bildirgec.org

nedir hakkında tüm yazılar

nedir bu sanal alemdeki furya…

zarifce | 04 May 2011 21:06

Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk, laf arasında bana “dostum nedir bu sanal alemdeki seks furyası” diye bir soru yöneltti.Ben de dilimin döndüğünce kendisine bildiklerimi söyledim şöyle ki;
“Dostum, bence çok sıkıntılı bir konuya temas ettin, inan evde internet kullanmaktan korkar oldum ne kadar kötü yazılımları engellemeye çalışsam da başaramayacağım diye korkarım.İnsan karşı iki cinsin güreşmesinden yada yatak dansından zevk alabilir, kendinde yada partnerinde bir eksiklik vardır veyahut hiç görmemiştir merakından o furyaya kapılıp dimağına zarar verir.

Nasıl Yapılır – Biliyoruz da yazıyoruz

rockipsiz | 28 August 2010 16:25

Nasıl Yapılır
Nasıl Yapılır

nassil.com “nasıl yapılır” sloganıyla yola çıkmış, üyelerinin bildiklerini anlatabilecekleri ve günlük hayatta karşılarına çıkabilecek her türlü bilgiye ulaşabilecekleri bir sitedir.

Nasıl yapıldığı konusunda uzman olduğunuz veya iyi bildiğinizi düşündüğünüz her türlü konuyu üye olarak diğer ziyaretçilerle paylaşabileceğiniz bir ortam.

3ds max amatörünün 3 boyut dünyasına bakışı

hsatan | 19 July 2010 13:17

3. boyutu biliyoruz hepimiz. Bilmek ne kelime yaşıyoruz yahu…
3d studio max’de bildiğimiz üzre bilgisayardan üç boyutlu modelleme programı. Fakat bu program öyle ne flash’a ne de photoshop’a benzemiyor. Açıkçası flash ve photoshop gibi grafik programları studio max’in küçük yardımcıları oluyor.
Peki ama nasıl oluyorda dünyanın aynısı programda çizilebiliyor? Işıklar, kaplamalar ve renkler. Baştan aşağı karmakarışık bir dünya… Odanızın kapısını kapatın perde açıkken herhangi bir duvara bakın. O baktığınız an içinde nekadar çok matematiksel hesap yaşandığını düşünebiliyor musunuz? Işık camdan geçerken kırılıyor yere, tavana çarpıyor, mobilyalara televizyona çarpıyor ve duvara çarpıp sizin gözünüze yöneliyor. Düşünmesi kolay aslında ama sadece bu bir saniyelik karede milyonlarca hatta milyarlarca ışık demeti aynı döngüyü yaşıyor ve herbiri için milyonlarca matematiksel hesap gerekiyor.

Google Adwords hakkında Google tarafından tüketicilerin bilmesini istemediği gerçekler

webking | 14 July 2010 17:12

Google Adwords bilenlerin gayet iyi takip ettiği gibi, Amerika menşeili Google firmasına her yıl milyonlarca dolar sadece arama sonuçlarında aldığı reklamlardan kazanmaktadır. Google arama denince Türkiye ve dünyanın bir çok bölgesinde monopol durumunda olduğundan diğer arama motorları olan Yahoo, AOL, AltaVista veya Bing gibi alternatiflerine oranla en çok pasta payı ile parayı tabiri caizse “götürmektedir”. Adwords tıklama başına çalışan bir reklam şeklidir. Yani Google’da arama yaptığınızda ekranın sağında (en fazla 6 tane) ve üstünde (en fazla üç tane) çıkan arama sonuçları bu kategoridedir. Bu bağlantılar “Sponsorlu Bağlantı” şeklinde çıkar ve çoğu insan bu yazıyı görmesin ve diğer normal sonuçlarla karışsın diye bu gayet ufak yazılmıştır. Bir de üstüne sponsorlu bağlantı kutusunun rengi de en uçuk bir pembe seçilmiştir ki günümüz ekranlarında bunun farkını sağlıklı gözlerin bile ayırt etmesi zor. Aşağıda size bu reklamların olduğu bölgeleri “yurtdışı eğitim” kelimesi için yaptığım arama ile sunuyorum.

JQuery Nedir?

macro | 15 January 2010 13:47

jquery
jquery

Herkesin dilinde bir jQuery ‘dir gidiyor. Nedir, ne değildir bir bakayım dedim kendi kendime. Hem ben öğrenmiş olurum hemde öğrenmeye niyetlenmiş ama hep ertelemiş kişilerin kafasında biraz daha merak uyandırabilirim. Bir nevi efekt kütüphanesi olan frameworkdenilebilir.

Yıl 2006’da John Resig denilen güzel insan tarafından deşifre edilmiştir.Ve rivayet odur ki onbeş kişilik bir ekip hala geliştirme çabasındaymış.

