bildirgec.org

looking for mr. goodbar hakkında tüm yazılar

Looking for Mr. Goodbar (1977)

queennothing | 01 April 2011 18:13

1912 senesinde Amerika’da dünyaya gelen sinemacı Richard Brooks, 1992 senesinde hayatını kaybetmeden evvel otuzdan fazla esere imza attı ve dokuz defa aday gösterildiği Oscar’dan birini aldı. Yönetmenin 1977 senesinde çektiği sinema filmi Looking for Mr. Goodbar, Judith Rossner’in eserinden uyarlandı. Orjinal süresi iki saati aşan yapım, Chicago ve Los Angeles’de çekildi. Oscar Ödüllü Amerikan aktris Diane Keaton ile aktör Richard Gere‘nin başrollerini paylaştıkları yapımda aktris Tuesday Weld, Tom Berenger, William Atherton ve Richard Kiley de rol alıyor.

Genç ve güzel bir kadın olan Theresa, sağır ve dilsiz çocuklara öğretmenlik yapmaktadır. İşi konusunda sorun yaşamayan genç kadın, yaşadığı ilişkinin bitmesiyle depresyona girer ve kendini gece hayatına kaptırır.

Diane Keaton

queennothing | 22 July 2009 14:01

5 Ocak 1946, Los Angeles, Kaliforniya doğumlu Diane Hall, oyuncu olmaya küçük yaşlarda karar verdi. Kaliforniya’da bulunan Santa Ana Koleji‘nde bir süre ‘drama’ eğitimi alan Diane, New York’taki Neighborhood Playhouse Tiyatro Okulu‘na yazıldı. Annesi Dorothy Keaton (1921 – 2008), babası Jack Hall (inşaat mühendisi, 1921 – 1990), kızkardeşleri Dorrie (1953), Robin (1957) ve bir erkek kardeşe, Randy (1948) sahip olan Diane, soyadını ‘Keaton’ olarak değiştirdi. Bu değişikliği tetikleyen vodvil ustası Buster Keaton ve annesinin kızlık soyadı oldu.Küçük sahnelerde sergilenen tiyatro gösaterilerinde rol alan Diane, 1968 yılında, Broadway’a atılarak, “Hair” müzikalinde rol aldı.
1970 yılında, ilk sinema deneyimini, Amerikalı senarist / yönetmen Cy Howard‘ın ilk yönetmenlik deneyimi olan “Lovers and Other Strangers“da ‘Joan Vecchio‘ karakteriyle kazandı. Film, ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar alırken, 2 farklı dalda aday oldu. Aynı yıl, 5 sezonu tamamlayan “Love, American Style” adlı dizinin 2. sezon, 10. bölümüne konuk oldu. Yine aynı yıl, “Night Gallery” adlı 3 sezonluk dizinin 1. sezon, 3. bölümüne ‘Hemşire Frances Nevins‘ karakteriyle konuk oldu. Woody Allen ile tanışmakta gecikmeyen Diane, başarılı yönetmenin ilk kısa yapımı “Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story“de kısa bir rol aldı. Aynı yıl, “The F.B.I.” ve “Mannix” adlı dizilere konuk oyuncu olarak katılan Diane, 1972 yılında, kariyerinin ilk önemli yapımı, dünya çapında ‘Gelmiş Geçmiş En İyi Film’ olarak kabul edilen, Francis Ford Coppola‘nın yönettiği “The Godfather“da rol aldı. ‘Godfather, Don Vito Corleone’ (Marlon Brando)’un oğlu ‘Michael Corleone’ (Al Pacino)’un nişanlısı ‘Kay‘i canlandıran Diane, aynı yıl Woody Allen‘ın senaryosunu yazdığı ve başrolünde yer aldığı “Play It Again, Sam” adlı yapımda ‘Linda‘ karakterini canlandırdı.