Evet son günlerde dünya çapında müthiş bir opera dalgası başladı. Peki nedir opera?
Son zamanlarda piyasaya pek çok internet tarayıcısı çıktı. Bunlardan biri de Opera tarayıcısı. Opera pazarda %6 lık bir dilimi almış olmasına rağmen, hızıyla adından oldukça söz ettiriyor.
En büyük rakibi kim diye sormuş olursak, google chrome cevabını alırız. Hem pazardaki paylarıyla hemde kullanım bakımından karşılaştırdığımızda iki tarayıcınında birbirine çok benzediğini göreceğiz.Bu benzerlikler hızlı başlat menüleri, sayfa açılımları, eklenebilir ve değiştirilebilir temalar gibi özellikler şeklinde gidiyor. Fakat aradaki fark Opera nın hızıyla değişiyor.Operanın son sürümünde kullanmış olduğu JavaScript ve geliştirilmiş olan CSS3, HTML5 sayesinde istediğiniz web sayfasına 1 sn. ve hatta daha az gibi bir zamanda girebiliyorsunuz. Hızlı başlat menüsüne 20 ye yakın web sayfası ekleyebiliyorsunuz ve istediğiniz sayfaya bir tıkla anında erişebiliyorsunuz. Çok fazla sayfa açma imkanı da sunan bu tarayıcı hem bilgisayarı hem de internetinizi kasmamaktadır. Yeni açtığınız sayfaların ve sekmelerin önizlemelerini de sunarak seçtiğimiz sayfa hakkında sekmeye tıklamadan önce bize bilgi vermesi de oldukça etkileyici ve artı puan getirici bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Oysa Google Chrome da 5 ten fazla sayfa açtığınız zaman tarayıcı bir hayli performanstan düşüyor. Bu da kullanıcıları zor durumda bırakıyor.
Futuremark tarafından da çok etkileyici puan alan Opera, Apple ın Safari sinden sonra ikinci sıraya yerleşmiş gibi görünsede kullanıcılar ve bir çok bilişim dergisi tarafından 1 numara olarak görülmektedir.