bildirgec.org

mandalina hakkında tüm yazılar

Boyalı Mandalina ve Anımsattıkları…

MollaFettah | 14 November 2009 21:10

Normal grip ve kuş gribinden sonra, ortaya şimdi de domuz gribi çıktı. Şaka bir yana bu hastalıktan ölen insan sayısı da hâyli arttı.

Gribe önlem için, ilk olarak akla aşı gelmektedir. Aşı, vücuda verilen bir miktar virüsten oluşuyor. Vücut virüsle tanışır ve ona karşı bir bağışıklık kazanır. Fakat aşı konusunda da ortada bazı anlaşmazlıklar var. Bazı kesimler aşı olanların durumlarına bakıp aşı olup olmamak konusunda bir fikir arayışı içindeler. Diğer kesim ise “grip de kimmiş, bana dokunmaz” modundalar.

Pahalı yaşıyoruz velhasıl

guney01 | 13 November 2009 14:11

Pahalı benzin, pahalı iletişim, pahalı eğitim, sağlık, ulaşım derken şimdide pahalı canlı hayvan yani koyunla tanıştık. o kadar olmuş ki Dünyanın en pahalı 2. koyunu Türkiyemde satışa çıkmış. Dünyanın en ucuz koyununu siz tahmin edin, bildiniz tabiki ABD.

Koyun potansiyelimiz
Koyun potansiyelimiz

Nasıl oluyorda Dünyanın önde gelen koyun potansiyeline sahip oluyoruzda en pahalı koyun fiyatıda bizde oluyor. işte birkaç açıklama;

Mandalina

linet | 27 March 2009 12:11

Her sabah araba ile önünden geçerken son anda gözüme takılıveriyor, ağacın dalındaki meyveler. Mandalina mı, portakal mı ayırdına varamıyorum bir türlü. İyice uzaklaşana kadar bakıyorum ağaca ve meyvelerine. İçime bir coşku doluveriyor sabah henüz aydınlanmışken etraf, ben daha uykumdan tam ayılamamışken, o ağacı her sabah orda görmek beni mutlu ediyor. Belki de uzun zamandır hissetmediğim kadar kendimi iyi hissettiğim için böyle hislerle doluyorum. Ama yokk değil, ben hep sevdim üzerinde meyve olan ağaçları.. O meyveler bana hayatın anlamını, belki de anlamsızlığını anlatıyorlar bilmiyorum..

Bahar çiçekleride açtılar ne zamandır. O çiçekleri evimin balkonuna çıkıp, kuru dallarına inat pembe mi beyaz mı tam belli olmayan renkleriyle pıtır pıtır açmış görünce içim kıpır kıpır ediveriyor. Sık sık çıkar oldum artık balkona, hava ayaza kesiyor oysa ki, karanlık bir yağmur var ne zamandır, olsun o çiçekler etraflarında sanki bir hare varmış gibi beni aydınlatıyorlar.