar hep belirli bir ritimde,istikrarlı bir şekilde ilerleyerek tepede kalmaya kararlı olduğunu gösterdi.Kar nedeniyle ertelenen Kasımpaşaspor maçı ve Diyarbakır‘daki olaylı ve tamamlanamayan maç sonunda liderliğe yükseldi.Uzun süre lider olarak götürdüğü ligi, İstanbul‘da 0-0 biten Galatasaray maçının ardından Fenerbahçeye teslim etti.Bu arada Fenerbahçe‘yi 2-0 dan 2-3 yenerek bana;”işte şampiyonluk maçı bu.Bu maç bizi şampiyon yapar” dedirtmişti.

İŞTE TARİHİ GOL

biliktu | 09 March 2007 10:04

Şampiyonlar Ligi’nde dün akşam oynanan Bayern Münih-Real Madrid maçında tarihi bir gol atıldı. Maçın başlama düdüğünün üzerinden 10 saniye geçmişti ki Roy Makaay, Devler Ligi’nin en erken golünü attı ve tarihe geçti. Hakan Şükür’ün 2002 Dünya Kupası’nda G.Kore’ye attığı golden sadece 1 saniye erken gelen gol, bir anlamda Alman ekibi Bayern’e de turu getirdi.
Hakan Şükür bundan sonra biraz daha hızlı olması lazım.
haberin detayını görmek için tıklayın.