bildirgec.org

online oyun hakkında tüm yazılar

PLAYER VERSUS PLAYER

themachinist | 26 September 2012 15:31

PLAYER VERSUS PLAYER
Günümüzde sıkça karşılaştığımız bir terim olan PvP’nin açılımı Player versus player’dır. Player versus player ya da diğer aduyla Pvp, iki veya daha fazla katılımcıdan oluşan toplu oyun oynama türüdür. Burdaki diğer katılımcılar gerçek kişilerdir. Diğer oyuncuların bilgisayar kontrollü olduğu bir diğer tür de PvE yani Player versus environment olarak geçmektedir. Bu terimler genel olarak bilgisayar oyunlarında MMORPG ve diğer Role Playing Games(RPG) ‘lerde kullanılmaktadır. PvP genel olarak oyuncuların birbirleriyle online olarak rekabete girebileceği oyun platformlarıdır.
Ülkemizde de oyuncu sayısı hızla artmakta olan RPG oyun türlerinde online olarak PvP yapmak mümkündür. Pvp serverlar vasıtasıyla insanlar online olarak birbirleriyle savaşabilmekte, yarışabilmekte ve oyun sırasında birbirleriyle iletişime geçebilmektedir. internet dünyasında mevcut olarak bulunan çok sayıda pvp server bulunmaktadır. Bu serverlar genellikle ücretsiz oynamaya olanak sağlamaktadır ancak kısmen orjinal server kullanımı da vardır. Orjinal pvp serverlarda kullanıcılar aylık ya da yıllık ödeyecekleri ücretler karşılığında o serverların gerektirdiği oyunları oynayabilmektedir.
Son yıllarda en çok oynanan rpg oyun türü kuşkusuz World of Warcraft’tır. Blizzard şirketinin yapımcılığını üstlendiği ve WOW olarak da geçen bu oyun, belli bir sabit ücret ve üzerine yıllık ödemeyle orjinal olarak oynanabilmektedir. Ancak internet dünyasında ücretsiz olarak çok sayıda Wow private serverlar (pvp server) bulunmaktadır. Bu serverlar da hazır olarak geliştirlmiş karakterler vasıtasıyla pvp oynanabilmekte ya da en başından karakterlerin geliştirilmesi oyunculara bırakılabilmektedir. Karakteri uygun level ve gelişime erişmiş oyuncular arenalarda ya da pvp serverların kendilerinin özel olarak hazırladıkları alanlarda pvp yapabilmektedirler.
Pvp serverlarında oynanabilecek çeşitli pvp türleri mevcuttur. Bunlardan bazıları player killing, dueling, flagging olarak örneklendirilebilir. Player killing türünde takımlara ayrılmış çok sayıda oyunculardan herbirinin farklı görevi bulunmaktadır. Amaç, doğrudan karşı takım oyuncusunu saf dışı bırakmak ve takım arkadaşlarının ölmemesini sağlamaktır. Duelingte oyuncular istedikleri zaman düello yapabilmektedir. Flagging türünde ise yine takımlara ayrılmış oyuncular tarafından bayrak vb. Simgelerin takım yararına olacak şekilde toplanması ve diğer takım üyeleri tarafından bu simgelerin korunmasıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Ikariam’da Başarılı Olmak

bir kan | 16 November 2010 22:48

Bilmeyenler için, ikariam, Gameforge firmasının ürettiği, Türkçe dil desteğine de sahip, çevrimiçi tarayıcı oyunudur. Çok hoş çizgi grafiklere sahiptir. Bence daha önemlisi eğlencelidir, gerim gerim gerilmezsiniz, çayınızı kahvenizi yudumlayarak oynarsınız. Tek kötü yanı bağımlılık yapar.

