bildirgec.org

pandora hakkında tüm yazılar

Twitter bağımlılarına özel çalar saat

ceyhanan | 10 February 2011 10:14

Insignia™ Infocast
Insignia™ Infocast

Sabah kalktığınızda ilk iş bilgisayarın başına geçip yeni gelen tweetleri okumak ya da facebook güncellemelerine bakmaksa tam size göre bir ürün karşınızda.

Insignia™ firmasının Infocast adıyla piyasa sunduğu üründe 320×240 çözünürlüğe sahip 3.5 inç renkli dokunmatik ekran bulunmakta. Bunun yanında USB 2.0 arabirimi üzerinden gönderebileceğiniz MP3 ve AAC dosyalarınıza destek sunuyor.

iPhone Uygulamaları – 10 Adet

lazaronnie | 22 June 2010 12:31

Güncel uygulama listemizden istediğinizi, beğendiğinizi seçip indirebilirsiniz. Siz de sosyal medya ortamlarında vakit harcıyor veya sık sık seyahat ediyorsanız bu uygulamalar işinize yarayacaktır.

tweetdeck (ücretsiz) : En popüler iphone uygulamalarından bir tanesidir. tweetlemek için güzel özellikler içeriyor.

_________________________________________

facebook (ücretsiz): Facebook‘a tweetdeck içinden bağlantılar gönderebilirsiniz, ama uygulamayı tek başına kullanmayı da seveceksiniz.

_________________________________________

google (ücretsiz): hepimiz google üzerinden sorgu gönderiyor bir şeyler arıyoruz. peki hiç sorgunuzu konuşarak göndermeyi düşünmüş müydünüz? google’a bir şeyleri konuşarak sormaktan bahsediyoruz? uygulama ne konuştuğumuzu pek iyi tahmin edemiyor ama denemeye değer.

_________________________________________

[#nowplaying] Pandora’da Dinle, Twitter’da Paylaş: Dora.fm

algoz | 14 April 2010 17:02

140 karakterlik sınırlamaya rağmen kısaltılmış url adresleri sayesinde, web ortamında bulunan video, metin ve müzik gibi popüler içerikler başta olmak üzere, hemen her şeyi paylaşabildiğimiz Twitter, kullanıcılarına web tabanlı olarak müzik dinleme hizmeti sunan Internet Radyosu Pandora ve Url adresi kısaltma servisi Bit.ly API’leri ile geliştirilmiş bir uygulama olan Dora.fm, Pandora kullanıcılarının o an dinledikleri müzik parçalarını kolayca Twitter’da paylaşabilmelerini sağlayan bir mashup uygulama.

ABD haricindeki ülkelerden gelen ziyaretçilerini, kalplerinin derin mi derin bir noktasından gelen hissiyatlarıyla, sadece ABD kullanıcılarına hizmet verdiklerini açıklayan ve bu sebeple özürler dileyen Pandora, şu sıralar 50 milyon kullanıcı sayısını geçmiş durumda.

Avatar Neden Oscar’a Koşuyor?

