bildirgec.org

melvyn douglas hakkında tüm yazılar

Le locataire (1976)

queennothing | 04 July 2011 22:26

Rosemary’s Baby, The Pianist, Oliver Twist gibi yapımlarla kendini kanıtlamış olan yönetmen Roman Polanski, 1933 senesinde Fransa’da dünyaya geldi. Yönetmenin 1976 senesinde çektiği sinema filmi “Le Locataire“, Roland Topor’un romanından uyarlandı. Senaryosu Polanski ile Gerard Brach tarafından yazılan filmde Polanski’nin kendisi, Fransız aktris Isabelle Adjani, 1981 senesinde yaşamını yitiren iki Oscar Ödüllü aktör Melvyn Douglas, Oscar Ödüllü aktör Jo Van Fleet ve Bernard Fresson gibi isimler rol alıyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olan film, Fransa’da çekildi. Polanski’nin en iyilerinden olan bu yapım, sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir başyapıt.

Gülmeyen Kadın’dan; Ninotchka (1939)

queennothing | 30 June 2011 22:49

1892 senesinde Almanya’nın başkenti Berlin’de dünyaya gelen yönetmen Ernst Lubitsch‘i “To be or not to be”, “The Patriot”, “The shop around the corner” gibi yapımlardan tanıyoruz. Üç defa Oscar’a aday gösterilen yönetmeni 1947 senesinde kaybettik. Lubitsch’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Ninotchka“, 1939 senesinde gösterime girdi. Melchior Lengyel’in hikayesinden Charles Brackett, Billy Wilder ve Walter Reisch tarafından senaryolaştırılan yapımda 1990 senesinde yitirdiğimiz efsanevi aktris Greta Garbo, iki Oscar Ödüllü aktör Melvyn Douglas, 1985 senesinde yaşamını yitiren Amerikan aktris Ina Claire ve Romen aktör Bela Lugosi rol alıyor. Ortalama 1,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen “Ninotchka”, En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar adayı oldu.

Being There (1979)

queennothing | 05 February 2010 12:22

Polonya doğumlu yazar Jerzy Kosinski‘nin (1933 – 1991)romanından uyarlanan 1979 çıkışlı sinema filmi “Being There” (Bir Yerde), 1988 senesinde hayatını kaybeden Amerikan sinemacı Hal Asby‘nin başyapıtı. 1980 senesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden ‘pembe panter’ Peter Sellers‘in başrolünde yer aldığı yapımda Oscar Ödüllü Amerikan aktris Shirley MacLaine ve 1981 senesinde hayatını kaybeden iiki Oscar sahibi aktör Melvyn Douglas rol almakta. Film, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (Sellers) dalında Oscar adayı olurken, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ (Douglas) Oscar’ını kazandı.

Chance, orta yaşlı bir adamdır. Yaşına rağmen sahip olduğu çocuk masumiyeti ve bu hazinenin beraberinde getirdiği saflık, Chance’ın bahçe ve televizyondan ibaret olan yaşamının yadigarıdır. Hayatı boyunca bahçıvanlık yaptığı evden dışarı çıkmayan Chance, ev sahibinin vefat etmesiyle evin satılığa çıkması üzerine kendini sokakta bulur. Elinde bavuluyla, hayatında ilk kez gördüğü ‘dışarı’yı keşfeden Chance, gittiği yönü bilmeden yol alır. Hayatında ne bir bağı, ne bir bağlantısı olan bu çocuk-adamın sahip olduğu tek şey adı ve yaver giden şansıdır.