bildirgec.org

nasa hakkında tüm yazılar

ŞEFFAF UÇAK

admin | 07 January 2011 13:06

Artık gelişen teknolojiye ayak uyduramıyoruz.daha rahat bir yaşam ve olanakların daha iyi hale getirilmesi için yapılan çalışmalar ve araştırmalar devamlı bizlerle paylaşılıyor.

NASA’nın Rover Spirit Robotu Mars’ta Yeraltında Su Bulgularına Rastladı

pilla | 23 December 2010 10:34

NASA‘nın Mars Keşfi kapsamında kullandığı Rover Spirit isimli robotu; geçtiğimiz yıl Mars üzerinde konumlandığı alanda suyun varlığına dair bulgular taşıyor. Muhtemelen bu su, karın erimesi gibi son zamanlarda ve devamlı olarak yer altına sızdı.

Yüzeye yakın olan değişik bileşimlerdeki toprak tabakaları, Rover Bilim Ekibi’nin su moleküllerinin buz ve kar taneciklerinden yer altına sızdığını düşünmelerine neden oldu. Bu sızıntı Mars’taki periyodik iklim değişikliği sırasında (Mars’ın eksenindeki yatıklığın daha fazla arttığı dönemde) olmuş olabilir. Su, bu esnada çözülebilir mineralleri daha az çözülebilir olanlara göre alt katmanlara taşımış olmalı. Mars’ın dönüş eksenindeki yatıklık yüzbinlerce yıldan daha fazla sürede değişiyor.

Yüzeye yakın, nispeten çözünemeyen minerallerin hematit, silikat ve jips içerdiği düşünülmekte. Daha çözünebilir olan demir sülfatlar su ile erimiş ve daha alt tabakalara taşınmış olmalı. Bu minerallerin hiçbiri toz ve kum kaplı yüzeyde bulunmuyor.

Yeni Siteler Keşfedelim – XI

Atomic Bomb | 28 September 2010 13:05

Pogo: Arkadaşlarımızla oturduğumuzda oynadığımız scrabble, monopoly gibi oyunları online oynamaya ne dersiniz. arkadaş ortamındaki tadı vermese de aynı anda 3000 kişi bu oyunu oynuyorsa oyun internette oynandığındaki maksimum zevki veriyor demektir. Ben monopoly oyununu çok severim, tabii ki arkadaşlarımla oynadığım tadı vermedi ama oyun bilgisayar için iyi düşünülmüş uykusuz gecelerde okey oynamaktan sıkılanlara ilaç gibi gelecek. Sitenin monopoly’nin resmi sitesinde desteklendiğini hatırlatalım.

Readeasy: Daha önce bu alanda işlev gören üç google chrome eklentisini paylaşmıştım. Ancak bu sitenin okumayı kolaylaştırmaktan öte başka işlevleri de var. Örneğin bir dijital kütüphane yaratmak için site size imkan sağlıyor.

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Beacool | 02 May 2010 15:26

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı...
Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı…

Aslında uzun zamandır bilinen bir teknoloji olan Ledlerin son 10 yılda nasıl bu kadar gelişip hayatımıza çok şeyler katacağını eminim çok az insan hayal etmişti. Bunlardan biri bendim. Çocukluğumda ufak led lerle fenerler yapıp bu az enerji çeken ışık kaynaklarıyla daha kuvvet fenerler yapmaya çalışırdım. Tabii o dönem led teknolojisi cidden yerlerde sürünmekteydi. Hatta bir keresinde ledi elektrik prizine takıp (hem ödümü) hem de ledi patlaşmışlığım vardır. Onların gelişeceğini (her nasılsa) hep biliyordum…

japonya insan benzeri robotunu 2015’de uzaya yolluyor

FAYA85 | 29 April 2010 16:18

maido-kun
maido-kun

Nasa ,amerika birleşik devletleri için geliştirdiğini açıkladığı humanoid robonaut2 daha gün yüzüne tamamen çıkmamışken,
japon uzay araştırma merkezi sohla‘nın 2015 yılında insani (humanoid) robotu olan maido-kun‘u aya göndereceğini açıkladı.proje maliyeti 10.500.000 $ olarak tahmin edilen robot ne derece başarılı olacağı ise merek konusu

robonaut2
robonaut2

Çok eski olmasa da bir türk değişi olarak adamlar uzaya çıkıyor biz ne yapıyoruz ya da japolar yapar abi Gibi söylentiler dolaşsa da son zamanlarda gururumuz Türk samurayı serkan anılırın geliştirdiği uzay asansörü projesi göğsümüzü kabartıyor iken
projenin çalıntı olduğu ve dr.anılırın jaxa‘yı dolandırdığı iddaaları hepimizi derinden sarstı.Robot teknolojilerinin bu derece gelişmesi ve iş gücü sahasını kendi eline geçirmesi ise hizmet sektörünü derinden sarsacak.
kaynak

Apollo 13

massay | 25 January 2010 09:41

Yıl 1970. Nisan ayı.
Nasa, 69’da yaşanan heyecanın bir yenisini başarmaya, insanoğlunu bir kez daha Ay’a ayak bastırmaya çalışır. Fırlatma günü yaklaştıkça herşey tekrar gözden geçirilir, hiçbir hata olmaması için büyük bir özen gösterilir.

Kennedy‘deki herkes ve tüm astronotlar son derece heyecanlıdırlar. Ancak bir sorun vardır; dünya onların bu heyecanını pek paylaşmıyordur.

İnsanların Ay’a inmesi, orada araştırmalar yapması, insanlık için büyük ilerlemeler kaydetse de artık kimsenin ilgisini çekmiyordur. Dahası, uzayla ilgili görüntülerin televizyon ratingleri bile düşmüştür. Televizyon patronları popüler komedi şovlarını yarıda kesip uzaydan görüntüler yayınlamak niyetinde değillerdir.

