bildirgec.org

pilot hakkında tüm yazılar

Bilgisayarınızdan el yazınızla e-mail gönderin

Sami Erguner | 08 June 2011 18:16

Marka bilinirliği ve dünyada 100’den fazla ülkedeki yaygın satış ağı ile Pilot kalemleri Japonya’nın en köklü ve büyük kalem üreticisidir. Pilot tarafından geliştirilen bir web uygulaması ile artık isteyenler kendi el yazılarını kullanarak sevdiklerine e-mail gönderme özgürlüğüne kavuşabiliyor. Bunun için yapmanız gereken “buraya” tıklayarak ilgili web sitesindeki videoyu izledikten sonra next butonuna tıklayarak devam etmek. Eğer bir yazıcınız yoksa harf tablosunu pdf olarak print ederek bilgisayarınıza kaydedip, photoshop veya benzeri bir programda da size özel el yazısı karakterlerinizi oluşturabiliyorsunuz.

Vecihi Hürkuş’un Efsanevi Hikayesi

konami | 24 May 2011 10:42

Tayyareci Vecihi Hürkuş
Tayyareci Vecihi Hürkuş

İlk türk uçağını imal eden, Türk Sivil Havacılık Okulu’nun kurucusu, İlk sivil uçağımız VECİHİ K-XIV ile ilk eğitim ve spor uçağımız VECİHİ K-XV imalatçısı aynı zamanda da ilk sivil havayolu şirketimiz olan Hürkuş Havayollarını’nın kurucusu olan Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da doğdu.
1. Dünya Savaşı’na katıldı. Yaralanınca, Yeşilköy Tayyare Mektebi’ne girdi ve Pilot Astsubay rütbesiyle mezun oldu. Birinci Dünya savaşı sırasında Ruslar’a karşı keşif uçusu yapan Vecihi Bey Ruslar’a esir düştü. Hazar Denizi üzerindeki Nargin adasından yüzerek kaçmayı başaran ve İran üzerinden Erzurum’a kadar yürüyerek yurda dönen Vecihi Bey, Yeşilköy’de bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev aldı. Kurtuluş Savaşı‘na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptı ve bir Yunan uçağını düşürdü. Vecihi Bey’e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ve üç kez takdirname verildi. 1924’te ganimet olarak Yunanlılar’dan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eden Vecihi Bey, 28 Ocak 1925’de “VECİHİ K-VI”adını verdiği uçağını uçurdu.

Vecihi K-VI
Vecihi K-VI

28 Ocak 1925 te ilk uçuşunu gerçekleştiren Hürkuş, takdir yerine ceza almıştır çünkü o dönemde uçuş izni verecek bir kurum yoktur.

Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu: Sabiha Gökçen

24black mamba24 | 22 April 2010 17:30

Sabiha Gökçen
Sabiha Gökçen

1913 yılında Bursa’da doğan Sabiha Gökçen, çok erken yaşlarda annesi ve babasını kaybetti. Okuma hayatını kardeşlerinin yardımlarıyla devam ettirdi. Atatürk‘ün 1925’deki Bursa gezisi Sabiha Gökçen için bir dönüm noktası oldu. Atatürk, Sabiha Gökçen’in içinde bulunduğu durumu öğrenince evlatlık edinme kararını aldı. Üsküdar Kız Lisesini bitiren Gökçen, Türk Hava Kurumu‘nun Havacılık Okulu’na girdi.

Eski uçaklarınızı atmayın!

onogono | 10 September 2009 20:16

Evet evet yanlış okumadınız. Eski uçaklarınızı atmayın, çünkü www.motoart.com eski uçağınızın parçalarından yepyeni mobilyalar yaratıyor.

Bombardıman uçağı kanadından çalışma masasına, Boeing 747 motorundan havalı bir yatağa kadar aklınıza ne gelirse.

Şu hayatta bir kez olsun pilot koltuğuna oturamadım diye üzülmeyin. Şimdi siz de bir F4 Falcon’un fırlatma koltuğuna oturabilirsiniz.

Detaylar için: www.motoart.com

Daima Genç

emsvizyon | 05 December 2008 10:23

ülkemiz tv ve sinemalarında daima genç ismiyle gösterilen 1992 yapımı forever young, lost sayesinde ismini en ücra köşelere kadar duyurmayı başaran J.J. Abrams tarafından yazıldı ve Steve Miner tarafından yönetildi. başrollerini Mel Gibson ve Jamie Lee Curtis’in paylaştığı film, değişik bir tür, hatta bilim-romantik diye de isimlendirebileceğimiz bir serüven. oldukça beğendiğim bu duygu yüklü hikayenin konusu kısaca şöyle:

WRC

onnupro | 05 October 2008 11:30

Dünya Ralli Şampiyonası
Dünya Ralli Şampiyonası

World Rally Championship. Yani Dünya Ralli Şampiyonası…

Aslında olaya biraz rallinin tanımı ile başlamak gerekiyor sanırım. Ralli hani hepimiz bildiği otur koltuğa, bas gaza olayından biraz daha farklı. Ralli, motorsporları içerisinde sporcu kondisyonunun, konsantrasyonun çok yukarıda olması gereken bir dal. Neden mi? Ortalama 200 km’lik özel etap uzunluğuna sahip bir rallide yaklaşık 10.000 kez vites değiştirme, bunla irtibatlı olarak ayak pedallarını kullanma ve en önemlisi yüksek hız yapabilme kabiliyetini bir arada bulundurmak gerekiyor. Ortalama bir yarış için 5 gün içerisinde antrenmanlarla beraber yaklaşık 2500 km yol yapılabilmekte.

Subaru Impreza WRC
Subaru Impreza WRC

Ralli aslında organizasyonun istediği saatlerde istediği yerlerde olabilmeyi gerektirir. Bunun tersi durumlarda ciddi cezaları vardır. Önce biraz tanımlara bakalım.

Atlas Jet Sanal Havayolları

onsel | 19 September 2008 09:47

Microsoft’un Flight Similator serisinin sanal havayolları olan
www.atlasjetva.org sitesininde atlas jet sanal havayollarında pilot ya da kule olabilme imkanı sağlıyor. Yeni pilot olacak adaylara konu hakkında inanılmaz destek veriliyor. Sitenin forumları, pilot ofisi, uçuş günlüğü ve yapılacak uçuşlarda bilet alma imkanı ya da uçakların hasar durumlarına bakmak gibi eğlenceli bölümleri de mevcut.