bildirgec.org

orkut hakkında tüm yazılar

Google Me Geliyor

angelsdemos | 29 September 2010 19:45

Sosyal ağlar hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi.Facebook, Twitter, FriendFeed, Buzz gibi farklı sosyal platformlar sayesinde birçok kişi ile aynı anda farklı mekanlarda bile olsak iletişim kurabiliyoruz.

Google oldukça büyük bir şirket olsada sosyal ağ konusundaki atılımları sonuçsuz kaldı.Önce Facebook benzeri uygulaması Orkut, büyük bir hayal kırıklığı uğratarak oldukça zayıf kaldı.Daha sonra Buzz büyük bir etki yaratsada Google’ın beklediği ilgiyi görmedi.

Bilinmeyen Google Uygulamaları – 2

angelsdemos | 27 May 2010 18:01

Google internet devi olma aşamasında kullanıcıları için birçok kişinin bilmediği uygulamalar hazırlamakta.Bu uygulamaları tamamen bitirmeden önce deneme sürecinde gizli tutarak veya sadece bazı Google kullanıcılarına sunarak saklıyor.Bunu daha iyi hizmet vermek için yapan Google’ın onlarca farklı uygulaması bulunmakta.İşte bilinmeyen farklı Google uygulamaları ;

Orkut

Facebook, Twitter gibi uygulamaların sosyal medyayı canlandırmasının ardından Google’ın hazırladığı sosyal paylaşım ve haberleşme servisi.Birçok kişi tarafından denenen fakat beğeni görmeyen bu Google uygulaması şuanda sadece Brezilya ve Hindistanda popüler.

google’dan rubens barrichello’ya tazminat

admin | 17 November 2009 20:58

buradaki habere göre internet devi google formula1’in brezilyalı pilotu rubens barrichello‘ya 500.000 dolar tazminat ödemeye mahkum oldu.
rubens barrichello tarafından sao paulo 15. bölge mahkemesinde açılan davaya neden olan olay:google’ın facebook kadar tanınmayan sosyal ağ sitesi orkut‘da kendi adına açılmış sahte profillerden rahatsız olması.brezilya medyasının iddiasına göre orkut’da 300’den fazla sahte barrichello profili bulunmakta.bu, sahte profil yüzünden bugüne kadar ödenmiş en yüksek tazminat olma özelliğini taşıyor.barrichello yaptığı açıklamada;500.000 dolar gibi bir paraya ihtiyacı olmadığını ve bu parayı kurduğu vakfa aktarıp hayır işlerinde kullanacağını açıkladı.
özellikle büyük sosyal ağ sitelerinde ünlüler adına açılmış binlerce sahte profil bulunuyor.barrichello’nun yerinde olsam ben de aynı şekilde dava açar,kazandığım parayı örneğin çocuk esirgeme kurumu‘na bağışlardım.

Google Altyapısı ile Real-Time Uygulamalar

algoz | 01 June 2009 09:51

Google’ın Anlık İleti Uygulaması GTalk, API’si ile Orkut ve Google Gadget geliştiricilerine hizmet vermekte.
Google, Google Gadget geliştiricilerinin günümüzün yükselen trendi + olan real-time (gerçek zamanlı) özellikli uygulamalar geliştirebilmeleri için GTalk API’sine gadgets.realtime’ı ekledi.

gadgets.realtime ile Google Gadget geliştiricileri, kendi uygulamalarını farklı bilgisayarlarda veya tarayıcılarda kullanan kullanıcıların birbirleri ile gerçek zamanlı olarak mesajlaşmalarını sağlabilmekteler.
gadgets.realtime ile ilgili geliştirici dokümanlarına buradan ve geliştirici grubuna da buradan erişebilirsiniz.

google api ve araçları

algoz | 07 March 2009 17:16

google’ın geliştiriciler için hazılamış olduğu onlarca api ve aracı bulunmakta. Bu api ve araçlar sayesinde özellikle web projelerinize bir kaç satırlık kod ile google’ın oldukça kullanışlı servislerini ekleyebilirsiniz. Üstelik ücretsiz.
google’ın bundan kazancı ise şu: bu api ve araçlar geliştiriciler tarafından ne kadar çok kullanılırsa, google’ın interneti etkileme gücü de o derece artıyor. Bu servislerin büyük çoğunluğu aşağıda listelenmiş durumda.

servislerin isimleri (orjinal isimleri ile google’da arama yaparak daha fazla bilgiye erişebilirsiniz), linkleri, kısa açıklamaları ve bazıları ile ilgili örnek sayfa linkleri mevcut.

En Büyük Sosyal Ağlar

AlperBlog | 03 January 2009 13:14

Yeni yıla girmemizle beraber geçmiş yılla ilgili tüm analizler de bir bir ortaya çıkıyor. Techcrunch yazarı Erick Schonfeld 2008 yılında en çok kullanılan sosyal ağlardan bahsetmiş ve eylül 2007 ile kasım 2008 aylarındaki hareketliği grafiksel olarak belirtmiş. Yapılan analize göre 2007 yılında günlük 150 milyon iken kasım 2008’de büyük bir çıkış yakalayan blogger, ziyaretçi sayısını 200 milyonların üzerine çıkarmış. Blogger’dan sonra tahmin edeceğiniz gibi Facebook servisi de 200 milyon tekil hit civarlarında seyrediyor.

Blogger, Facebook, Windows Live Space, Myspace ve Wordpress servislerinin aylara göre değişen analizleri
Blogger, Facebook,Windows Live Space, Myspace ve Wordpress servislerinin aylara göre değişen analizleri

Grafiğe göre analizin yapıldığı ilk aylarda 2.konumda seyreden Windows Live Space (yeşil renkli çubuk), geçen kasım ayında büyük bir düşüş yaparak sonuncu seviyeye gerilemiş ve büyük bir hayal kırıklığı yaşatmış.Myspace istikrarını sürdürürken, Wordpress‘te yavaş ve emin adımlarla yükselmeye devam ediyor.

11 adet ücretsiz görüntü yükleme ve paylaşım sitesi

xerre | 28 November 2008 22:40

bu bildiride, düzenli bir internet kullanıcısının çoğu zaman ihtiyaç duyduğu, görüntü yüklemeye ve daha sonrasında bu görüntüleri paylaşmaya olanak sunan 11 adet ücretsiz web sitesine yer vereceğiz.
bunlardan en bilineni ve en yaygın olanı bildiğiniz gibi flickr. bunun dışında kalan ve temelinde aynı görevi gören diğer görüntü yükleme ve paylaşım siteleri şöyle:

1-fotki

fotki, fotoğraflarınızı arkadaşlarınız ya da diğer internet kullanıcılarıyla paylaşmanız için hizmet veren ücretsiz bir sitedir. sınırsız kapasite ve detaylı yardım bölümü ile flickr’in en sıkı bir rakibi.

2- TinyPic

foto ve videolarınızı kolayca yüklemenizi sağlayan TinyPic, bu görüntülerinizi MySpace, eBay ve bloglarda paylaşmanıza da fırsat veriyor. en önemli özelliği ise benzerlerine nazaran daha hızlı olması.