bildirgec.org

niyazi hakkında tüm yazılar

ÖNYARGILAR…Ayağımızda görünmez prangalar

bithikotsis | 27 April 2011 13:40

Geçmişte yaşadıklarımız, gelecekteki yaşayacaklarımız…Hani derler ya geçmişe mazi geleceğe niyazi derler diye. İşte aslında o diyenlere sormak lazım, geleceğini neye göre planladın, gelecekte neye göre karar aldın diye.

Düşündüğün herşeyin gerçek olduğunu sanmak. Belki de budur bizi karar alırken uzun uzadıya uğraştıran, ”eyvah yoksa tekrar bu olacak mı?” diye düşündüren.

Önyargılar kararlarımızı etkilemiyor değil. Her ne kadar biz karar alırken ”hayır sadece yalın düşünüyorum, kesinlikle başka şeylerden etkilenmiyorum.” desek de illa ki feyz aldığımız, ya da olumsuz intiba aldığımız şeyler bunda rol oynuyor.

Anadolu Liseleri

mehmetbastug94 | 04 November 2008 08:12

Bir ilçede 0.5 milyon liseye gidecek olan genç varsa o ilçeye 3 anadolu lisesi yeterli gelmektedir.

Örneğin Bağcılarda; Mehmet Niyazi al. Akşemsettin al. DR. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi olmak üzere 3 lise bulunmaktadır. Eğer bir genç bağcılarda oturuyorsa ve al. a gitmek istiyorsa sbs de bağcılarda ; her 5 kişiden en az 3. olması gerekmektedir.

Fakat bir liseye sadece o ilçeden öğrenci gelmediği için; bağcılardaki düşük puanlı öğrencilerde al. a giremiyor. Dolayısıyla parası olan özel okula olmayanlar ise devlet okuluna giderek eğitimlerine devam ediyorlar…