Bandista | 08 February 2010 11:52

Avatar Film Posteri
Avatar Film Posteri

Teknolojiyi yakalamış bir film olmasının etkisi önemlidir fakat Avatar‘a yoğun ilginin en temel nedeni büyük bir mesaj içermesi görünüyor. James Cameron‘un yönettiği film gösterime girdiğinden 17 gün sonra 1 milyar dolar gişe geliri elde etmiş. Yaşadığımız bu kriz döneminde sinemaya olan ilginin bu derecede olması sevindirici.
Avatar her ne kadar bir uzay veya fantastik dünyaları anlatan bir film olsa da izledikten sonra ne kadar da insanlığa ait, “bize” ait bir hikaye olduğunu düşündürtüyor. Sonunda tamamen haksızlığa uğrayan insanlar kazanıyor. Bu açıdan da aslında umut vaat ediyor, gülümseterek bitiriyor filmin sonunu. İyiler kazanıyor. Kötüler her durumda kazanmış olmuyor yani. Filmin kahramanı Jake büyük bir insanlık dersi veriyor. Çok büyük eziyetler altındaki insanlar için, kendi canını bile ortaya koyarak büyük mücadeleler verileceğini gösteriyor. Belki de Oscar’lık olmasının en önemli nedeni budur.
Avatar 2005 yılında yayınlanan bir dizinin adı. Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementler etrafında dönen “Avatar Aaang “ ve arkadaşlarının dünyayı acımasız ateş kralından kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatır. Avatar: Aang’ın Efsanesi. Wikipedia’da Avatar ile ilgili bu bilgileri bulabiliyorsunuz. Sinema filmi 2009’da James Cameron tarafından çekilen Avatar bir aksiyon dizisi olarak 2005 yılında televizyonlarda gösterilmiş. Senaristliğini de James Cameron’un yaptığı Avatar filminin ismini aslında nereden aldığını net olarak anlatabileceğimiz bir bilgi kaynağı yok fakat insanları Pandora gezegenin de yaşayan halkın görüntüsüne ve yapısına çeviren, 2154 yılının teknolojisinin yönlendirilmesi ile yaşatan bir program. Bu program sayesinde dünyalı olanlar Pandora gezenin halkına dönüşerek bambaşka gezenin bambaşka varlığına dönüşebiliyor.

Müzik Severler için Facebook Uygulamalarının Top 10’u

algoz | 12 November 2009 15:18

325 milyondan fazla kullanıcı sayısı ile Web’teki Sosyal ağlar arasında lider konumda bulunan Facebook’un bu başarısında, 3.parti binlerce Facebook uygulamasının payı oldukça fazla.

Facebook’un, bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasının doğal bir sonucu olarak; onlarca web geliştirici Facebook için uygulama hazırlamakta. Bu durumun olumsuz tarafı ise; Facebook kullanıcılarının, gerçek anlamda kaliteli içerik barındıran uygulamalara ulaşmakta zorlanabilmeleri.

Bu listede, Özellikle müzik severlerin beğenisini kazanmış, En iyi 10 Facebook Uygulamasını bulabilirsiniz.

10. MixPod

mahsun oscar

massay | 26 September 2009 12:18

Ülkemizde Yabancı dilde en iyi film oscar’ı kategorisinde aday adayı olmak, yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kazanmak gibi gurur ve ihtişamla karşılanıyor.
Bunun nedeni daha önce yabancı dilde en iyi film oscar’ ı kategorisinde aday bile olamamızdır diye düşünülebilir.
Her yıl Kültür Bakanlığı nezdinde seçici bir kurul toplanıyor. “oscar’ a hangi filmi gönderelim”
kararını vermek için kurul bu yıl, 13 kişiden oluşturuldu. Bu kişiler kurulun karar vereceği toplantı salonunda dev plazma ekran karşısında toplanıp mesaileri dahilinde aday adayı olabilecek filmleri izlediler. İşlerinin ciddiyeti ve sözkonusu toplantı salonunun sinema salonu olmadığını bilmelerinden dolayı patlamış mısır, soğuk içecek -özellikle limonlu kivi konsantre- içemediler. Bu vahim durumun kararlarını ne ölçüde etkilediğini bilememenin vahameti de yüklenince sırtlarına Bakanlıktan bu durumun çözümü ile ilgili bir kurul toplamasını ivedi tarafıyla talep etmiş olabilirler.

