bildirgec.org

nuri bilge ceylan hakkında tüm yazılar

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

queennothing | 02 October 2011 11:35

Son dönem Türk Sineması’na çok değerli yapımlar kazandıran Nuri Bilge Ceylan‘ın Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen filmi “Bir Zamanlar Anadolu’da“, 2011 senesinde gösterime girdi. Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Erol Erarslan ve burhan Yıldız gibi isimlerin rol aldıkları filmin senaryosu Ceylan, Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan ve Ercan Kesal tarafından yazıldı. Sanat yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin üstlendiği film, 2011 Oscar Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisine aday adayı oldu.

Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü Verildi

cansualtas | 23 May 2011 17:47

64. Cannes Film festivali sona ererken Nuri Bilge Ceylan‘a “Jüri Büyük Ödülü” verildi. Bu yıl Nuri Bilge Ceylan ile Eric ve Luc Dardenne kardeşlerin beraber aldığı Jüri Büyük Ödülü, Sırp yönetmen Emir Kusturica‘nın elinden takdim edildi. Nuri Bilge ödülü aldıktan sonra festivalin son günü olduğundan jürinin film izlemekten yorulduğunu ve ödül verilmesini beklemediğini söyledi. Film ekibine ve emeği geçenlere teşekkür eden Nuri Bilge’ye ödülü kazandıran “Bir Zamanlar Anadolu’da (Once Upon a Time in Anatolia)” filmi oldu. Altın Palmiye ise “The Tree Of Life” yapımıyla Terrence Malick’e verildi.

Mayıs Sıkıntısı (1999)

queennothing | 18 April 2011 16:55

Sinemamızın yaratıcı yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mayıs Sıkıntısı” (Clouds of May), 1999 senesinde vizyona girdi. Ceylan’ın yönetmenliğini, görüntü yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği film, 19. İstanbul Uluslararası Film Festivali, 36. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 21. SİYAD Ödülleri, 12. Ankara Film Festivali, İskenderiye Film Festivali, Bergamo Fiilm Festivali, Buenos Aries Uluslararası Film Festivali ve Berlin Film Festivali’nde çeşitli ödüllere layık bulundu. Muzaffer Özdemir, Fatma Ceylan, Emin Ceylan, Emin Toprak ve Sadık İncesu gibi isimlerin rol aldığı yapım için Nogunk Yayınları’ndan senaryosu ve çeşitli söyleşilerin yer aldığı bir kitap basıldı.

Yönetmenin kendi hayatından da parçalar taşıyan film, yurtdışını gezmiş ve başarılı bir yönetmen olmuş Muzaffer’in köye, babaevine dönmesi, akabinde çocukluğun saflığına yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Uzaklara gitmek üzerine; Uzak (2002)

queennothing | 14 April 2011 11:47

Sinemamızın usta yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Uzak“, 2002 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu Cemil Kavukçu’nun yazdığı bu 110 dk’lık yapımda Emin toprak, Muzaffer Özdemir, Zuhal Gencer, Ebru Ceylan, Feridun Koç ve Fatma Ceylan rol alıyor. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde dört ödül kazanan “Uzak“, İstanbul Uluslararası Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Makedonya Film Festivali’nin yanı sıra Fransa’da gerçekleşen Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Yabancı Film’ Ödülü’nü kazandı.

Hayaller ile gerçek hayatın farklılığı sebebiyle değişen ve sertleşen insanların hikayelerini anlatan Ceylan, bu eserinde de farklı düşler peşinde koşan iki genci; Yusuf ile Mahmut’u inceliyor.

Kasaba (1997)

queennothing | 08 April 2011 17:32

Türk Sineması’nın özgün yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Kasaba“, 1997 senesinde çekildi. Senaryosu Ceylan’ın babası Emin Ceylan tarafından yazılan filmin başrolünde yine Emin Ceylan yer alıyor. Ağır işleyen temposu ve fotoğraflık kareleriyle hayatı ve kişisel seçimleri sorgulayan yapım, Rusya’dan çıkma sinema dehası Tarkovsky’i andırıyor. Cihat Bütün, Fatma Ceylan, Emin Toprak, Muzaffer Özdemir gibi isimlerin rol aldığı ve yönetmenin ilk sinema deneyimi olan “Kasaba“, dört ana bölümden meydana geliyor.

Bir ilkokul sınıfında geçen ilk bölüm, henüz 11’inde olan bir kasaba hayatını anlatıyor. Alegorik nesnelerle çevre ve toplum hakkındaki görüşlerini de belirten yönetmen, ikinci bölümde kızın, erkek kardeşiyle birlikte yaptığı tarla yolculuğunu gösteriyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın “İklimler”i (2006)

queennothing | 06 April 2011 12:46

Yeni dönem Türk Sineması’nın sevilen yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan‘ın çektiği sinema filmi “İklimler“, 2006 senesinde gösterime girdi. 59. Cannes Filmde Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülen yapım, 26. İstanbul Film Festivali, 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Japonya’da gerçekleşen bir film festivalinde çeşitli ödüllere layık görüldü. Yönetmen N.B. Ceylan ile eşi Ebru Ceylan‘ın başrollerini paylaştıkları İklimler’de Nazan Kırılmış, Mehmet Eryılmaz, Arif Aşçı ve Can Özbatur gibi isimler de rol alıyor.
Yaşadığımız şehir, iklimlerden oluşur ve ruh halimiz de bu iklimlere sokaklar üzerinden tepki verir. Şehirler gibi ilişkiler de iklimlerden oluşur ve ruh halimiz, sokaklara verdiği tepkiyi karşı tarafa da gösterir. Kimi zaman şefkat şeklinde olan bu tepki, bazen üçüncü kişi şüphesiyle şiddete, pişmanlığa, bazense vazgeçişe dönüşür.

