bildirgec.org

mario hakkında tüm yazılar

Klasikleşmiş 55 Atari Oyunu

sequieros | 15 September 2010 09:47

Eskiden okuldan sonra birçoğumuz kendimizi atari salonlarına atardık. Paramızı jeton almak için biriktirirdik. Artık atari salonlarında oynadığmız oyunları tarayıcımızda oynayabileceğiz. Çocukluğumuzu bize yeniden yaşatacak olan bu oyunların eskisiyle ne kadar yakın olduğu şaşılacak düzeyde. İşte en sevdiğimiz 53 oyunu burada, artı iki olarak burada ve şurada bulabilirsiniz.

3D Tetris: Tetris tutkunlarının vazgeçemeyeceği bir oyun.

Air Attack: Kore kökenli oyunda dikey olarak hava taarruzu yapılıyor.

Astreoids: minik uzay geminizi büyük meteorlardan korumaya çalışıtığınız bir oyun.

Barbarian: Alternatif bir dövüş oyunu.

Battlezone: Tankların yok edilmeye çalışıldığı bir oyun.

Bomb Jack : Altınların toplanmaya çalışıldığı klasikleşmiş platform oyunu.

Breakout : Oyundaki topu kaçırmadan ortadaki renkli blokları bitirmeye çalışıyorsunuz.

Bubble Bobble : Space tuşuyla canavarları vurup belli bir süre içerisinde oluşan baloncukları toplayıp bir sonraki aşamaya geçmeye çalışıyorsunuz. Başlangıç müziği ise çok hoş.

Burger Time : Güzel bir yemek oyunu.

Centipede : Tam olarak anlayamadığım kırkayak oyunu.

Cosmic Defender : istilacı yabancıları yok edip arkadaşınızı kurtarıyorsunuz.

Donkey Kong: Amaç gorilin kaçırdığı kızı kurtarmaktır. Ancak bu o kadar kolay değildir. Çünkü kıza ulaşmak için gorilin attığı fıçılardan kurtulmak gerekir.

Duck Hunt : Uçan ördekleri vuruyorsunuz ve köpeğiniz de onu alıyor.

Sınırları Zorlayan HTML5 Tabanlı Oyunlar

KAghast | 14 June 2010 12:19

HTML 5 hakkında çok şey duyduk ve duymaya devam edeceğiniz Sınırlarının nerelere varabileceğini, gücünün nelere yettiği konusunda henüz net bir görüntü yok. Ama şu ana kadar gördüğümüz uygulamalar bile gelecekte bizi bekleyen güzel günlerin habercisi niteliğinde. Zaten birçok uzman da HTML5’in birçok alanda sarsıcı etki yaratacağı görüşünde hem fikir.

Öteki taraftan da HTML5 ile Flash arasındaki amansız rekabet web platformunu her geçen gün geliştiriyor ve zengin uygulamaların kapasitesini artırıyor. Bu noktada da Apple ile Google arasındaki rekabet bu iki altyapının geliştirilmesini tetikliyor. Tüm bunlarda web platformunun hızla gelişeceğinin bir göstergesi.

Şimdi yazının devamında sizlerle paylaşacağım uygulamaları aslında uzun yıllardır Flash ile yapıyorduk. Fakat şimdi HTML5’in Javascript ile gösterdiği harika performansa örnek olabilecek nitelikte birbirinden heyecan verici oyunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu oyunlar HTML5’in Flash’a büyük bir alternatif olacağının en büyük delili. Şu an sadece 20 oyun derleyebildim fakat her geçen gün bu sayının artacağına eminim. Şimdi tamamen web browser üzerinden çalışan hiçbir ek bileşene ihtiyaç duymayan bu oyunların tadını çıkartın. (Sadece browser’ın HTML5 uyumluluğu zorunludur.)

Wolfenstein 3D

ID Software’in 1992 yılında duyurduğu çok popüler bir oyun HTML5 ile tekrar gündeme geliyor ve her yerden erişip oynayabileceğiniz bir hal alıyor. Buyrun tadını çıkartın.

