bildirgec.org

openoffice hakkında tüm yazılar

OpenOffice 3.2.0 yayınlandı

hasantsc | 12 February 2010 21:17

Hayatımız boyunca bilgisayarımızda en çok kullandığımız programlar, tartışılmaz ofis programlarıdır. Gerek evde gerekse iş yermizide her an bize gerekli olan bu programlar bilgisayarımızın vazgeçilmezi haline geldi. Ancak MS office paketlerinin pahalılığından şikayet ediyorsanız OpenOffice tam size göre ! Hem ücretsiz, hemde birçok ofis programını içinde barındıran bu paketin, bu günlerde yeni sürümü yayınlandı. Bu güzel haberi paylaşmak istedim.

fedora 10

SakarPilot | 09 December 2008 11:00

red hat linux‘un devamı niteliğindeki en popüler linux dağıtımlarından fedora 10 sürümü cambridge kod ismiyle yayınlandı.fedoraproject topluluğu tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynak kodlu 10. sürümde linux 2.6.27 çekirdeği bulunmakta. fedora 10 yenilikleri ise:
linux kernel 2.6.27
kde 4.1
gnome 2.24
firefox 3.04
openoffice 3.0
pidgin 2.5
gimp 2.6
rpm 4.6
eclipse 3.4
ext4 dosya sistemi
apple macintosh desteği
hdtv desteği
pulse audio sound server
sanallaştırma yazılımları
echo icon seti
plymouth özelliği sayesinde daha hızlı bir açılış.
fedora linux hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için: fedora anasayfası, sürüm notları ,fedora wiki sayfası fedora 10 kurulum rehberi,yardım ve destek sayfaları incelenebilir. fedora 10 ve eski sürümleri yükleyebileceğiniz yansılar bu sayfada.bu sayfa ise fedora kullanıcılarının buluşma noktası.
ilginç bir bilgi olarak fedora ingilizce’de fötr şapka anlamına gelmektedir. red hat linux’taki meşhur logoyu anımsatması açısından böyle bir isim düşünülmüştür.

Microsoft, Google Kavgası mı Başlıyor?

Ddelikan | 21 October 2008 18:37

Microsoft CEO’su Steve Ballmer, bir konferans sırasında OpenOffice hakkındaki düşüncelerini anlatırken, Google Docs ve diğer web tabanlı ofis uygulamalarını ilkel bulduğunu söylemiş.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer
Microsoft CEO’su Steve Ballmer

Ballmer aynen şu ifadeyi kullanmış “hiç kimse gerçekte onları kullanmıyor, yalnızca deneniyor, hepsi bu kadar.” OpenOffice ve Staroffice‘in onlara Google Apps’tan çok daha fazla rekabet ortamı sunduğuna değinen Ballmer, Google’ı bu arenada rakip olarak bile görmediklerini söylemiş.

ipaper vs pdf

Webart | 19 August 2008 19:48

ipaper
ipaper

paper internet sayfanıza bedava doküman yerleştirmenize yarayan bir araç. PDF benzeri ançak bu sayfaya göre PDF daha iyi.

avantajlar: ipaper gösteri için adobe flash kullanıyor buda zaten bir çok bilgisayarlarda mevcut.

pdf, word, excel openoffice veya rich-text gibi formatlar kolyaca ekleniyor. yapmanız gereken tek şey scribd sayfasına dosyaları yüklemek.
önemli bir avantaj ise süratli olmasi. kısacası pdf tüm dosyayı indirene kadar bu sistemde çoktan ekranda gösteriliyor.

demo video burada.

openoffice 3 beta 2 çıktı!

dislek | 18 July 2008 18:15

açık kaynak kodlu openoffice.org‘un geliştiricileri çıkartacakları 3. sürüm için ikinci beta versiyonuda indirime sundu.
bu beta sürümünde düzeltilen hataları görmek için buraya bakabilirsiniz.
yeni openoffice sürümüne eklenmiş olan bazı yenilikler arasında tekrar elden geçirilmiş Startcenter (başlangıç merkezi), mac os sistemler için yerel destek ve office 2007 dökümanları için içe aktarma filtresi var. yeni beta sürümünü indirmek isteyenler bu linkten faydalanabilir.

opensource dvd 10.0

Webart | 07 July 2008 14:16

pensource-dvd
pensource-dvd

Yeni yayımlanan opensource-dvd 10.0 update yanı sıra 55 oyun içermekte. En önemli update olarak openoffice‘in yeni versionu 2.4.1 ile öne çıkıyor. Bunun yanı sıra 16 program ve 55 oyun bulunmakta.

ücretsiz olan açık kaynak dvdsinde tam olarak 390 program bulunmakta. Tüm değişiklikler dvd-history de yer alıyor. aynı zamanda dvd kapağıda indirmek için şurayı kullanabilirsiniz.

OpenOffice 2.4.1 sürümü yayında

sermen08 | 04 July 2008 21:40

Açık kaynak kodlu ofis yazılım paketi olan OpenOffice 2.4 sürümünü mart ayında yayınlamıştı, geçtiğimiz günlerde ise 2.4.1 sürümünü yayınladı. Bu sürümde temel bileşenlerde ve güvenlik bölümlerinde iyileştirmeler mevcut.

Sitesindeki Sürüm Bilgisi

OpenOffice.org’un 2.4.1 sürümü yayında… Bu sürüm temel bileşenlerde iyileştirmeleri, hata ve güvenlik düzeltmelerini içermektedir. Sürüm ile daha fazla bilgiyi bu adreslerden edinebilirsiniz.

Bağlantılar;

ofis programlarına kaynak resim arşivi

hkmt | 20 April 2008 18:48

web sitenize (kişisel veya blog) jpg formatında resimler, powerpoint sunumlarınıza templateler, pot uzantılı templateler, arkaplanlar (background), resimler bulabileceğiniz powerbacks.com adlı sitede dosyalar 30 dosyayı içeren sıkıştırılmış dosyalar halinde tamamen bedava indirebiliyorsunuz.

indirilen dosyalarda mp3 uzantılı media dosyaları da bulabilirsiniz. Apple Keynote, Corel Presentations, Pro Presentations, OpenOffice, StarOffice programlarında da rahatça kullanabileceğiniz resim arşivinizi buradan oluşturabilirsiniz.

silde alchemy
silde alchemy

Microsoft Office 2000, 2001, 2002 (xp), 2003, 2004, Windows Vista, Microsoft Office 2007 & Microsoft PowerPoint 2007 programlarında ve daha birçok programda kullanabileceğimiz şablon resimler bulabileceğimiz slide alchemy sitesi de arşivinize renk katabilir. yine Pro Presentations sitesinde bedava powerpoint template kütüphanesinden faydalanabilirsiniz.

Openoffice 2.4 hazır

Gigabyte | 27 March 2008 09:00

Sun sponsorluğunda emin adımlarla yoluna devam eden açık kaynak kodlu ofis yazılımı openoffice‘in 2.4 final sürümü duyuruldu. ibm lotus‘un symphoni‘si ile birlikte microsoft office‘e ciddi iki rakipten biri olan openoffice 2.4‘ün final sürümünü buradan indirebilirsiniz. Ya da hala geliştirme aşamasında olan openoffice 3.0‘ın çok erken bir sürümünü test etmek isterseniz onuda buradan indirebilirsiniz…

kaynak