bildirgec.org

nano hakkında tüm yazılar

Ecopad – Siz dokundukça o şarj oluyor

kerimsarigul | 30 May 2011 12:41

Ecopad - Siz dokundukça o şarj oluyor
Ecopad – Siz dokundukça o şarj oluyor

Tasarımcı Jun-se Kim, Yonggu Do ve Eunha Seo tarafından geliştirilen ekolojik Tablet PC ECOPad oldukça ilginç bir konsepte sahip. Ecopad’ın geleneksel pili/bataryası mevcut değil. Yani şarj için prize takmanız gerekmiyor.

İphone nanoyu beklerken minik dev Hp veer geldi

FAYA85 | 16 February 2011 11:35

Hp veer
Hp veer

Dünyanın önde gelen Bilgisayar üreticilerinden Hp, cep telefonu pazarındaki yerini Palm’i satın aldıktan sonra sağlamlaştırmış ve tüketicinin dikkatini yeniden çekmeyi başarmıştı. Hp satın almanın boşuna yapılmadığını gösterircesine yeni modellerini bir bir duyurmaya başladı. HP’nin en sonuncu üyesi ise minik dev lakaplı Veer.

TRON HAKKINDA HER ŞEY!!!

Beacool | 06 February 2011 14:42

TRON HAKKINDA HER ŞEY!!!

TRON LEGACY
TRON LEGACY

Hafta sonu, haliyle insanın kendine en çok zaman ayırdığı günler. Bu günlerde yapılabilecek birçok alternatif olmasına rağmen en popüler olanlarından biri avm ve sinema keyfi. Sinemalarında son yılların en popüler etkinliği 3D filmler…

Şu aralar gişeleri en çok meşgul eden filmlerin başında ise kuşkusuz Disney in Tron Efsanesi (Tron Legacy) isimli filmi geliyor (bkz yazı sonu isyanı). 1982 yılında zamanının çok ötesinde bir teknikle çekilen ilk filmin devamı yeni gösterimde bırakın biz teknoloji meraklılarını diğerleri için bile moda yaratacak unsurlar mevcut…

TikTok ve LunaTik; iPod Nano Saatleri

dextarus | 18 November 2010 11:50

Geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya sürülen iPod Nano‘nun yeni modellerini hepimiz görmüştük. Bu modelle ilgili aparatlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Stock Wilson adındaki girişimci de boş durmamış ve iPod Nanoyu saat olarak kullanabileceğimiz iki aparat geliştirmiş.

Yeni iPod Nano Modeli
Yeni iPod Nano Modeli

TikTok

Bu dizaynda iPod Nanoyu saate bastırarak oturtuyorsunuz ve ihtiyacınız olduğu zaman kolayca alabiliyorsunuz.

Yeni iPod Nano’yu Watch Band ile saate dönüştürün

sCoRPionTR | 13 September 2010 22:41

Apple’ın yeni jenerasyon ürünlerini duyurmasının ardından bunlara ait aksesuarlar hızla çıkmaya başladı. Bunlardan biri de Watch Band adı verilen ve iPod Nano’yu bileğinize saat gibi takmanıza imkan sağlayan bir aksesuar.

6.Nesil iPod Nano

majesty s infinity | 05 September 2010 15:23

Ses ve bilgisayar devi Apple 6.nesil iPod Nano’yu duyurdu. Yeni iPod Nano’da devrim niteliğinde değişikliklere gitmiş olan Apple, tasarımı tamamen yenilemiş ve konsepti olabildiğince küçültmüş. Eklenen yeni özellikleri ve detaylı fotoğrafları yazının devamında okuyabilirsiniz!

Apple Event September 2010

Lorilleux | 02 September 2010 14:56

Apple‘ın artık gelenekselleşen eylül konferansları’nın 2010 tarihlisi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Tatınıtılan ürünler ise;

 • Apple TV
 • İpod Touch 4. nesil
 • iPod Shuffle 4.nesil
 • iPod Nano 6.nesil
 • Ping sosyal network olarak sıralanabilir.

  Tanıtılan ilk ürün yeni apple tv. Yeni apple tv’nin en çekici özelliği artık cihaz üzerinden film kiralayıp, kiraladığımız filmleri yüksek çözünürlükte izlebilmemizi sağlaması. Fiyatı 99 ile 200 dolar arasında değişen yeni apple tv bu nesliyle eski neslinden daha da ucuza satılyor. Filmler 4.99 dolardan, tv showları ise 99 centten kiralanıyor. tanıtımda yeni apple tv’nin aynı iphone’da olduğu gibi tv ile ilgili cihazlar arasında yeni bir dönemin başlatacağı vurgulandı.

  Tanıtılan ikinci ürünümüz 4.nesil iPod touch.
  öncelikle tasarım anlamındaki değişmelerden bahsetmek istiyorum. önden bakınca iphone 4 ile arasındaki tek fark ön kameranın konumu olan ipod touch’ın diğer yüzleri onun bir iphone 4 olmadığını gösteriyor. yeni nesliyle birlikte artık sadece 7.2 mm kalınlığında olan ipod touch’ın ön yüzeyinin tamamı iphone 4’deki gibi dayanıklı camdan, arka yüzeyi ise eski modeldeki gibi paslanmaz çelikten üretilmiş. üstte tuş kilidi, solda ses artırma/azaltma, altta ise 3.5mm kulaklık girişi, usb girişi ve dahili hoparlör ile mikrofon bulunuyor.

Yeni Nesil iPod Nano

Lorilleux | 02 September 2010 10:06

Apple‘ın geçtiğimiz gün yaptığı geleneksellelşen eylül ayı konferansında yeni iPod Nano da tanıtıldı. Artık dokunmatik bir ekrana sahip yeni iPod Nano’yu tanımlayan en iyi tanım “dokunmatik ekranlı bir iPod Shuffle” olarak yapılabilir.

türkiye nano teknolojiyle dünyaya kafa tutuyor!

megaman | 25 August 2010 10:07

Önce bir “girizgah” niteliğinde nano teknolojiyi tanımlarsak iyi olur konuya yabancı arkadaşlarım için.

Nano kelimesi, Yunanca “cüce” anlamına gelmektedir.Nano, fizikte milyarda biri ifade eder.Kaba tabirle saç telimizin seksen binde birini ifade eder.Bu ufaklıklarla ilgilenen teknolojiye de nano teknoloji diyoruz.Biliyorsunuz ki atomların türleri ve dizilişleri madde çeşitliliğini meydana getirir.Yani nano teknoloji sayesinde karbon kökenli kömürü, yine karbon kökenli olan elmasa dönüştürmek mümkündür.

Konu atomlar olunca bu teknoloji; tıptan askeriyeye, mühendislikten çevre sorunlarına hatta sosyal yaşantımıza büyük katkı sağlayacak.Peki Türkiye nano teknoloji ile ilgili hangi çalışmaları sürdürüyor?

Elektrik üreten gazete!

lazaronnie | 06 May 2010 12:33


kağıttan yapılan ilk güneş pili

mit‘de görev alan bazı bilim adamları enerji üretimi için kağıtları güneş piliyle kaplayarak yeni bir çığır açtılar.

bölüm müdürü vladimir bulovic salı günü düzenlediği basın toplantısında ürettikleri güneş hücrelerinin hala araştırma aşamasında olduğunu, ticari kullanım için üretilmesinin yıllar sürebileceğini açıkladı.

bulovic, tıpkı mürekkep püskürtmeli yazıcılardaki sisteme benzer bir yöntemle kağıdı kapladıklarını belirtti. bu şimdilik pratikte pek verimli bulunmamış. ancak gelecekte bir kağıda güneş pili özelliği kazandırmak için elyaf benzeri bir maddeden faydalanılabileceği, bunun da şimdilik maliyetleri yükselttiğine dikkat çekildi.

mit araştırmacıları, hücreleri oluştururken ışık dönüştürme verimliliği %1.5 – 2 olan karbon bazlı boyalardan faydalanmışlar.