İzledikleri filmler ise;* Güneşi gördüm / Mahsun Kımızıgül* Gökten üç elma düştü / Raşit Çelikezer* 11’e 10 kala / Pelin Esmer* Güz sancısı / Tomris Giritlioğlu* Usta / Bahadır Karataş* Hadigari / Cumhur Harun Özakıncı* Sonbahar / Özcan alper* Pandora’nın kutusu / Yeşim Ustaoğlu* Nokta / Derviş Zaim* Issız Adam / Çağan Irmak* Karanlıktakiler / Çağan Irmak* Kıskanmak / Zeki Demirkubuz
* Mommo kız kardeşim / Atalay Taşdiken
Güneşi gördüm bu kuruldan yedi oy aldı. Nokta 6 oy aldı. Diğer filmler hiç oy alamadılar ama aday adayının adayı olmakta hiç yabana atılamaz diye düşünmeye başlamış olmalılar.
Nihayetinde bu yıl Oscar aday adayı olarak Güneşi gördüm filmine karar verildi. filmi gibi kendi gibi mahsun, Mahsun Kırmızıgül çok sevindi. Kendisiyle sevincini paylaşmak isteyen gazetecilerin uzattığı mikrofonu Oscar heykelciği diye tahayyül ederek havaya kaldırdı ve hışımla bir daha ki sefere kırmızı halının yokluğunu affetmeyeceğini belirterek kükredi. Dev oyuncu kadrosunun bir fotoğraf karesine sığdırılamayacağı endişesiyle dev oyuncu kadrosunun sevinci şu an muamma.
Çocuklara ve umuda adandığı söylenen film yapımcı, yönetmen, oyuncu ve izleyici kitlesine izahı namümkün sevinç yaşatırken, geri kalan ülke nüfusunun hafife almak, eleştirmek gibi pozisyonlar aldığı görülüyor.
Eleştirilerin en önemlisi geçmiş yllarda aday adayı olmuş olan filmlerdeki ( örneğin takva ) gibi aday adayı olan filmin aday adayı olmasının tesadüf olmadığı yönünde.
Takva filminde dini değerlerin ön planda olduğu ve Türkiye’nin şeriat ülkesi gibi gösterilmeye çalışıldığı iddiaları eleştirileri güçlendiriyordu.
Güneşi gördüm filminde ise filmin “Açılıma ” jest olduğu iddiaları ön planda.
Ne sevinç, ne eleştiri…
Madem oscar aday adayını seçtik.
Madem bir adım ilerisi yok.
aday olmamız mümkün değil.
Yeni oscar aday adayımız tüm millete hayırlı olsun.

2009’un en iyi 50 web sitesi

wanadooo | 31 August 2009 11:47

Time dergisi 2009’un en iyi 50 web sitesini derlemiş.

Kullanıcılarına 140 karakterlik metinler yazma imkanı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen bir yeni nesil iletişim aracı. şu anda 32 milyon kullanıcısı var ve her geçen gün bu sayı artıyor.(sene sonunda bu sayının 50 milyona yaklaşması bekleniyor). Twitter’a hem bilgisayarınızdan hem de mobil cihazlardan bağlanabiliyorsunuz. her platforma özel uygulamaları mevcut. Linux kullanıcıları için şöyle, mac os için şöyle (twitterrific), iphone ve/veya ipod touch kullananlar içinse twitterfon adında bir güzellik var. Firefox kullananlar için güzel bir eklenti de mevcut.(twitterfox) Ayrıca Türkçe klonları olarak shuanda ve twitter.com.tr var. geçtiğimiz aylarda, facebook’un 500 milyon dolarlık teklifini reddetmişlerdi. burada da Twiiter’da iş modelleri, daha faydalı kullanım metodları hakkında toplam 52 link bulunuyor.

Twitter
Twitter

Twitter, her geçen gün büyümeye devam ediyor ama henüz net olarak gelir modelini belirlemedi ve kar etmiyor. ( bu aralar gelir modeli olarak pro üyelikten bahsediliyor). Twitter’ın en güzel yanlarından birisi de listenize insanları ekledikçe onların paylaşımları sayesinde her geçen gün yeni birşeyler öğreniyorsunuz ve siz de insanlarla birebir olarak iletişime geçebiliyorsunuz. we follow adresinden çeşitli kategorilerde sevdiğiniz kişileri takip edebilirsiniz. Twitter çok geniş bir alanda yayılıyor bunların hepsini burada anlatmak biraz zor. bu kısmı bitirmeden Jack Dorsey Presents Twitter, How Do You Use Twitter?, webiki.tv videolarına bakabilirsiniz. angelabs tarafından üretilen, gezdiğiniz sayfayı anında twitter’a eklemenizi sağlayan twshot eklentisinden bahsetmemek olmaz.