bildirgec.org

open office hakkında tüm yazılar

Pardus 2009.2 sürümü takvimi duyuruldu

siradisi00 | 14 May 2010 16:14

Pardus 2009.1’den sonra çıkarılması öngörülen pardus 2009.2 sürümü için ön takvim süreci görülen o ki tamamlandı ve açıklandı. Bahsi geçen açıklamaya göre 2009.2 Beta sürümü 21 Mayıs’ta, 2009.2 RC sürümü 28 Mayıs’ta, sürümün son hali ise 4 Haziran’da çıkarılacak. Her geçen gün daha fazla kullanıcı ve araştırıcı sahibi olmayı başaran Pardus, 2009.2 sürümüyle birçok yeniliği de kendisiyle birlikte getireceğini gösteriyor. KDE 4.4, Amarok 2.3.x, Mozilla Firefox 3.6 ve %100 Türkçe OpenOffice.org gibi yenilikleri bu sürümde görebileceğiz.

Linux kedisi :)
Linux kedisi 🙂

Ayrıca bahsi geçen sürümde siz de gönüllü olarak çalışmak isterseniz Test takımında yer alabilir ya da Pardus dil desteği üzerine çalışan ekiple birlikte bir şeyler yapmayı deneyebilirsiniz.
Daha önceki yapılan açıklamalarda pardus 2009.3 sürümü yerine doğrudan pardus 2010 sürümünün çıkacağı açıklanmıştı ama bu durumun değişip değişmeyeceği de kesin değil. Bununla birlikte bahsi geçen takvimin Onur Küçük tarafından açıklanmış olması da kullanıcıları şaşırttı.

Popüler Portatif Programlar

angelsdemos | 15 December 2009 10:12

Portatif Programlar ufak değişikliklerle hazırlanmış orjinal programın daha az yer kaplayan sürümüdür.İşte gezileri veya seyahatlerde flash disk’inizde, ipod vb. kaydettiğiniz bu programları son derece rahat bir şekilde kullabilirsiniz.İşte popüler portatif programlar ;

Firefox

Popüler internet tarayıcısı diğer tarayıcılara göre oldukça az yer kaplıyor.Belleğinize yerleştirdiğinizde oldukça rahat biçimde kullabilirsiniz.Son sürümü yanlızca 7.7mb.Eğer flash disk’inize kurulum yaparsanız sorunsuz biçimde çalışabilir

MS Office Hackerların girişi için Kolay Lokma

kenanaltun | 16 July 2009 13:39

Microsoft firması Office ürün ailesinden Office XP, Office 2003 ve Office 2007 programlarını kullanan müşterilerinin geçici olarak sistemlerinden kaldırmalarını tavsiye etti. Gerekçe olarakda içinde bulunan bir açıktan hackerların saldırı yapacakları konusunda önlem amaçlı bunu yapmalarını söyledi. Bu tehditlerden yine Microsoft ürünü olan Office 97 kullanıcıları etkilenmiyor.
Ayrıca Microsoft ürünü olmayan Open Office Kullanan kişilerde ebu tehditlerden etkilenmiyor.
Microsoft kullanıcılarına, olası saldırılardan en hafif şekilde kurtulabilmek için sitesinden yayınladığı güncellemeninsistemlerine yüklemesi gerektiğini bildirdi.

faydalı ve açık kaynaklı 19 yazılım

pinkfloyd | 30 March 2009 16:46

Bugünkü yazımızda günlük işlerinizi kolaylaştıracak ve tümüyle açık kaynaklı olan uygulamaları listeleyeceğiz. Bunların pek çoğu alanlarında lider konumunda olan uygulamalar olup kategorilerine öncülük etmektedirler. Her ne kadar günümüzde çok sayıda başarılı ve açık kaynaklı yazılım bulunmasına rağmen bu yazımızda bunların sadece bir kısmına yer vereceğiz. Listedeki uygulamalardan birkaçı oldukça popüler ve muhtemelen birçoğunuz bu uygulamaları kullanmışsınızdır. Eğer kullanmayanlarınız var ise deneyin ve uygulama ile ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşın.

Eğer sizin de bildiğiniz ve beğenerek kullandığınız açık kaynaklı uygulamalar var ise yorumlarınızda belirtmeyi ihmal etmeyin.

1. WordPress – Blog Aracı ve Weblog Platformu

WordPress
WordPress

WordPress günümüzün en başarılı ve popüler bloglama platformu olup estetiğe, web standartlarına ve kullanılırlığa odaklanmıştır. WordPress hem ücretsiz hem de paha biçilmez bir uygulamadır.

2. ModSecurity – Açık Kaynaklı Web Uygulama Firewall’u

ModSecurity
ModSecurity

ModSecurity web uygulamaları için geliştirilmiş, açık kaynaklı bir güvenlik duvarı olup hem uygulamalara gömülebilir hem de proxy üzerinden kullanılabilir. Web uygulamalarına yapılabilecek pek çok saldırılara karşı uygulamanızı koruyabilecek ve bunun yanısıra HTTP trafiğini izlemenize, kaydetmenize ve gerçek zamanlı analiz yapabilmenize yardımcı olabilecek bir uygulamadır. Uygulama aynı zamanda açık kaynaklı olarak yayımlanmakta olup web uygulaması firewall teknolojisini herkes tarafından erişilebilir kılmayı amaçlar.

