bildirgec.org

nükleer füzyon hakkında tüm yazılar

Filim adamları – Tanrı parçacığı

zvitamini | 31 July 2012 15:14

Cern
Cern

Gittikçe artan dünya nüfusu ve baş döndüren teknoloji çılgınlığı, her yeni gün yeni bir ürün buluşu, tanrı parçacığı, nükleer füzyon, depremler, aşırı sıcaklar, eriyen buzullar ve insan. Evet, insan varoluşundan bu yana olduğu yeri kabullenmeyen ve bu yerin ötesinde hep farklı bir şeylerin olduğunu bilen, merak eden, sorgulayan ve asla pes etmeyen varlık.

Başka gezegenlerde hayat arayan insan, asla azla yetinmeyi bilmeyen insan anlamına da gelmektedir. Elinde olan dünyanın değerini bilmemek mi bu, yoksa bilim adına ilerlemek ama geride hep bir enkaz bırak mı?

en genç amatör

| 12 January 2007 10:09

bu linkteki habere göre ABD’de 17 yaşındaki bir lise öğrencisi evinin bodrumunda kurduğu laboratuvarda nükleer füzyon gerçekleştirerek, dünyada 18. ve en genç amatör olmuş.

Nükleer Füzyon 2040’da

nihilanth | 20 December 2006 11:57

insanlığın hayali, tükenmez enerji üretme yolunda en büyük adım Uluslararası Termo-Nükleer Füzyon Projesi, ilk nükleer füzyonu 2040’ta yapacak. bizimkiler gibi “erke dönergeci” ile olmuyormuş demekki sınırsız enerji 🙂 bu kadar yoğun bir çalışmayla olabiliyormuş ancak.

nükleer füzyon, güneş ve yıldızlardaki enerjiye benzer enerji üretme anlamına geliyor.

ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) başlıklı projenin amacı temiz ve tükenmez enerji kaynağı olarak geleceğin tanımlanıyor. tabi bilim dünyası yabancı henüz böyle bir şeye..