bildirgec.org

nikotin hakkında tüm yazılar

BIRAKIN GİTSİN…

akoni | 30 August 2012 09:09

BIRAKIN GİTSİN…

Bundan birkaç yıl öncesine kadar verilen molalarda sigaralarını içmeyip otobüse oturdukları an sigaralarını yakarak başkalarının rahatsızlığını önemsemeden rahatlıkla sigaralarını içerlerdi. Şimdi ise toplu yaşam alanlarında sigaranın yasaklanması ile yolculuğun keyfini çıkarıyorum.
Her yıl milyonlarca cana ve milyarlarca lira maddi kayba yol açan sigarayı en son 3 ocak 1990′ da içmişim, o gün bugündür içmiyorum.. Şimdi ise içenlere içmeyin, şu mereti diyorum. Gerçi benim çevremde sigara içenler yok denecek kadar az, çoğunluk kendi iradeleri ile bıraktı. Sıra ailemize yeni katılan damadımda, o da söz verdi sigarayı azaltmaya başladı umarım başaracaktır.

Aslında ne kadar masum duruyor değil mi? Bir an keyif aldığınızı, rahatladığınızı düşünürsünüz. Öyle durduğuna bakmayın, belki biraz keyif verdiği doğrudur. Fakat bu keyfi kısa sürede çok fazlasıyla götürür. Akciğer kanseri, beyin tümörleri, Gastrit, ülser, mide, gırtlak ve mesane kanserlerine neden olur. Üstünüz sigara kokar. Ciltte erken kırışmalar olur, dişleriniz sarı ve kirli olur. Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür. Tat alma isteğiniz azalır ve yemeklerin tadını alamazsınız. Koku alma duygusunu azalttığı için kokuları algılayamazsınız. Ses tellerinizde bozulacağı için ses kısıklığı ses de kalınlaşma ve çatallanma ortaya çıkar, beyin hücrelerini öldürdüğü için unutkanlık ve yaşlılığımızda bunama ortaya çıkar. Gözlerde katarakt ve görme bozukluğu ortaya çıkar. Erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda ise kısırlık, çocuk düşürme, sakat doğuma yol açacağı için bütün yaşantınızı etkileyecek problemlerle karşılaşabilirsiniz. Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma olur.
Sigara içmek

Anne adaylarının sigarayı bebeği ve kendi sağlığı açısından içmemesi gerekiyor. Çünkü sigaranın doğum öncesi ve sonrası bebek üzerinde önemli yan etkileri bulunmaktadır. Hamilelikte sigara kullanan annelerin bebeklerinin az uyudukları, sık soludukları, çok terledikleri ve daha hiperaktif oldukları gözlemlenmiştir.

sigara…

snail | 15 December 2010 17:34

Yaklaşık altı aydır sigara içmiyorum,zaman zaman öylesine canım istiyor ki tırnaklarımı yememek, birşeyleri kemirmemek için kendimi zor tutuyorum fakat bu kez daha önce ki onlarca denememin aksine, haftasonları lokomotif misali fösür fösür içtiğim nargileleri saymazsak,istikrarlı bir grafik çizdiğimi söyleyebilrim,iki defa yeniden içmeye çok yaklaştım sadece kibriti kağıda sürtmekti yapacağım hamle ve yaptım da kibriti yaktım sigara çoktan dudaklarımda ki yerini almıştı fakat ateşi sigaraya yaklaştırırken beynimde anafora kapılmış çöp parçaları misali onlarca düşünce dönmeye
başladı son kez kendime bunu gerçekten yapmak isteyip istemediğimi sordum ve,evet bu sigarayı muhakkak yakmalıydım dumanını hissetmeliydim cigerlerimde,beynimde,eklem yerlerimin çözüldüğünü hissetmeliydim hayat anlamlanmalıydı bir an, kahve daha lezzetli olmalıydı,manzara daha güzel,daha az öfkelenmeliydim siyasetçilere,allahım yakmalıyım bu sigaraya herşey bu ateşte ve bu sigarada herşeyin çözümü bu ikisinin birleştiği noktada tanrımm ölüyorummmmm…

yenilesi nikotin: patlıcan

nazokiraze | 15 December 2008 09:44

Patlıcan içinde tütünden sonra en fazla nikotin barındıran bitkidir .Ama ben onu öyle olduğu için değil müthiş lezzetli oldugu için seviyorum. Kerevizle alakalı sevmedigim yemekler konusunda bahsettigim her an kereviz yemek isteyen Nurten teyzemin kızı sevmezdi patlıcanı demekki onunla tamamen ters damak zevkimiz varmış. Onun sevdigini ben yemiyorum benim sevdigimden o nefret ediyor.

