bildirgec.org

midnight cowboy hakkında tüm yazılar

Midnight Cowboy (1969)

queennothing | 25 April 2011 10:51

İngiltere’de dünyaya gelen yönetmen John Schlesinger, kariyeri boyunca 25’ten fazla filme imza attı, bir Oscar Ödülü kazandı ve 2003 senesinde hayatını kaybetti. Schlesinger’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Midnight Cowboy” (Geceyarısı Kovboyu), James Leo Herlihy’nin romanından uyarlandı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jon Voight ile iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman‘ın başrollerini paylaştıkları filmde Sylvia Miles, Brenda Vaccaro, Barnard Hughes ve Jennifer Salt gibi isimler de rol alıyor. 4 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen 1969 çıkışlı film, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazandı.

Easy Rider

uuuucar | 29 June 2009 16:24

Filmin afişi
Filmin afişi

Çekildiği günden bugüne kadar gençleri etkileyen; giyimlerini, tavırlarını, hayata bakışlarını, duruşlarını, yürüyüşlerini, konuşmalarını ve hatta beğenilerini alt üst eden tam manasıyla Kült bir film.
Easy Rider ın Türkçe karşılığı “geniş insan” dır. Çalışmayan, para kazanma derdi olmayan, güncel sorunları kafasına takmayan insan tipidir. Zaten film de Amerika’yı motorlarıyla gezen iki hippinin,Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Ardından bu öyküye Jack Nicholson da katılıyor ve film tadından yenmez bir hale geliyor.Bağımsız sinemanın en önemli filmlerinden biridir. Hiç bir zaman değerini kaybetmemiş, aksine her geçen gün değerine değer katmış bir yol filmidir.
Ayrıca o günler de stüdyo dışında da sinema çekilebileceğini ispatlaması açısından ve düşük bütçesiyle Hollywood’a kafa tutan bir yapıdadır.Kendi dönemine ait; Dustin Hoffman ile Jon Voight döktürdüğü Midnight Cowboy ve Alice’s Restaurant la birlikte sinema tarihini kökünden sarsan özelliğe sahiptirler. Bu yüzden de muhafazakar kesimler tarafından pek sevilmeme gibi bir durumları da söz konusudur.