Bu oyunda başarılı olmak için birinci koşul sabırdır. Bina yapımları ve araştırmalar seviye yükseldikçe daha uzun sürer. Diğer çevrimiçi tarayıcı oyunlarında olduğu gibi, bu süreler boyunca oyunda olmanız gerekmez, siz oyunda olmasanız da üretim ve inşalar devam eder.

İş stresini atacağınız 10 oyun

0770 | 28 October 2010 12:38

İşimize kısa bir ara verdiğimizde, kafamızı boşaltmak için bazen elimiz oyunlara gidiverir. İşte tam da bu anlarda işinizi görecek 10 oyun:

1. Filler: Balon şişirmeyi seviyorsanız bu oyuna bayılacaksınız.

Filler
Filler

Ortalıkta başıboş dolaşan toplardan kaçarak ekranın 2/3’ünü şişirdiğiniz toplarla doldurmanız gerekiyor. 1. bölümde 2 can ve 20 top hakkıyla oyuna başlıyorsunuz, bölümler zorlaştıkça haklarınız artıyor. Buradan oyunu izleyebilirsiniz, buradan oynayabilirsiniz.

2. Red Remover: Amaç, ekranda gördüğünüz kırmızı şeyleri yere düşürmek, yeşil şeyleri ekranda tutmak.

Red remover
Red remover

3. Orbox: Yanıp sönen kareciği kırmızı kutuya ulaştırmamız gerekiyor. Yön tuşlarıyla havada duran taşlara tutuna tutuna yolumuzu buluyoruz. Buradan izleyin, buradan oynayın..

Orbox
Orbox

miniclip, sonunda mobil oyun potansiyelini farketti

acemimuhendis | 06 September 2010 12:55

online oyun dünyasının önemli isimlerinden miniclip.com sonunda mobil oyun dünyasının gücünü farketti ve kendi oyun imparatorluğunu mobil oyunların dünyasına genişletmeye karar verdi.

dünya çapında 57 milyon oyuncusunun olduğunu ve 600 den fazla online oyuna sahip olduğunu açıkladı, bu gerçekten harika bir rakam.

bununla birlikte, apple’ın app store’unda yaklaşık 250,000 uygulama var ve bunların çoğunu da basit oyunlar oluşturuyor.

oyun : Winterbells (Kış Çanları)

rhymes | 23 June 2010 21:34

oyun kuralları : sadece farenin sol tuşuna başlamak için bir kere tıklıyorsunuz. daha sonra çanlara doğru fare ile hareket ediyorsunuz. çanlara dokundukça daha yükseğe zıplıyorsunuz. zıpladıkçada puan kazanıyorsunuz.
oynamak için tıklayın.
iyi eğlenceler.

online savaş -madeniyet-

dbergerac | 07 June 2010 18:21

web tabanlı online strateji, savaş, medeniyet geliştirme oyunu madeniyet

madeniyet.com
madeniyet.com

Madenleri kontrol edin, kaynaklarınızı iyi kullanın. Savaş alanı taktikleriyle rakibinizi şaşırtın.
Stratejik pozisyonları ele geçirip dünyanın yeniden şekillenmesinde rol alın.
Tüm bunları yaparken nükleer saldırılara karşı sığınaklarınızı sağlam tutmayı unutmayın!

oyun rehberi
forum ve kurallar için buraya
oyunla ilgili s.s.s
türkçe tasarlanmış bu güzel oyunda başarılar…

MMO Severler İçin Yepyeni Bir Yüz

eldindor | 05 April 2010 11:21

MMOTürkiye.net

mmoturkiye.net
mmoturkiye.net

Devasa çok oyunculu çevrim içi Rol yapma (MMORPG),strateji (MMORTS),(FPS) ve daha bir çok katagoriyi bir arada sizlere suna yepyeni bir site, Online oyun severler bu sitede gerçekten aradıkları şeyi bulacaklar. Oyunlar hakkında bilgi ,incelme haber,makale,röportaj ne ararsanız var. Çok düzenli bir şekilde düzenlenmiş bir iste tasarımı gerçekten ilgi çekici kolay anlaşılır. Online oyun severlerin mutlaka uğrayıp bir göz atması gereken bir site, müptelası olacaksınız….

QuakeLive ile oyuna devam

axanc | 15 March 2010 23:33

quake serisi oyunlar, fps oyunlarının belki de en popüleri olarak tarihteki yerini altı. ve şimdi bu seriyi bilgisayarınıza yüklemeden artık web tarayıcınızdan quake live ile oynayabilirsiniz.

tek yapmanız gereken quake live sitesinden bedava bir hesap açmak ve gerekli eklentiyi yüklemek. Eklentiyi yükledikten sonra oyunun ilk seferde açılması bir iki dakika alacaktır.

Oyun açıldıktan sonra isterseniz hemen aksiyona dalabiliyorsunuz, isterseniz de mahmurluktan kurtulup, eski el alışkanlıklarını kazanmak için bir süre çalışma yapabiliyorsunuz.

Karakterinizin ayarlarını gönlünüzce değiştirebiliyorsunuz.

Ayrıca Quake Live geniş bir karakter galerisine sahip.

Klavye ve mouse ayarlarını değiştirmek ise her zamankinden daha kolay.

Oyunun oynayışına gelince, online oyunlar oldukça hareketli, hatta bazen kaotik bile olabiliyor. Çok sık olmasa da zaman zaman oyundan düşmek olası. Eskisi gibi oyun karşısında 3-4 saat geçirmenizin önündeki belki de tek engel bu olsa gerek. Zaten her zamanki gibi Quake karşısında zaman kavramı kayboluyor.

Grafikler oldukça akıcı, kontroller ise rahat. Beklenenin çok da üzerinde bir performans sunuyor.

sistem gereksinimleri
– i̇şletim sistemi: xp, vista, windows 7
– tarayıcı: ie7 veya yukarısı, firefox 2.0 veya yukarısı, ne yazık ki chrome üzerinde çalışmııyor.
– i̇şlemci: 800mhz pentium iii
– ekran kartı: nvidia geforce 4mx, ati radeon 8500, intel i915
– çözünürlük: 1024×600
– bağlantı: adsl veya fiberoptik.

eğer internet üzerinde quake oynayarak zaman geçirmek istiyorsanız, quake live hızlı ve eğlenceli bir yol. i̇ş yerinde oynarken sesi kapatmayı unutmayın!

web tabanlı menajerlik oyunu: managerzone

pldesign | 05 February 2010 18:13

giris bolumu
giris bolumu

managerzone nedir?
web tabanlı ve türkçe dil destekli menajerlik oyunudur, hatta en büyüklerinden ve popülerlerinden desek yanlış olmaz. -şuan ki aktif kullanıcı sayısı 575.155 kişi-

online
online

online olmasının ne avantajı var?
Avantajı şu ki bir toplulukla oynuyorsunuz, ligde mücadele ettiğiniz rakiplerinizle arkadaş olabilir, maçlar hakkında yorum yapabilirsiniz. Ayrıca maçlarınızı 3D olarak izleyebilirsiniz.

Tarayıcıdan Quake III oyna!

Beacool | 29 January 2010 13:13

Tarayıcıdan Quake III oyna!

Bilgisayarların gelişmesiyle beraber bilgisayar kavramı da yavaş yavaş değişmeye başladı. eskiden bilgisayarda dahi zor oynayabileceğimiz oyunları artık netten oynanabilir olduk. Daha önce işletim sistemleri ve sanal bilgisayarlar gibi tarayıcı tabanlı uygulamaları gördükten sonra yarınlarda bilgisayarların internette olacağına kanaat getirmek zorda olmasa gerek.

Daha önce “oldu olacak”, “geldi gelecek” söylentilerinden sonra evet artık browser üzerinden Quake 3 ü oynayabileceğiz. Hemde bedava!