Aşk!

jacobblack | 19 November 2009 17:41

Aşk nedir? Bence aşk; hani büyük hedefin olur ya ölene kadar isteyeceğin çok büyük bir hedefin , o hedefe hiç beklemediğin bir anda ulaşmaktır ve yüzde oluşan mutluluktur. Küçük bir çocuğun istediği bir oyuncağa sahip olduğu andaki mutluluk gibidir aşk. Bazen duyduğun küçük bir sözden çok büyük anlam çıkarmaktır aşk. Aşk aşkı buldum dediğin kişde gördüğü küçük bir mimik, söz, hareket ve ufak bir tebessümdür. Aşk o’nu her gece rüyalarında görebilmektir. Baktığın her yerde o’nun hayalinin olması demektir. Aşk güzeldir hatta çok güzeldir fakat! doğru kişiyi bulduğunda elbet…. Böyle bir yazı yazmak geldi içimden ve yazdım herkesin doğru kişiyi bulması ümidiyle….

Türkçe Rap Dosyası 1

feveran | 29 September 2009 18:51

Rap türkiye’ye ilk geldiğinde hiç hoş karşılanmadı. Anadolu’da özellikle tarzı ne olursa olsun tüm sanatçılar karşı çıktı. Rap’i müzik olarak görmediklerini söyledir. Rapçilere serseri, uyuşturucu bağımlısı gözüyle bakılıyordu. Rap’in Amerika’dan gelme bir sömürü aracı olduğu düşünüldü. Oysa şu an o ilk zamanlardan yaklaşık 15 sene geçti ve türkçe rap gençler arasındaki en popüler müziklerden biri. Hatta akım bile denilebilir buna. Bu nasıl mümkün oldu da bu kadar yükseldi? Artık siz ne derseniz; alt kültür, müzik, sanat, saçmalık..

Hip hop; break dans, graffiti, rap söylemek ve dj’lik yapmaktan oluşur. Ülkemizde rap kadar yayılmış bir kolu yok. Bunun nedenini bulmak bize birçok ipucu verecektir.

break
break

Ülkemizde rap’ten önce break dans modası hakimdi. O zamanlar çok az rapçi vardı. Break dansçıların çaldığı müzikler hep yabancı mclerin oldukları şarkılardı. Fakat Anadolu’da dahi birçok break dans grubu vardı. Ta ilkokuldan başlayarak gençler break dans hareketlerini öğrenir, sokak ortalarında yarışırlardı. Şehir meydanlarında gösteri yaparlardı. Ama dediğim gibi ne kadar ilginçtir onların arasında bir tane bile mc yani rap söyleyen birileri yoktu, birisi çıkıp bağıra bağıra kafiye üretmeye çalışmazdı. Break varken rap’e gerek duyulmazdı, break yeterince etkili ve havalıydı. Üstelik break yapmak çok daha zordu rap’e göre. Çok ilginç bir şekilde bu böyle oldu ve ülkemize break dans rapten çok daha önce yerleşmişti. Breakin rapten önceliği 2000’in ilk yıllarına kadar devam etti. Break dansın yayılması ise 90’lı yıllar da başlamış olmalı.

Haiku OS alfa sürüm duyuruldu!

feveran | 17 September 2009 17:13

Öncelikle OS nedir ? Operating system, bildiğimiz işletim sistemi yani…
OS olmayan haiku ise âlakasız bir şeydir…

Şimdi de sıra Haiku OS ‘da .

Haiku açık kaynaklı bir işletim sistemidir, kişisel bilgisayarlarımızda kullanılmak için geliştirilir. BeOs yazılımından yola çıkılmıştır. MIT lisansıyla lisanslıdır.

haiku os
haiku os

Haiku OS hâla geliştirilme aşamasında fakat alfa sürümünü buradan indirip test edebilirsiniz.

daha fazla bilgi için.

Jquery, Tutmayın Beni! Slideshow’a Kadar Yolun Var…

admin | 23 July 2009 10:13

Herkese tekrardan merhabalar, keyifleriniz yerindedir umarım. Keyifler yerindeyse bugün biraz daha bilgimizi genişleterek keyiflenme zamanımız geldi demektir 🙂

Burada yazdığım ilk Jquery dökümanı bu olacak. İlk başta Jquery’nin ne şekillerde kullanıldığını yazacağım. Daha sonra Jquery ile birkaç tane örnek uygulama yapacağım. Bu dökümanı daha net anlayabilmek için html ve css bilginizin de olması gerekiyor.

Elimizde bulunması gereken Jquery dosyasını Jquery Resmi Sitesi‘nden temin edebilirsiniz. Her şey hazırsa başlıyoruz…