bildirgec.org

michel gondry hakkında tüm yazılar

La science des rêves – Rüya Bilmecesi (2006)

padmess | 28 July 2011 18:05

Bütün bu yaşadıklarımız bir rüya mı yoksa gerçek mi?

Stephane Miroux, Paris’te takvim yayınlayan bir yayınevinde çalışır. Olağanüstü bir zekaya sahiptir, yaratıcılık konusunda ise son derece başarılıdır. En önemlisi ise hayal kurup, rüyalarında yaşamayı çok sever.
Bütün bu özelliklerine rağmen Stephane duygularını yansıtmakta zorlanan, iletişim konusunda birtakım sorunlar yaşayan içe kapanık biridir.
Ve bir gün karşı dairesine Stephanie isimli güzel bir kız taşınır.
Yaratıcı kahramanımız yeni komşusundan çok hoşlanır hatta ona duygularını da ifade eder ve olumsuz bir yanıt alır.
Ne var ki rüyalarında yaşamaya alışan Stephane bütün bu yaşadıklarının gerçek mi yoksa rüya mı olduğunu anlayamaz.

Gerçekten Stephanie’ye açılmış mıdır? Gerçekten Stephanie onu red etmiş midir?

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

fckmeimfamous | 12 June 2008 15:41

Arıza filmlerin yönetmeni Michel Gondry‘nin üçüncü filmi “Eternal Sunshine of the Spotless Mind“, modern zamanın bilimkurgu’dan uzak bir bilimkurgu ve “You can erase someone from your mind. Getting them out of your heart is another story” (birini aklından silebilirsin ama kalbinden silmek başka hikaye) mottosuyla da dibine kadar bir aşk filmi. İkisinin nasıl biraraya geldiğini sormayın, filmi izleyin yeter.
Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson, Kirsten Dunst, Elijah Wood ve Mark Ruffalo‘yu kadrosunda barındıran film, Joel Barish‘in “ufacık bir işaret gördüğü her kadına aşık olan adam” Clementine Krucinzsky‘ye aşkını anlatıyor.
Clementine ile mutlu bir beraberliği olan Joel, ilişkisinin artık “sıkıcı çiftlerin ilişkilerine” benzediğini görür ve ilişki de kötüye gitmeye başlar. Son noktasında Clementine Joel’u terkeder ve Joel’a dair hafızasında ne varsa sildirir.

Be Kind Rewind – Lütfen Başa Sarın

Fraise[pilli_silinen_hesap] | 22 April 2008 13:09

Be Kind Rewind - Lütfen Başa Sarın
Be Kind Rewind – Lütfen Başa Sarın

25 Nisan 2008‘ de gösterime girecek olan Be Kind Rewind – Lütfen Başa Sarın’ın konusu şöyle: Manyetik güçlere sahip olan Jerry, bu gücünün kendi de farkında değildir. Video kaset kiralamak için her gün gittiği dükkana son gidişinde; dükkandaki bir çok video kasedinin silindiğini öğrenir. Bu silinme sebebi Jerry’nin manyetik güçleri yüzündendir. Dükkan sahibinin iflas etmemesi için Jerry kendince muhteşem bir fikir önerir: Silinen filmleri kendileri çekecektir. Ghost Busters ( Hayalet Avcıları ) , Robocop, Lion King ( Aslan Kral ) gibi belli başlı yapıtları kendileri çekmeye başlarlar. Dükkan sahibi bu fikre en başından beri karşı olmasına rağmen onu bekleyen bir süpriz vardır, kendi çektikleri filmler müşteriler tarafından beğeniliyordur.
Filmde Jack Black, Mos Def, Danny Glover, Mia Farrow, Melonie Diaz oynuyor ve yönetmeni de Michel Gondry.
Ayrıca filmin videosunu / fragmanını buradan izleyebileceğiniz gibi filmden resimler için 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

the Science of Sleep

yamuk bey | 15 November 2006 09:01

Eternal Sunshine of the Spotless Mind‘ın yönetmeni olan Michel Gondry bu sefer kendi yazdığı The Science of Sleep filmiyle karşımızda. Başrolde Amores Perros ve bu hafta vizyona giren Babel fillerinde de oynayan Meksikalı Gael García Bernal bulunuyor. imdb’de 7.7 ortalama alan film, ülkemizde 8 Aralıkta vizyona girecek. Rüya/Gerçek ayrımının arasında kalan filmin fragmanı buradan izlenebilir. poster ise şu şekilde: