bildirgec.org

marie gillain hakkında tüm yazılar

Coco Before Chanel (2009)

padmess | 11 November 2011 14:42

Moda dünyasının devi Chanel’in, karanlık başlangıcından yükselişine uzanan bir hikâye: Coco Before Chanel !

Fransa’da bir yetimhanede ablasıyla beraber yaşayan Coco yıllarca babasının gelmesini beklemiştir. Sonunda gelmeyeceğini anladığında ve bunu içten içe kabul edemese de hayata inat tutumuyla başının çaresine bakmaya karar verir.

Sarhoş askerlere şarkı söyleyen, dikiş diken ve aşık olan bir kadındır Chanel ya da Chanel olmadan önceki ismiyle, Coco.

Harem Suaré (1999)

queennothing | 15 October 2009 09:43

Ann Chamberlin‘in yazdığı “Safiye Sultan: I – Hadım Edilmiş Bir Aşk“, “Safiye Sultan: II – Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer” ve “Safiye Sultan: III – Sözüm Ki Tek Sana Geçmez, Celladımsın Ey Zaman” tarihi roman üçlemesinin ilk kitabından da esintiiler taşıyan, fakat senaryonun İtalyan yapımcı / senarist Gianni Romoli ve yönetmeni Ferzan Özpetek‘e ait olan 1999 çıkışlı “Harem Suaré” başarılı bir tarihi drama yapımı. Özpetek’in yönetmenliğini yaptığı filmde Marie Gillain, Alex Descas, Haluk Bilginer, Serra Yılmaz, Lucia Bosé, Nilüfer Açıkalın, Ayla Algan, Başak Köklükaya, Selda Özer, Christophe Aquillon, Pelin Batu gibi isimler yer alıyor.

Sultan Hamid’in haremine katılan İtalyan güzel Safiye, kısa sürede Abdül Hamid’in gözdesi olması başarır. Haremağası Nadir’in, Safiye’ye duyduğu aşk, Nadir’in Sultan’a olan yakınlığı ve yetkilerini kullanması, genç kadının yükselmesinde etkili olmuştu.