bildirgec.org

özgürlük rüzgarı hakkında tüm yazılar

The Wind That Shakes the Barley (2006)

queennothing | 17 October 2011 23:24

İngiltere’nin ‘özgürlükçü’ yönetmeni Ken Loach‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Wind That Shakes the Barley“, 2006 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Paul Laverty tarafından yazılan film, Türkçe’ye “Özgürlük Rüzgarı” olarak çevrildi. İngiltere’de düzenlenen bir film festivalinde dört dalda ödüle aday gösterilen film, Cannes Film Festivali’nde Altın palmiye Ödülü’ne layık bulundu. Avrupa Film Ödülleri ve Goya Ödülleri’nde de adaylığı bulunan yapımda İrlandalı aktör Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham ve Orla Fitzgerald rol alıyor. Çekimleri İrlanda’da gerçekleşen filmin orjinal süresi 127 dakikadır.

10 Köy, 10 Film

queennothing | 31 July 2008 13:40

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Avrupa Birliği (AB) Bilgi Bürosu işbirliğiyle 10 Karadeniz köyü, sinemayla buluşuyor.
28 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında 10 köyde 10 filmin gösterileceği bu mini sinema festivalinde, Türkiye dışında da gösterime giren ‘belgesel’ niteliğindeki Türk filmlerinin yanı sıra Avrupa yapımı filmler de gösterilecek.

“Kültür paylaşımı” olarak tanımlanan bu festivalin amacı, kırsal kesimde yaşayan insanlara Türk ve Avrupa sinemasını tanıtmak.

Trabzon’un Çalköy Beldesi’nde açılışı yapılan festivale Çalköy Belediye Başkanı Mehmet Tayar ve TTSO Avrupa Birliği Bilgi Bürosu Koordinatörü Yakup Karbuz da katıldı. Yörenin dans gösterisi ve açılış konuşmasının ardından gösterilen film “Pan’ın Labirenti” oldu.

Festival programının tamamı;

Özgürlük Rüzgarı” (İrlanda) – Bayburt, Kitre (29 Temmuz Salı)
Koro” (Fransa) – Bayburt, Baskı (30 Temmuz Çarşamba)
Oyun” (Türkiye) – Artvin, Sugören (1 Ağustos Cuma)
Bir Tutam Baharat” (Yunanistan) – Rize, Fındıklı (2 Ağustos Cumartesi)
Yollar Çimen Bağladı” (Türkiye) – Trabzon, Şalpazarı (3 Ağustos Pazar)
Yollar Çimen Bağladı” (Türkiye) – Gümüşhane, Zigana (5 Ağustos Salı)
Beşikdüzü Köy Enstitüsü” (Türkiye) – Trabzon, Kutluca (6 Ağustos Çarşamba)
Leylek” (Macaristan) – Trabzon, Kutluca (6 Ağustos Çarşamba)
Ağustos Karıncası” (Türkiye) – Giresun, İsmailbeyli (7 Ağustos Perşembe)
Polonya yapımı bir belgesel – Giresun, İsmailbeyli (7 Ağustos Perşembe)
Oyun (Türkiye) – Trabzon, Hamsiköy (8 Ağustos Cuma)

“10 Köy 10 Film Festivali”nin kapanışı ise 16 Ağustos Cumartesi günü, Trabzon Sanat Evi’nde olması planlanan toplu film gösterimiyle gerçekleşecek.