“Yabancı”dan “yerli”ye yerini yadırgayan bir bakış

admin | 11 March 2011 10:46

“Televizyonda hangi dizileri takip ediyorsun” diye sorunca “Ben sadece Cnbc-e izliyorum” diyen hatırı sayılır sayıda insan var. “Mesela hangi diziyi” deyip ikinci soruya geçince duraksadı mesela bu sabit yanıtı verenlerden biri. Muhtemelen ikinci sorunun hiç gelmeyeceğini düşünerek. “Lost” dedi. “Başka” dedim. Kalakaldı. Oysa ki Lost, hiçbir zaman Cnbc-e’de yayınlanmadı…
Kimseyi eleştirmek ya da küçümsemek bana düşmez, sadece onları anlamaya çalışıyorum. Bu tavrın altında yatan nehri görmek, bu davranışı biraz kurcalamak istiyorum. Aynı mevzunun edebiyat, sinema, müzik versiyonu da var elbet. Türk yazarları beğenmeyip, melodramın melodramı, çok satan, sığ yabancı yazarları okuyanlar hatta muhtemelen okumayıp sadece ellerinde gezdirenler (bir de böyle bir sosyal grup var, onlar kendi başlarına, başka bir yazıyı hak ediyor), Zeki Demirkubuz’u, Nuri Bilge Ceylan’ı tanımayıp içi boş Hollywood sinemasını göklere çıkaranlar. Türk müzisyenlere burun kıvırıp, sırf yabancı diye cascavlak, klişe dolu melodilere meyledenler.

“Aldatmak gayet normaldir”

kahramancayirli | 07 July 2010 12:48

Bir önceki yazımda özellikle kurgusu ve akıcılığı bakımından beğendiğim Yalnızlık Mevsimi romanından söz etmiştim ve ne kadar şanslıyım ki Yalnızlık Mevsimi’nin genç yazarı Tolga Aydoğanla röportaj yapma fırsatını yakaladım. Gerçekten çok mutlu oldum, Türk Edebiyatı’nda sağlam genç yazarlar bulmak çok kolay değil, emin olun Tolga Aydoğan o zor bulunan sağlam yazarlardan biri, lafı fazla uzatmayalım, Tolga Aydoğan’a bırakalım…

Yazar olmayı ne zaman kafaya koydunuz?

Güncel Haberler

queennothing | 15 April 2010 10:11

  • Bir süre önce bahsedildiği gibi, yapımcılar hızla yeni Spider-Man’i arıyorlardı. Adaylar arasında en güçlü isim 1992 doğumlu Amerikan oyuncu Logan Lerman imiş. Rolü alması kesin gözüyle bakılan Lerman hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
  • Aydın Doğan Vakfı Ödülleri, sanat dalında bu sene ‘sinema’yı seçti. Ödül Nuri Bilge Ceylan’a verildi.
  • Oldukça ses getiren “Nefes” filminin yönetmeni Levent Semerci, yeni projesinde 12 Eylül Olayları’nı işleyecek. Filmin adı “Ayhan Hanım”.
  • Cannes Film Festivali’nde bu sene Ingmar Bergman filmleri gösterilecek.
  • Russell Crowe, Ünlüler Kaldırımı’nda yıldız sahibi oldu.
  • Alman yönetmen Werner Schroeter, 12 Nisan 2010 tarihinde hayatını kaybetti.

Aydın Doğan Vakfı’ndan Nuri Bilge Ceylan’a Ödül

queennothing | 28 February 2010 17:28

Aydın Doğan Vakfı, 24 Şubat Çarşamba günü sinemayla (yarışma iletişim dallarının her alanında düzenleniyor, sadece sinema değil) ilgilenen üniversiteli gençler için oldukça kapsamlı ve şevklendirici olan “Genç İletişmciler Yarışması”nı düzenledi. Bu sene 21.si düzenlenen etkinlikte 19 farklı üniversiteden, toplam 132 öğrenci ödüle layık bulundu. Yarışmaya 23 farklı üniversiteden 796 öğrencinin katıldığını düşünürsek, vakfın gerçekleştirdiği bu etkinlik dizisi bir hayli faydalı olmuş gibi görünüyor.
Ödül alan öğrenciler dışında, vakfın her sene Türkiye’den seçtiği bir yönetmene ödül verdiği Aydın Doğan Vakfı Sinema Ödülü etkinliği ise bu sene Nuri Bilge Ceylan‘a yöneldi. 13 Nisan Salı günü Hilton Oteli’nde gerçekleşecek olan davetle dağıtılacak olan ödüllerde Ceylan da onur konuğu olarak bulunacak.
Yarışmada ödül alacak kişilere buradan ulaşabilirsiniz.