Ben kış gelinde biber, domates, patlıcan almam kış günü sebze yerine hormon yemek istemem. Ancak kurban bayramına çok yakışan bir sebze olan patlıcanı bu hafta çok özledim. Bayram gezmesinde kayınvalidemin yaptıgı karnıyarıgı gözüm kapalı hüplettim. Ben kış günü yemek için közleyip bol bol attım dondurucuya bari salatasından faydalanayım dedim. Kızartıp falan koyanlar da oluyor ama bana pek leziz gelmedi begenmedim.

Uzun Seneler Önceydi Birden Hatırladım

| 05 February 2008 04:39

Sigaram gibisin ,
Kokunu almak, içime çekmek …
İçimi zehir edeceğini bile bile, seni gönlüme almak …
Sigaram gibisin ,
Yokluğuna dayanamamak,
Beraber yaşanacak bitik anlara gereksiz bedeller ödemek …
Sigaram gibisin,
Bir başladım mı bir daha bırakamamak …
Sen beni bırakmadan, seni unutamamak …

Sigara Düşmanlığına Karşı Smintair

tenedian | 08 January 2008 13:39

Bir havayolu şirketi düşünün adı “Tiryakilerin Havayolu” olsun ve tüm koltuklarında sigara içmek serbest olsun.
Şaka değil bu. Havayolu şirketinin adı Smintair , yani, Smoker’s International Airways. Düsseldorf kökenli bir alman havayolu şirketi.
İnanmıyorsanız websitelerinin adresi bu.
Bu da uçuş planlar .

Siz şimdi bizim vaktiyle şehirlerarasında bilmemne turizm ile yaptığınız dumanaltı yolculukları hatırladınız değil mi? Adamların iddiasına göre Tiryakilerin Havayolu Smintair ile uçarsanız sigara içilmeyen havayollarına ait uçaklardan daha temiz bir hava ile yolculuk yapacaksınız. Geliştirdikleri bir sistem ile dışarıdan temiz havayı içeri pompalayacaklarmış. Havalandırma sistemlerine ait detaylar, teknik açıklamalar, çizimler burada ayrıntılarıyla anlatılmış.
400 kişilik Boeing 747’leri 138 kişiye düşürmüşler.
Bol nikotinli, ferah ferah, püfür püfür Japonya’ya uçmak isterseniz fiyatı 6700 ile 14500 Dolar arasında değişiyormuş.
Yasaklar yüzünden neredeyse sokakta bile sigara içemeyecek olanlara, buna rağmen sigara üretimini sürdürenlere, kendisi dururken elektroniğini yasaklayanlara önemle duyurulur.
Kaynak

ciğerinize asfalt döşemeyin!

RfN | 17 November 2007 14:04

katran” (asfalt), sigaradaki zararlı maddelerden yalnızca biri.
peki günde bir paket sigara içen bir kişinin 20 günde vücuduna giren katran miktarı nedir?
bir arkadaş oturmuş hesaplamış, hatta hesaplamakla kalmamış bize bunu kanıtlamış.
bu videonun üstüne bir sigara yakar mısınız bilmiyorum.
vazgeçmek isteyenlerde burdan buyurabilir.

Başka Bir Seçenek : E-sigara

zabun | 31 March 2007 22:54

Sigarayı bırakmak isteyenler için “yeni bir sigara icadedilmiş”. Evet yanlış anlamadınız. Öyleki bu sigara, artık her şeyin içine girmeyi başaran mikro elektronik devreler ihtiva ediyor. Mantık sigarayı her yönüyle taklit etmek. Gayet şık tasarlanmış bir ağızlığı andıran e-sigarayı, içinize çekmeğe başladığınızda, içindeki kartuş bir ultrasonik dalga üretici yardımıyla soğuk dumana dönüştürülüyor. Bu duman, içinde, sadece nikotin ve ilgili zararsız aromaları içeriyor. Kartuşların ağır, orta ve hafif içiciler için farklı miktarlarda nikotin ihtiva edenleri var. Bu sayede sigaradan minimum zararla yavaş yavaş kurtuluyorsunuz. E-sigaranın nefesle içe çekilmesi esnasında ön ucunda bir LED yanmaya ve nefesin çekilmesi yavaşladığında, sönmeye başlıyor. Şarj edilebilir bir lityum pil sayesinde, ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabiliyor. Firmaların “ürünün kullanılmasıyla sigarayı bırakamasanız da, sigaranın yerine muadil olarak kullanın, hiç değilse sağlığınızdan olmayın” şeklindeki telkinleri sigaranın içerisindeki binlerce zehirli madde düşünülünce gayet mantıklı geliyor. Lakin firmalar çeşitli reklamlarla e-sigaraların tamamen zararsız olduğunu ileri sürüyorlar. Hiç sigara kullanmayan bir insanın e-sigaralardan kullanması halinde bu ürünün nikotin içermesi sebebiyle bağımlı hale gelmesi zamanla kaçınılmaz olabilir. Bu ayrıca ele alınması gereken bir husus.
Ruyan Türkiye | Ruyan Global | Golden Dragon |Bluesky