bildirgec.org

nüfus artışı hakkında tüm yazılar

the innocent africa

admin | 03 January 2011 23:41

vahi yaşamı,büyük düzlükleri,koyu tenli insanları,fakirlik,açlık,sayısız hayvan türü deyince akla gelen ilk coğrafya. sürekli izlenen bir kıta.ama artık izlemekle kalmak istemiyor devler.
artan nüfusları ve teknolojileri için başrol oyuncuları yine afrika.

Earth 2100

kutsiyan | 14 July 2008 08:47

amerikan ulusal kanallarından abc, küresel ısınma, aşırı nüfus artışı ve enerji kaynaklarının tükenmesi gibi problemlere önlem alınmazsa, dünyayı nasıl bir geleceğin beklediğini göstermek için bir internet sitesi hazırlamış… Sitede 2015, 2050, 2070 ve 2100 olmak üzere gelecek dörde ayrılmış..

İnsanoğlunun gelişimi gittikçe hızlanıyor

Guardian | 13 December 2007 20:35

Şuradakimakaleye göre bilim adamları insanoğlunun evriminin yani gelişiminin giderek hızlandığını belirtiyor ve bunun sebeplerininde çağın şartlarının giderek değişmesine bağlıyor.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre önümüzdeki bir kaç yüzyı sonra insanoğlunun gelişme hızı aşırı derecede artıcak ve bu zaman dilimi bilim adamlarına göre hiçte uzak bir zaman dilimi değil.

Bir Kıyamet Tellallığı Masalı

ikonoklast | 11 March 2007 21:10

ozon deliği
ozon deliği

70li yıllarda, ekoloji çevre fikirleri ilk ortaya çıktıgında moda olan, özellikle ABD’deki ekoloji ve çevre konusunda kitap yazanların kullandığı söylem “dunya yakında batacak kıyametler kopacak” şeklindeymiş. çunku böyle dendiğinde bira içip televizyon izlemekten miskinleşmiş kimi Amerikalıların bile dikkatini çekmek mümkün oluyormuş. Bu söylemi kullanan kitaplar 3 milyon filan satmış.
O yıllarda kıyamet kopmasına başlıca gerekçe olarak nufus artışı gösteriliyormuş. Hatta en ünlü felaket tellalığı kitaplarından biri olan, “The Population Bomb” “Nüfus Bombası” isimli kitapta “nüfus böyle artmaya devam ederse 1985’te insanlarca yerleşilmemiş bir tek yerleşime uygun toprak parçası kalmayacak, insanlar yiyecek bulamayacak” deniyormuş. 1985′ yılı geldiğininde, dunyada hala yerleşilmeyen kara parçaları kaldığı görulmuş. Evet açlıktan ölenler varmış o sıralarda Etiyopya’da ama onun da sebebi nüfus artışı değil, Etiyopyali toprak sahiplerinin buğday, sebze meyve yerine ısrarla sadece kahve yetiştirmeye ikna edilmiş olmalarıymış.
Böylece kıyamet tellalığı yapanlar yalancı çoban durumuna düşmüş. 1970lerdeki gaipten felaket haberleri verme modası yüzünden, sıradan insanlar, çevre, ekoloji ve “ortak geleceğimiz”le ilgili uyarılar yapan herkesi kıyamet tellalı olarak görmeye başlamış. Bir kısım insan da bu tür uyarıları izlemekten, ama sadece izlemekten hala heyecan duyuyor. Bazısı politikaya bulaşmaktan özenle sakınıp, kendince önlemler alarak, örneğin tüketim talebini “çevre dostu” ürünlere yöneltip “çevre düşmanı” ürünlere ödediğinin üç katini ödeyerek dünyayi kurtardığını düşünüyor. (eleştirecek olursanız denizyıldızı hikayesini ezberden anlatabilirler) Küresel ısınma konusunda önlem almak için eyleme geçmekte, yönetenlerin bu kadar yüzsüzce, vurdumduymazca davranmasının bir sebebi de, dünya kamuoyunun özellikle de ABD kamuoyunun “yalancı çoban” doğruyu söylediğinde de inanmayan köy halkı gibi küresel ısınmaya ilişkin uyarılara kulak tıkaması olsa gerek. Bir kere “econutlar” bunlara yalan söyledi ya, artık ne deseler boş.

Çinde fazladan çocuk doğurmayanlara aylık 75$ para veriliyor!?

uparlayan | 20 October 2006 08:01

Çin parası
Çin parası

Acaba devlet çinli erkeklere de bu yardımdan pay veriyor mu diye sormadan edemiyor insan tabi 🙂

neyse, şaka bir yana da 1.300.000 kişi ile dünya’nın en kalabalık ülkesi ünvanını çok uzun zamandır elinde tutan çin, son 30 yıldır uyguladığı nüfuz planlaması programına (ki her aileye en fazla bir çocuk diye bilinen yasaklamaya) ek olarak 60 yaşın üzerinde olup, sadece 1 erkek veya 2 kız çocuğu olan ailelere aylık 75 $ para vereceğini açıkladı.

(2 kız, 1 erkek çocuk olayına ben de şaşırdım bu arada…)

Online Dünya Nüfusu

pillionur | 30 June 2006 19:02

Dünya nüfusu her ana artmakta bu sitedeonu gösteriyor gerçeği ne kadar yansıtıyor bilmiyorum ama siteye bakacak olursak galiba bir süre sonra dünyada yer kalmayacak