Adventure Land

Bir platform oyunu. Mario severlerin vazgeçemeyeceği, iPhone versiyonuda çok popüler olan Adventure Land’de bir platform oyununda görmeye alıştığımız herşey mevcut.

eğlenceli flash oyun siteleri

admin | 25 January 2010 15:10

tom ve jerry
tom ve jerry

çoğu zaman bilgisayarın başında uzun bir süre geçiririz ve canımız sıkılmaya başlar bu gibi durumlarda kendimize 10 dk mola vererek basit bir oyun ile kafamızı dağıtıp işimize geri dönebiliriz.bu ihtiyacımızı karşılayacak en pratik oyunlar sizinde bildiğiniz gibi flash oyunlarıdır; problemsiz bir şekilde flash oyunlarına ulaşabileceğiniz bazı flash oyun sayfalarının linklerini aşağıda sıralamaya çalıştım.iyi eğlenceler 🙂

1.free games
2.free flash games
3.ugot games
4.miniclip
5.flash game net

Mario’nun Gardolabı

CihanTurK | 30 December 2009 16:02

Kesin bir dönem herkes mario oynamıştır. Benim en çok sevdiğim atari oyunlarının başında geliyor hatta en başındaki favori oyunumdur. Amaç prensesi kurtarmak ama ben hiç bir zaman sonuna gelemedim. Sadece başlangıçta gördüğüm prensesi oyun sonlarında yüzüne hasret kalıyordum.

Ben kurtaramadım ama biliyorum ki birçok insan mario’yu prensese kavuşturmuştur.

İyi de zavallı mario onca zorlukları çekerken birçok kez üstünü değiştirmek zorunda kalmaz mı? İyi de gariban mario’nun gardolabı o kadar giysiyi barındırıyor mu ki?

Eee tabikide geniş bir gardolabı vardır. Ne de olsa dünyaca ünlü bir oyun yıldızı onun olmayacak da bizim mi olacak…

Mario’nun Dönüşü!

admin | 16 November 2009 22:01

Herkes küçüklüğünde ateri‘de super mario oynamıştır heralde.Nintendo’nun en iyi oyunu kabul edilen mario’nun ilk oyunu hariç diğer oyunları hiç ilgi görmedi.Fakat Ninkendo sonunda New Super Mario Wii ile muhteşem bir dönüş yaptı.Oyunun orjinal formatını koruduğunu fakat şuanki teknolojiye uyum sağlandığını belirttiler.
Eleştirmenler tarafından 8 puan alan Mario yine prensesi kurtarmak için borudan boruya atlayacak.20 yıl sonra bile aynı tadı alabileceğiniz size kalmış tabi.Daha ayrıtılı bilgi için kendi web sitelerine bakabilirsiniz.

OYUNLAR1

AlbertoKnox | 12 May 2009 17:00

Oyunlar1 (oyunlar1.tv) içerisinde binlerce flash oyun barındıran alternatif bir oyun sitesi.oyunlar gayet hızlıyükleniyor diğer sitelere nazaran..

sizi geçmişe götürecek 100 efsane atari oyunu!

nosascomp | 13 April 2009 17:14

atariyi bilmeyen var mıdır? yoktur bence. belki yeni nesil bilmez. ama bilgisayarın yeni yeni çıkmaya başladığı döneme dönün bakalım bi. aklınıza ne geliyor? hayır, commodore 64 değil, biraz daha gel. evet evet. atari.

ateri
atari

dediğim gibi, atari denen bu süpersonik şeyi kızından tut erkeğine, annesinden tut babasına herkes mutlaka bi kere oynamıştır.

super mario forever
super mario forever

hadi hatırlayın bu oyunları en son ne zaman oynadınız? bu oyunları bilgisayarlarda oynayabileceğinizi hiç düşündünüz mü? ben düşündüm. google‘da küçük çaplı bir araştırma yaptım. ve sonunda tüm bulduğum oyunları derleyip bildirgeç için bir arşiv yaptım. 100 tane oyun yaptım. indireceğiniz rar dosyasının içinde bulunan emulatörü açın. sonra siyah bir ekran gelicek. ordan open deyin, roms klasöründeki oyunlardan dilediğinizi seçin. neyse oyun listesi şöyle:

interaktif süper mario dünyası

hoodly | 08 December 2008 14:51

heralde aramızda süper mario oynamayanımız çok azdır. adını duymayan olduğunu sanmıyorum zaten. prensesi kurtarmak için az mı zıpladık, kafamızı taşlara vurduk, mantar yedik, ejderhalar öldürdük. Tüm bunları yaparken kendimizi bazen o yapay dünyanın bir parçası olarak gördük. işte bu dünyayı gerçek hayata aktararak etkileşimli bir hale sokmuşlar, farklı bir tat vermişler.

kaynaklar:1,2