bildirgec.org

pvp hakkında tüm yazılar

PLAYER VERSUS PLAYER

themachinist | 26 September 2012 15:31

PLAYER VERSUS PLAYER
Günümüzde sıkça karşılaştığımız bir terim olan PvP’nin açılımı Player versus player’dır. Player versus player ya da diğer aduyla Pvp, iki veya daha fazla katılımcıdan oluşan toplu oyun oynama türüdür. Burdaki diğer katılımcılar gerçek kişilerdir. Diğer oyuncuların bilgisayar kontrollü olduğu bir diğer tür de PvE yani Player versus environment olarak geçmektedir. Bu terimler genel olarak bilgisayar oyunlarında MMORPG ve diğer Role Playing Games(RPG) ‘lerde kullanılmaktadır. PvP genel olarak oyuncuların birbirleriyle online olarak rekabete girebileceği oyun platformlarıdır.
Ülkemizde de oyuncu sayısı hızla artmakta olan RPG oyun türlerinde online olarak PvP yapmak mümkündür. Pvp serverlar vasıtasıyla insanlar online olarak birbirleriyle savaşabilmekte, yarışabilmekte ve oyun sırasında birbirleriyle iletişime geçebilmektedir. internet dünyasında mevcut olarak bulunan çok sayıda pvp server bulunmaktadır. Bu serverlar genellikle ücretsiz oynamaya olanak sağlamaktadır ancak kısmen orjinal server kullanımı da vardır. Orjinal pvp serverlarda kullanıcılar aylık ya da yıllık ödeyecekleri ücretler karşılığında o serverların gerektirdiği oyunları oynayabilmektedir.
Son yıllarda en çok oynanan rpg oyun türü kuşkusuz World of Warcraft’tır. Blizzard şirketinin yapımcılığını üstlendiği ve WOW olarak da geçen bu oyun, belli bir sabit ücret ve üzerine yıllık ödemeyle orjinal olarak oynanabilmektedir. Ancak internet dünyasında ücretsiz olarak çok sayıda Wow private serverlar (pvp server) bulunmaktadır. Bu serverlar da hazır olarak geliştirlmiş karakterler vasıtasıyla pvp oynanabilmekte ya da en başından karakterlerin geliştirilmesi oyunculara bırakılabilmektedir. Karakteri uygun level ve gelişime erişmiş oyuncular arenalarda ya da pvp serverların kendilerinin özel olarak hazırladıkları alanlarda pvp yapabilmektedirler.
Pvp serverlarında oynanabilecek çeşitli pvp türleri mevcuttur. Bunlardan bazıları player killing, dueling, flagging olarak örneklendirilebilir. Player killing türünde takımlara ayrılmış çok sayıda oyunculardan herbirinin farklı görevi bulunmaktadır. Amaç, doğrudan karşı takım oyuncusunu saf dışı bırakmak ve takım arkadaşlarının ölmemesini sağlamaktır. Duelingte oyuncular istedikleri zaman düello yapabilmektedir. Flagging türünde ise yine takımlara ayrılmış oyuncular tarafından bayrak vb. Simgelerin takım yararına olacak şekilde toplanması ve diğer takım üyeleri tarafından bu simgelerin korunmasıdır.

Eve Online 6 Yaşında

Anonim | 12 May 2009 11:12

Dünyanın en popüler Devasa Çoklu Oyuncu Online Rol yapma oyunlarından (MMORPG) Eve Online , varoluşunun, 6 Mayıs itibari ile, 6. Yılını kutluyor.

İzlanda kökenli CCP oyun firmasının başarılı Uzay/Bilim-Kurgu konulu Devasa Online oyunu Eve, 2003’ten bu yana oyun sunucusunu hayata geçirdiğinden beri çok büyük yollar katetti. Neredeyse her 3 haftada bir hataların yamandığı, performans sorunlarının giderildiği ve içeriğin zenginleştirildiği oyun, son ücretsiz genişleme paketi “Apocrypha” ile kusursuzluğa bir adım daha yaklaşmış durumda.

300.000 aktif üyesi bulunan oyun, Ramsan 500 SSD(katı durum diskleri) ‘ler ile desteklenen dünyanın en kalabalık ve en güçlü oyun sunucusu ünvanına sahip “Tranquility” üzerinde aynı anda günde 45.000’den fazla online oyuncuya lag problemlerinden bağımsız hizmet veriyor. Detaylı grafik/ses performans ayarlarına imkan verilmesi, oyunun düşük konfigürasyonlu bilgisayarlar üzerinde bile akıcı bir şekilde oynanabilmesini sağlıyor.

Aynı anda on binlerin online olduğu oyundaki Ekonomik sistem çok güçlü ve gerçeğe yakın. Oyun içindeki para birimi İzlanda’nın resmi para birimi olan ISK. Market üzerinde satılan her ürün, tek bir kurşundan, lazer silahlarına kadar, mesleğini üretici olarak belirlemiş oyun karakterlerinin bir ürünü. Daha çok PVP (oyunculara karşı) sevdalılarının ihtiyaçlarını maksimum seviyede karşılayan oyun mekaniği, sınırsız sayıda kombinasyon üreterek farklı stratejik silah, modül vb. ayarlamaları ile hazırladığınız uzay geminiz ile tadına varılmaz mücadeleler yaşamanızı sağlıyor.