Minnettar olduğumuz 46 ücretsiz uygulama ve yazılım

wanadooo | 29 November 2008 11:10

Aynı işi göreceğine inandığımız bazı programların, uygulamaların ücretli versiyonlarını kullanmak yerine onların ücretsiz olan versiyonlarını kullanmak daha mantıklı olacaktır. Çoğunu da zaten severek kullanıyoruz. Lifehacker da bu ücretsiz uygulamalardan bazılarını sıralamış..

 1. Firefox
 2. VLC Media Player, gom player, songbird, kmplayer.
 3. Ubuntu (popüler linux dağıtımı)
 4. Open Office ( microsoft office alternatifi)
 5. Pidgin (windows live messenger alternatifi)
 6. Launchy
 7. Digsby (windows live messenger alternatifi)
 8. Gmail
 9. GIMP
 10. uTorrent
 11. Winamp (windows media player alternatifi)
 12. Google Apps
 13. AVG Antivirus
 14. Evernote
 15. IrfanView
 16. Opera
 17. Chrome
 18. LogMeIn
 19. Amarok
 20. FileZilla
 21. Notepad++
 22. PortableApps.com
 23. Rocketdock
 24. Linux
 25. Paint.NET
 26. Ad-Aware
 27. Avast Antivirus

open office 3.0 rc duyuruldu!

ghtalas | 10 September 2008 20:31

open office 3.0 Release Candidate 1 sürümü duyuruldu. Sürümde özellikle MS Office dosya uzantılarıyla uyum problemleri çözülmüş ve entegrasyon konusunda önemli değişiklikler yapılmış. bunun yanında yazılım suite programlarda olduğu gibi bir açılış arayüzüyle tüm programların aynı pencereden çağrılmasına da olanak sağlıyor. yine de meraklıların stabil versiyon için 16 eylül’ü beklemeleri tavsiye olunur. yine de yok ben beklemeyeyim bi bakayım diyenler bu linkten indirip deneyebilirler.

OpenOffice 2.4.1 sürümü yayında

sermen08 | 04 July 2008 21:40

Açık kaynak kodlu ofis yazılım paketi olan OpenOffice 2.4 sürümünü mart ayında yayınlamıştı, geçtiğimiz günlerde ise 2.4.1 sürümünü yayınladı. Bu sürümde temel bileşenlerde ve güvenlik bölümlerinde iyileştirmeler mevcut.

Sitesindeki Sürüm Bilgisi

OpenOffice.org’un 2.4.1 sürümü yayında… Bu sürüm temel bileşenlerde iyileştirmeleri, hata ve güvenlik düzeltmelerini içermektedir. Sürüm ile daha fazla bilgiyi bu adreslerden edinebilirsiniz.

Bağlantılar;

Open Office.org 3.0 Beta Yayınlandı

Gwain | 09 May 2008 23:54

Burada verlen habere göre open office 3.0 beta yayınlanmış. Habere göre:

Eğer Open Office.org 3.0 veya sadece bu öğleden sonrası denemek için yeni bir yazılım paketi aramaktaysanız, open office.org 3.0 beta yayınlanmıştır. Open Office.org 3.0 Beta bünyesinde ODF 1.2 desteği, Microsoft Office 2007 alma filtreleri, gelişmiş grafik tablolar, Writer‘da artan not yetenekleri, yeni ikonları, gelişmiş pdf verme özellikleri, Impress için çoklu monitör desteği ve bir başlangıç merkezi bulundurmaktadır. Mac Os X kullanıcıları için, Open Office.org 3.0 X11 yüklemesine ihtiyaç bırakmaksızın çalışabilmektedir.

Microsoft taşınabilir uygulamalar

Gigabyte | 04 March 2008 17:44

Microsoft’un flash bellekler üzerinde taşınabilir uygulamalar çalıştırmak için SanDisk ile işbirliği yaptığı bildirildi. “StartKey” adı verilen proje ile portable applications veya U3 gibi şu an mevcut olan uygulamalardan daha fazla windows uyumluluğu hedefleniyor. StartKey ile birlikte mevcut sistem ayarlarının yanı sıra duvar kağıdı veya simge gibi masa üstü ayarlarıda taşınabilir hale gelecek. firefox, thunderbird, , openoffice gibi bir çok popüler açık kaynak yazılımın taşınabilir sürümleri şu an mevcutken microsoft’un yaptığı Amerikayı yeniden keşfetmek olarak görülebilir. Ancak amaçlanan şey Microsoft office, outlook, internet explorer gibi popüler windows uygulamalarının taşınabilir hale getirilmesi ise denemeye değer olabilir…