Ne var ki, uçuş başladıktan iki gün sonra her değişir. Uzay aracında çıkan arıza nedeniyle astronotların hayatlarının tehlikeye girmesi, bir anda medyanın ilgisini çeker.

Apollo 13’ün Ay yolculuğu, önce bir ulusu, sonra da tüm dünyayı ilgilendiren bir drama haline dönüşür.

Jim Lovell, Jack Swigert  ve Fred Haise
Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise

“Lucky 13”, 11 Nisan günü saat 13:13′ te fırlatılır. Kumanda modülü “Odyssey” de üç astronot bulunur.
Komutan Jim Lovell.
Ay modülü pilotu Fred Haise.
Kumanda modülü pilotu Jack Swigert.

Önceleri kimseye bir şey ifade etmeyen bu isimler, kısa bir süre içinde bir efsane haline gelirler. Her şey bir devre anahtarına dokunulması ile başlar.

Ayda Su Bulundu!

angelsdemos | 15 November 2009 12:01

Dün gece nasanın resmi web sitesinde açıkladığı habere göre ayda su bulundu!Tahminlere göre ayın 25%’i suydu!

Nasanın “Moon Mineralogy Mapper-M3” adlı uydusunu gönderip verileri birleştiren Nasa’ya göre bir çok bölgede ince bir tabaka halinde su bulunmakta.

Science dergisinde yayınlanan makalede, M3 cihazının ; yüzeyden parlayan ışığın analizi sonucunda Hidrojen ve Oksijene bağlı kimyasal element tespit etti.

M3 cihazı ayın mineral haritasını çıkarmaya yarıyor.
Ay’da suyun sadece kutup bölgelerindeki kraterlerin dibinde ve karanlık kısımlarda bulunduğuna dair teorinin çürütüldüğünü belirtildi.

NASA KIYAMETE KARŞI HAREKETE GEÇTİ

SERKANEHIR | 13 November 2009 15:21

Çoğumuzun haberdar olduğunu düşündüğüm ve Maya Kehanetlerine göre 21 Aralık 2012 de gerçekleşeceği söylenen Kıyamet haberlerine karşı NASA tüm Dünyaya, bunun tamamen gerçek dışı olduğu yönünde haberler yayınlamakta. Öncelikle bu kıyamet haberlerinin içeriğine kısaca bakacak olursak, çok eski bir Güney Amerika Medeniyeti olmasına Maya Medeniyeti ileri derecede astronomik bilgiye sahiplerdi. Gözlemleri sayesinde uzak yıldızları ve bunların hareketleriyle ilgili çok fazla bilgileri vardı. Mayaların farklı bir takvim sistemleri vardı ve bu takvimine göre Dünya tarihi 13 baktunluk (yaklaşık 5125 Yıl) devrelerden oluşur ve her devrenin sonu Dünya açısından önemli radikal değişimleri işaret eder. Bu 13 baktunluk süre ise 21 Aralık 2012 de son bulmaktadır. Bu nedenle 21 Aralık 2012 de Dünyanın arda arda gelen felaketlerle sarsılacağı ve yaşamın büyük oranda son bulacağı söylenmektedir.
İşte NASA insanların paniğe kapılmamaları için bir bilgilendirme hareketine geçti. Buna göre özellikle Maya kehanetindeki felaket zincirlerinin yanı sıra çeşitli internet sitelerinde Sümerlilerin bulduğu iddia edilen Nibiru Gezegeninin son olarak Dünyaya çarpacağı ve Kıyametin kopacağı haberlerinin tamamen söylentiden ibaret olduğunu söylüyor. NASA ya göre Nibiru adında da bir Gezegen yok. NASA ayrıca hiç bir Bilim adımının böyle bir kıyametten bahsetmediğini, daha önce defalarca bu tür söylentilerin çıktığını ve her defasında da gerçekleşmeyerek asılsız olduklarının ortaya çıktığını vurguladı. NASA yok dediği Niburu gezegeninin varlığını 2001 de yayınladığı KX76 isimli katoloğunda kabul etmişti. Gerçekten 2012 de kıyamet kopar mı bilinmez ama bu kadar çok ve geniş bir alanda sözü edilen bir olgunun önemli olduğunu ve buna bağlı olmasa da Dünya da zaten sürekli ve artan ivmeyle hızlı bir değişimin devam ettiğini düşünüyorum.İnanıp inanmamaya karar vermek ister misiniz, bunun için sizde değişik araştırmalar yapmak ister misiniz bunuda bilmem ama bence en iyisi hayata devam etmek ve geleceği beklemek..Kaynak

nasa iphone’a uydu gönderdi

omeroguz | 27 October 2009 14:38

Nasa’nın bildiğimiz üzere ayak basmadığı yer yok ama bu sefer aya ayak basmak yerine yönünü apple’ın popüler telefonu iphone’a çevirdi, bir iphone uygulaması geliştirdi.

Uzak meraklısı , uzayın çekilmiş fotoğraflarını izlemeye doyamayan , teleskobun başında saatlerde duran biriyseniz bu uygulama tam size göre ama iphone’nunuzun olması şart tabi ki.

nasa üslerine gönderdiği resimleri, videoları ve anlık güncellenen haberlerini iphone ve ipod touch’ımızla bizlere ulaşma imkanı sağlıyor. yapılan açıklamaya göre canlı geri sayımları ve önemli etkinliklerle ilgili gelişmeleri de takip etmemizi sağlayacak.
daha fazla bilgi ve indirmek için