bildirgec.org

metin editörü hakkında tüm yazılar

JQuery tabanlı Zengin Metin Editörleri

KAghast | 24 December 2010 12:34

Web projelerinde kullanıcı tabanlı içerik üretebilmek için gerekli en önemli araçlardan biri yazı alanlarıdır. (textarea)
Kullanıcının kendini daha iyi ifade edebilmesi için de bu yazı alanlarını özelleştirmeniz ve zenginleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kullanıcı bu alanları verimli kullanabilmek için gerekli temel bilgiden yoksun olarak kabul edilir. Zaten hedef kitlenin de böyle bir ön bilgiye sahip olması beklenemez.

İşte bu noktada WYSIWYGprensibine göre geliştirilmiş zengin metin editörleri (RTE – rich text editor) yardımınıza koşar.
Bu zengin metin editörleri; yani RTE’ler, temel olarak HTML etiketi textarea’yı özelleştirir. Javascript destekli olarak bu alan için bir iframe yaratır ve çeşitli ön tanımlı araçlarla size bir metin editörü hazırlar. Böylece kullanıcı gerçek bir metin editörü kullanıyormuş gibi biçimlendirilmiş yazı girebilir.
Artık geliştirilen projelerde JQuery’nin vazgeçilmezliği ortada olunca ben de sizler için güncel popüler JQuery tabanlı metin editörlerini bir araya toplamak istedim. Böylece JQuery destekli projelerinizde başınızı ağrıtmadan kolay ve hızlı bir şekilde metin editörü ekleyebileceksiniz.

MarkitUp

Resmi Web Sitesi | Demo

Gelişmiş Çevrimiçi Metin Editörü: elRTE

angelsdemos | 14 October 2010 12:46

elRTE, web sitenizde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu WYSIWYG editördür. Javascript ve jQuery kütüphanesi kullanılarak hazırlanan bu muhteşem HTML editör ile web içeriğinizi istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.Studio 42 tarafından geliştirilen elRTE’yi ticari olan veya olmayan bloglar, forumlar ve benzer birçok serviste ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Zengin içeriği ile metin düzenlemenize her yönü ile olanak veren bu editörü kolaylıkla web sitenize entegre edebilir ve sonrasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yazılarınızın biçimlendirilmiş şekildeki html kodlarını görebilirsiniz. Hafif, hızlı ve kolay kolay kullanıma sahip elRTE üzerindeki düzenlemeler css olarak da kaydedilebilir.

Demo modu, Word’den kopyanan yazıları temizleme, ifade ekleme, gelişmiş tablo ve resim ekleme eklentileri ve tam ekran modu ile muhteşem bir derleme aracı olan elRTE ile masaüstü programlardaki tüm özellikleri bulabilir, Gelişmiş bir şekilde metinlerinizi düzenleyebilirsiniz.

.emacs başlangıc dosyası

retrospective | 03 April 2009 11:01

Merhabalar,
Windows altında Gnu’nun yaramaz çacuğu Emacs’ı kullanmaya karar verdim. Şuradan ve şuradan bulduğum .emacs dosyalarını kullanmak istedim, ancak bir türlü başarılı olamadım. Hatta .emacs dosyasının nereye konulacagını bile bulabilmiş degilim muhtemelen bende yok. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Not: Emacs 22.3 kullanıyorum.

15 popüler metin editörü

vectro | 02 April 2009 21:16

programlama ile uğraşanlar bilirler ki, karmaşık projeler için güçlü bir editöre ihitiyac vardır. bu makalede 15 tane güçlü metin editöründen bahsedeceğim. Editöründen memnun olmayanlar farklı editörler denemek isteyenler buyursunlar.

15- SciTE

Linux ve windows için açık kaynak düşük boyutlu bir editör. ileride .net ve java desteği de sunacaklarını söylüyorlar. gücünü ünlü Scintilla’dan alıyor. http://www.scintilla.org

14- Edit plus

EditPlus HTML ve programlama için bir Windows metin editörüdür. Bu editörle HTML, ASP, C,C, VBscript, CSS, PHP, Javascript konularında çok rahat geliştirme yapabilirsiniz. Ayrıca Otomatik tamalama ve dahili bir tarayıcıya sahiptir. görsel olarak projenizi takip edebilirsiniz. EditPlus ücretsiz değildir 1 kullanıcı lisansı: US $ 35. incelemek isteyen buradan.

dokümanlar için araçlar

bakiyyebemolu | 31 March 2009 16:46

bildirgeç “taslak” uygulamasına geçmeden önce yazdığım yazıların başına bir hal gelmemesi için google dokümanlardan faydalanıyordum. gerçi hala da faydalanıyorum. her neyse, eğer belgelerinizi online saklayacabileceğiniz, paylaşacabileceğiniz, üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz uygulamalar arıyorsanız şu yazıda google dokümanlara 5 alternatif verilmiş.

  • Buzzword

    adobe‘nin sunduğu bu servis belgeleri paylaşmaya, düzenlemeye ve belgelerin yorumlanmasına imkan veriyor.

  • Zoho

    birçok kullanıcının yararlandığı bir araç. doküman saklamanın yanı sıra oldukça geniş özelliklere da sahip.

google maps ile devasa haritalar nasıl elde edilir

hoodly | 18 May 2008 15:05

google maps çoğu internet kullanıcısı tarafından kullanılan ve google tarafından ortaya çıkarılmış bir servis. ve barındırdığı bir çok özellik ile sengin bir yapıya sahip durumda. ve bilgisayarınıza kurabileceğiniz google earth ile de google mapsten daha sengin bir içeriğe ulaşma imkanınız var. benim burda değinmek istediğim konu ise google maps vasıtasıyla nasıl büyük boyutlarda haritalar elde edilebilir.