bildirgec.org

mission impossible hakkında tüm yazılar

Emmanuelle Béart

queennothing | 04 October 2010 17:38

Emmanuelle Béhart-Hasson, bildiğimiz adıyla Emmanuelle Béart, 14 Ağustos
1963 tarihinde French Riviera’da (Cote d’Azur) dünyaya geldi. Soyu Malta, Yunanistan ve Hırvatistan’a dayanan anne Genevieve Galea (manken) ve soyu Rusya, İsveç ve İspanya’ya dayanan Yahudi kökenli baba Guy Béart‘ın (müzisyen) kızları olan Fransız aktris Emmanulle, çocukluğunu annesi, kızkardeşi ve erkek kardeşleriyle birlikte, babasız geçirdi. 12 yaşını bitirdiğinde Ottavia Piccolo‘nun başrolünde yer aldığı “Mado” adlı yapımı izleyen Emma, filmde ‘Helen’ karakterini canlandıran, 1982 senesinde hayatını kaybeden aktris Romy Schneider‘den etkilenerek oyuncu olmaya karar verdi. Eğitimi için Kanada’ya ve Montreal’e giden Emma, İngilizce öğrenir. O sırada tanıştığı yönetmen Robert Altman ile ilişki yaşamaya başlayan genç Emma, 1980 senesinde ilk projesi “Le Grand Poucet“te yer aldı. Bir TV filmi olan “Le Grand Poucet”te Emma, ‘Grive’ karakterini canlandırdı. 1984 senesinde “Premiers désirs” adlı yapımda ‘Helene’ karakterine can veren Emma, 1984’te “Zacharius” adlı TV filminde ‘Judith’ karakteriyle yer aldı.
O sıralarda BAFTA Ödüllü aktör Daniel Auteuil ile ilişki yaşamaya başlayan genç oyuncu, Jean-Pierre Dougnac‘ın yönettiği “Un amour interdit” (‘Constanza’ karakteriyle) adlı yapımda “Raison perdue” adlı TV filminde (‘Sonia Mornant’ karakteriyle) ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte “L’amour en douce” (‘Samantha Page’ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. 1986’da “Cinéma 16” adlı TV dizisine konu kolan oyuncu, aynı sene Jean Reno‘nun da oynadığı “Et demain viendra le jour” adlı TV filminde (‘Judith’ karakteriyle) rol aldı.

Aynı sene, Claude Berri‘nin yönetmenliğini yaptığı ve ‘En İyi Yabancı Film’
dalında BAFTA adayı olan “Manon of the Spring” adlı yapımda Yves Montand ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte oynayan Emma, canlandırdığı ‘Manon’ karakteri César Ödülü kazandı. Bir sene sonra, Tom McLoughlin‘in yönetmenliğini yaptığı “Date with an Angel“da ‘Angel’ olan genç aktris, Edouard Molinaro‘nun yönettiği “À gauche en sortant de l’ascenseur“de ‘Eva’ karakterini canlandırdı.
1989’da “Les jupons de la révolutio” adlı TV dizisine konuk olan Emma, aynı sene ‘Marie’ karakteriyle “Les enfants du désordre” (Children of Chaos) adlı sinema filminde rol aldı.

Tom Cruise

queennothing | 22 October 2009 09:48

Thomas Cruise Mapother IV (bu ad, büyük-büyükbabasından beri devam eden bir gelenekti, Tom’un babası III), 3 Temmuz 1962 tarihinde New York, Syracuse’da elektrik mühendisi olan Thomas Cruise Mapother III ve özel okul öğretmenliği yapan Mary Lee’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Kanada’da ikamet eden Robert Hopkins Public School ve yine Kanada sınırları içinde bulunan Henry Munro Middle School‘da eğitim gören Tom, eğitim hayatı boyunca yaklaşık 14 okul değiştirdi.
19 yaşına gelen Tom, sinemadan yana kullandığı seçiminin hayatını tümünden değiştirmesine izin verdi ve 1981 senesinde Brooke Shields ve Martin Hewitt‘in başrollerini paylaştığı ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar adayı olan “Endless Love” (‘Billy‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. Aynı yıl, Harold Becker‘in yönetmenliğini yaptığı, Timothy Hutton, George C. Scott, Sean Penn ve Ronny Cox‘un rol aldığı “Taps” (‘David Shawn‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.
1983 yılında Tom, usta yönetmen Francis Ford Coppola‘nın yönettiği “The Outsiders” (‘Steve Randle‘ karakteriyle), Jackie Earle Haley ile birlikte “Losin’ It” (‘Woody‘ karakteriyle) komedisinde, Paul Brickman‘ın yazıp, yönettiği, kendisine Altın Küre adaylığı getiren “Risky Business” (‘Joel Goodsen‘ karakteriyle) adlı yapım ve “All The Right Moves” (‘Stefen Djordjevic‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.