bildirgec.org

pda hakkında tüm yazılar

3D Gözlüksüz üç boyuta Sharp ve Android le “Merhaba!!!”

Beacool | 06 November 2010 10:50

Sharp Galapagos Serisi
Sharp Galapagos Serisi

Sharp ın Aquos Quatron Led televizyonlarındaki başarısı tartışılmaz. Bu alanda tabiri caizse “durdu durdu oniki den vurdu” gibi bir yorumu hak eden çıkışının aynısını yine yapacağa benziyor. Geçen günlerde gelen bir haberle Sharp’ın artık laptop üretmeyeceğini öğrenmiştik. Nedenini ise bugün anlıyoruz. Sharp artık PDA dalında rekabeti kızıştıracakmış. Hem de ne kızıştırma!

Ciddi anlamda bir “Oyun Bozan” olacak bu modelde Pda larda ve Androidlerde bir ilk yaşanıyor. Android işletim sistemi ile güçlendirilmiş Sharp Galapagos 003SH ve 005SH gözlüksüz üç boyutlu görüntü iletebilen ekrana sahipler. Nintendo 3DS in autostereoscopic ekranı benzeri bir teknolojiyle çalışan bu iki “oyun bozanın” özelliklerine bakacak olursak;

Sharp Galapagos 003SH
Sharp Galapagos 003SH

Canon yeni Windows Mobile HandyTerminali PRea AT-100’yı tanıttı

FAYA85 | 21 October 2010 15:23

canon HandyTerminal
canon HandyTerminal

Dünyanın önde gelen fotoğraf makinesi üreticilerinden Canon
HandyTerminal’le Profesyonel kullanım için cep telefonu çıkardı.

canon HandyTerminal
canon HandyTerminal

Canon HandyTerminali PRea AT-100‘in genel özellikleri kısaca şöyle:
OMAP3505 CPU @ 600MHz, DDR-SDRAM ve Flash Disk, microSD yuvası 256MB,
3.5 “QVGA ekran,
IrDA 1,2 SIR, Bluetooth 2.1 + EDR, Wi-Fi gibi temel donanım ile geliyor. Düşmelere ve her yönden püskürtülen suya ve toz karşı dayanıklı bir gövdeye de sahip.

PRea AT-100 Serisi aynı zamanda 3G HSDPA modülü (Data + Ses) GPS, 2Mpix Kamera ve bir tarayıcı ile birlikte geliyor.
Kaynak

LG’den Tegra 2’li Optimus telefonlar

sCoRPionTR | 14 September 2010 12:21

LG’nin 14 Eylül’de tanıtacağı Optimus telefonları ile ilgili bilgiler yavaş yavaş gelmeye başladı. LG yeni telefonlarında NVIDIA’nın Tegra 2 çipsetini kullanacak.

Yeni dokunmatik AQUA ıslak bir şekilde geliyor

bayraak | 09 September 2010 11:40

Samsung için Güney koreli tasarımcı Bon Seop Ku tarafından konsept tasarım olan “AQUA” adlı bu telefonun konusu tamamen Su. Yani resimde gördüğünüz gibi resimleri, yazıları su ile çiziyor. Amoled ekrana sahip ve oldukça ince bir tasarımı var.

Kullanıcılar telefonun ekranına dokunarak su ile çizilmiş olan ikonları silebilir, yerlerini değiştirebilir, yeni ikon ya da uygulamalar ekleyebilirler. Tamamen transparan bir görünüme sahip olan AQUA likid batarya ile enerji buluyor.

Samsung’dan çift çekirdekli mobil işlemci Orion

sCoRPionTR | 08 September 2010 19:21

Samsung Hummingbird mobil işlemcisi ile çok iyi bir iş çıkarmıştı. Şimdi bunu yeni duyurusunu yaptığı Orion işlemcisi ile bir adım daha ileriye götürüyor.

