bildirgec.org

marc caro hakkında tüm yazılar

Kayıp Çocuklar Şehri; La cité des enfants perdus (1995)

queennothing | 05 April 2011 11:40

Fransız sinemacı Jean-Pierre Jeunet (bkz.: Amelie) ile Marc Caro‘nun birlikte yönettikleri sinema filmi “La cité des enfants perdus” (The City of Lost Children), 1995 senesinde çekildi. 18 Milyon Dolar gibi tamamlanan bu eserde Amerikan aktör Ron Perlman, 2006 senesinde hayatını kaybeden aktör Daniel Emilfork, Judith Vittet, Jean-Claude Dreyfus, Dominique Pinon, Geneviève Brunet, Odile Mallet, Mireille Mossé ve Ticky Holgado gibi isimler rol alıyor. Satürn Ödülleri’nde En İyi Korku Filmi, En İyi Kostüm ve Genç Yetenekler kategorilerinde ödül kazanan yapım, Cesar Ödülleri ve Cannes Film Festivali’nde de çeşitli kategorilerde aday gösterildi.

Şarküteri (Delicatessen)

uuuucar | 22 December 2009 09:48

Amelie, Kayıp Nişanlı, Micmacs, Alien(yaratık) gibi filmlerin yönetmeni Jean Pierre Jeunet ‘le Dante 01 ‘in yönetmeni Marc Caro ‘un birlikte çektikleri 1991 yapımı bir film :Delicatessen.

Afiş
Afiş

Film, merak ve ürperti uyandıran bir atmosfere sahip. Sokakların durumu, evler, insanlar filmin bu iç gıcıklayan atmosferini yaratmakta büyük rol oynamışlar. Tabii kamera hareketleri, açılar, kullanılan objektifler, film rengi falan filan derken daha ilk sahnesinde farklı bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz.
Film, Louison (Dominique Pinon)’in iş aramak için hiç bilmediği bir yere gelmesiyle başlıyor. Savaş sonrası Fransa’sında büyük bir yiyecek sıkıntısı bulunuyor, en değerli yiyecek insan eti, para yok. Alışverişler ete karşılık mısır ya da kira karşılığı mercimek gibi kıstaslarla yapılıyor.
Louison, hiç bilmediği bir yere gelip bir kasabın önünde duruyor. Kasap Clapet (Jean-Claude Dreyfus) Louison’ı görür görmez gözüne kestiriyor ve işe alıyor. Bütün kasaba Louison’ın bedenini, kasabın vitrininde sallanarak son bulacağını düşünmektedir ama işler beklenildiği gibi gitmez. Louison, Clapet’in yalnız ve mutsuz kızı Julie Clapet (Marie-Laure Dougnac) ‘e aşık olur ve işler karışmaya başlar.

Louison ve Julie Clapet
Louison ve Julie Clapet

Louison,eski bir sirk çalışanı olduğu için, aynı apartmanda fakat birbirlerinden kopuk insanların içine girip onların arasında bağ kurmaya çabalar, yeraltı insanlarıyla tanışır, onlarla bir mücadeleye girer. Aksiyon,romantizm, fantastik öğeler, komedi ve korku hepsini içinde barındıran izleyenin kolay kolay unutamadığı farklı bir film. Zaman zaman Amelie etkisi görüyorsunuz ama buna da yönetmen istikrarı diyebiliriz.

dante 01

cherry blossom girl | 22 July 2008 12:35

Delicatessen (şarküteri) ve The City of Lost Children (kayıp çocuklar şehri) gibi klostrofobik filmlerden tanıdığımız süper ikili Jean-Pierre Jeunet ve Marc Coro, Jeunet’in bol çiçekli böcekli filmi Amelie ile yollarını ayırmışlardı. Coro’nun tek başına yönetmen koltuğunda hünerlerini sergilediği ilk filmi ise Dante 01. ‘deliler hakkinda bir delinin yaptigi film, umarim fazla delice bulmazsiniz’ gibi kışkırtıcı ahkamlarla röpörtajlar veren Coro’nun marifetlerini merak eden deliler için buyrun fragman.

‘Dante 01’ – Marc Caro Uzayda Yolunu Şaşırmış

pillidarko | 03 May 2008 10:33

Marc Caro,artık soundtrack parçasını hepimizin ezberlediği Amelie filminin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet‘nin Amelie öncesi karanlık filmlerinde birlikte çalıştığı bir yönetmen. Bahsi geçen filmler Şarküteri

ve Kayıp Şehrin Çocukları ki bence dünya çapında başarı kazanan Amelie’den çok daha sağlam filmlerdir. Her iki filmin ortak noktası karanlık ama bir yandan da garip bir mizah anlayışıyla bezeli, hem hüzünlü, hem neşeli atmosferleridir. Şarküteri insan eti satan bir kasap ve komşularının hikayesini anlatan bir filmden beklediğiniz üzere gerilim öğeleri taşımaz. Ortadaki sorunlar insan eti yenmesinden çok daha sıradandır. Filmin karanlık yapısı, ilginç karakterleri birşeyler olmasa da birşeyler olacağı şüphesi uyandırır. Kayıp Şehrin Çocukları ise çocukların gözünden anlatılan, çocuklarla ilgili bir macera için fazlasıyla puslu ve güvenilmezdir.