bildirgec.org

manisa hakkında tüm yazılar

İzmir

bithikotsis | 15 April 2011 02:02

Hava bugün yağmurlu şehrimde…Nisan ayının ılıman etkisini bünyesine katmış, usul usul yağıyor…Terbiyeli, efendi bir çocuk gibi. Saldırmıyor yağarken, çok tatlı bir toprak kokusu bırakarak düşüyor İzmir’ime…

Havası değişken derler İzmir’in. Evet öyledir. Hatta İzmir kızlarının İzmir havasına benzediğini söyleyenler de olur. Nitekim haklıdırlar. Mayıs’ta yağmur, Şubat’ta güneşli bir hava sizi bekliyor olabilir. Yanıltabilir sizi, sonra yaramaz bir çocuk edası ile güler size, afacanlık yapmıştır işte. Size kendini öyle ya da böyle sevdirir…

II. Manisa Web Tasarım Yarışması Başlıyor.

AyCiiM | 30 January 2009 12:42

Celal Bayar Üniversitesi öncülüğünde 1.’ si geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan ” Tanıt Manisa’ nı ” konulu web tasarım yarışması, bu yıl 2.’ si yapılacak olan ” Tanıt Okulunu ” sloganıyla start alıyor..

Manisa Valiliği ve Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilecek olan II. Manisa Web Tasarım Yarışması “Tanıt Okulunu” sloganıyla web ve internet teknolojileri kullanılarak Manisa’nın okullarının tanıtımına katkı sağlayacak projelerin ortaya çıkması, bu alanda başarı gösteren öğrencilerin teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla amatör ruhla düzenleniyor..

mesir macunu ye sırtın yere gelmez..

nazokiraze | 29 January 2009 14:22

İstiridye, çikolata, çilek, havyar, ançuez, şarap bilmemne pek çok besin maddesi afrodizyak olarak kullanılır. Aganigi naganigi fındıklar, bitki çayları ve manson korkusundan ismini zikretmedigim o mavi hap. İnsanoğlu yaradılışından bu yana afrodizyak peşinde koşmuştur, bu kültür her medeniyette vardır. Yalnız bir şey vardır ki tüm şifayı içinde barındırır, tüm çeşitleri harmanlamıştır oda mesir macunudur.

Mesir macunu çok yedim ben tüberkiloz geçiren her insan uzun zaman iyileşse de annesinin ballı, sütlü, macunlu, otlu tacizinden kurtulamaz. Uzun zaman geçmesine ragmen anamın yolladıgı isveç iksirleri, otlar, çöpler evden eksik olmaz, eşim evi büyücü evine çevirdin der bana. Tatlı sevmedigim için ballı, kaymaklı sütler bana her zaman itici gelmiştir, ama anneme şimdi hak veriyorum, sütünü pekmezsiz içmeyen oğluma nazaran bal veya pekmez görünce dırdıra başlayan kızımı görünce çok üzülüyorum. Yalnız tek dönem anamın gece sütlerini biryerlere dökmedim o da içinde mesir macunu koydugu zamanlar. Evet kavanozda akışkan haldeki mesir macunu, süte ekledigi zaman severek içtim belki bunun nedeni içindeki o harika baharatlardır.

çakallar tepesindeki izler…

nazokiraze | 27 January 2009 09:56

Manisa’da Demirköprü Barajı inşaatı yapılma tarihiydi, zaman 1954-1960 arası dönemdi, Türkiye önemli bir keşfe tanıklık etmeye başlamıştı.
Görenleri hayrete düşüren bu buluntular 1969 da kamuoyuna duyurulmuştu,10- 15.000 yıl öncesine ait oldugu tahmin edilen ilginç ayak izleriydi. Ayak izlerinin bu kadar uzun yıllar saglam kalabilmesinin sebebi ise ıslak çamur üzerindeki izlerin volkan küllerinin sıcaklıgıyla pişmesi ve tugla gibi saglam hale gelmesiydi.(Çarıklar Köyü Nebiler mevkii Çakallar tepesi)

çekirdekler çöpe değil manisaya

yahmucan | 10 July 2007 17:20

Hani şöyle yazın çeşit çeşit meyve yeriz ya
Kirazından kayısına eriğinden vişnesine

işte Manisa belediyesi temayla ortaklaşa bir kampanya düzenlemiş
bir çekirdek bir agaçtır diyerek her çekirdekte bir ağacın saklı olduğunu insanlara hatırlatıyorlar

işte bu yüzden de çekirdekleri belirli merkezlerde toplayarak ekim kasım aylarında paraşütçülerin ve gönüllülerin vasıtasıyla dağlara bayırlara dikeceklermiş
yani hani şu hayatta bir dikili ağacım bile olmadı diyenler için mükemmel bir fırsat
bırakın ağacı ormanınız olacak hemi de burdan uzakta manisada

İLGİNÇ RADYOCU-DİNLEYİCİ DİYALOGLARI

Radyocu | 31 January 2007 17:09

RADYOCULUK GÜZEL İŞTİR
RADYOCULUK GÜZEL İŞTİR

6 yıl radyoculuk yapmış biri olarak bazı diyalogları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu konuşmalar, yayın dışı yaptığım ön görüşmelerde geçiyor. Sondaki diyalog ise yayın içinde gerçekleşiyor ve o dialog sırasında-bilmeden kırdığım potu aylar sonra öğreniyorum.

YAYIN DIŞI DİYALOGLAR

Radyocu: Buyurun.
Bayan Dinleyici: Sizinle görüşelim radyocu. Programların çok güzel.
Radyocu: Buyurun görüşelim
Bayan Dinleyici: Ben de radyocuyum. … Radyosunda çalışıyorum. Yani dışarıda görüşelim.
Radyocu: Tamam bir gün sizi radyonuzda ziyaret edeyim.
Bayan dinleyici: Hayır radyoda değil de dışarıda görüşelim.
Radyocu: Nerde yani?
Bayan Dinleyici: Bir kafede ne bilim yemek yiyebiliriz.
Radyocu: Tamam numaranızı bırakın, ben siz arayayım.
Bayan dinleyici: Olur tamam. Numaram —-.

yine soyundular

siyah zeytin | 18 November 2006 22:23

Protesto için her yol mübah, anlaşıldı.Soyunmak, sayunabilmek ise büyük cesaret örneği biliyorsunuz. Manisalı köylüler soyunarak seslerini duyurmaya çalışmışlar ve güzel olmuş ne diyim. Beyoğlu İstaklal Caddesine gelen Saruhanlı köylüler, köylerinde kurulan katı atık bertaraf tesisinin kaldırılmasını istediklerini söyleyerek üstlerini çıkarıp ellerinde süpürgelerle yürümüşler.

Çok yaratıcı ve çok renkli bir eylem olmuş, helal olsun.