Çift çekirdekli olacak yeni işlemci bir önceki nesile göre birçok yenilik sunuyor. Bu yenilikler;

HTC’den CDMA / GSM cep bilgisayarı

sCoRPionTR | 07 September 2010 13:03

HTC EVO 4G CDMA bir telefon olarak üretildiği için halen ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde kullanılamıyor. Telefon üreticileri genelde telefonlarını üretirken hem CDMA modelini hem de GSM modelini çıkartıyor. HTC ise henüz ismi açıklanmayan telefonunda bunu bir adım daha ileri götürmüş. CDMA ve GSM’i tek bir telefonda birleştirmiş.

blackberry apple’a karşı: hangisi iş için daha uygun?

afelaho | 26 May 2010 17:23

blackberry uzun süredir iş telefonlarının lideriydi. fakat sayıları gün geçtikçe artan firmalar, apple’ın iphonu’nu iş süreçlerini güçlendirmek adına inceliyor.
blackberry’nin tam qwerty klavyesi ve push e-posta özellikleri, firmanın dünya çapında iş adamlarının ve bankerlerin favorisi olmasını sağladı.

biritanya bankalarından standard chartered, iş telefonlarını blackberry’den iphone’a geçirdiğini açıkladı. çalışanlara cihazlar arasında seçim yapabilme veya blackberry kullanıcılarıysa iphone ile değiştirme seçeneği sunuluyor. 75.000 çalışanı olan bu ölçekteki bir şirketin değişikliğe gitmesi bu alandaki büyük çaplı bir değişimin sinyalini veriyor olabilir.

pek çok şirket blackberry’nin iş için en iyisi olduğunu kanısında. hsbc ve morgan stanley gibi bankalar çalışanlarına pda olarak tek seçenek sunuyor. 2008’de iphone os 3.0’a eklenen kritik güvenlik özellikleri sayesinde, iphone iş hayatında ivme kazandı ve blackberry’nin rakibi haline geldi.

endüstri analisti ben wood “bir zamanlar hiçbir şey blackberry’den daha güvenli değildi”,
“iphone os 3.0, büyük şirketlerin kullandığı remote wipe ve remote lock gibi yeni özellikler getirdi”,
“kuzey amerikada’ki firmalar iphone’un iş telefonu olarak kullanılmasına yardım etti. şefler ve yöneticiler iphone kullanmaya başladılar çünkü onlar için iphone ikincil sahip olunması gereken araçtı. ve sonrasında çalıştıkları firmaların teknoloji birimlerinden iphone’larının iş yaşantılarına adapte edilmesini istemeye başladılar. bu sayede iphone tüm iş akışına yavaşça girmeye başladı”
şeklinde konuştu.

blackberry halen uk ve us’de en popüler iş aracı. taipei macquarie securities’de görevli it endüstri analisti lu chialin, “eğer daha fazla firma iphone’a geçiş yaparsa, bu kesinlikle teknoloji araştırmaları için kötü bir haber olur” şeklinde konuştu.

iphone stabilitesini, güvenilirliğini ve saygısını her yazılım güncellemesinde ve piyasaya sürdüğü yeni cihazlarla günden güne kuvvetlendirmekte. apple cihazların kullanışlılığını arttırmak üzere yaptığı olağan yazılım güncellemelerinde sıkı bir geliştirme süreci izliyor. ücretsiz olma eğiliminde olan kapsamlı güncellemelerle pek çok yeni özelliği yaz aylarında yayınlayarak kullanıcılarını daha da çok memnun ediyor.

HP, Palm’ı satın alıyor….

Lorilleux | 30 April 2010 14:00

Ünlü bilgisayar donanımı ve yazılımı üreticisi HP, PDA üreticisi Palm‘ı satın alacağını resmen açıkladı. Açıklama 28 Nisan’da yapıldı. Taraflar arasında kesin bir anlaşma yapıldığı bildirildi. HP’nin Palm’ı almak için ödemesi gereken miktar 1.2 milyar dolar. Alım işlemi 31 Temmuz’da sonlanacak. İki taraf da anlaşmayı yazılı olarak onayladı.
Son dönemde Premodeliyle adından bahsettiren; fakat finansal sorunlarından dolayı modelin üretimiyle ilgili sorunlar yaşayan ve bir türlü kendi çekirdeğinin içerisinden çıkamayan Palm, bu anlaşma ile kendi mali durumunu bir nebze de olsa düzeltmiş olacak.