bildirgec.org

lawrence hakkında tüm yazılar

Oedipus kompleksi ve sanatla “ilişki”si

cherry blossom girl | 01 November 2012 18:30

Adı, Yunan mitolojisindeki Kral Oedipus hikayesinden esinlenilerek konulmuş olan Oedipus kompleksi, Freud‘un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre 3-6 yaş arasındaki erkek çocukların karşı cinsteki ebeveyni büyük bir “aşk”la sahiplenmesi durumudur. Freud tarafından fallik – genital dönem olarak adlandırılan bu yaş aralığındaki erkek çocuklar, genellikle babalarını annelerinden kıskanma, uzak tutma ve annelerine aşırı hayranlık ve bağlılık eğiliminde bulunurlar. Hissettiği bu duygular yüzünden çocuğun, babası tarafından cezalandırılacağı ve hadım edileceği endişesi ile oluşan karmaşa ve korku da Oedipus kompleksi olarak tanımlanıyor.

Kız çocuklarının yine aynı yaş aralığı içerisinde anneden uzaklaşıp babaya olan aşırı düşkünlükleri ve bu aşk yüzünden cezalandırılma kaygısı ise Elektra kompleksi olarak tanımlanır. Elektra kompleksi kavramının Freud tarafından değil, öğrencisi olan Carl Gustav Jung tarafından ortaya konulduğunu da belirtmekte yarar var.

Çocukların gelişimlerinin ilerleyen dönemlerinde ise hemcins ebeveyne olan kıskançlık ve “nefret” duygusunun giderek yerini örnek alma duygusuna bıraktığı belirtilmekte. Bu dönemi “sağlıklı” bir şekilde atlatamayan çocuklarda ileriki yaşlarda ensest eğilimler ve psikolojik bozukluklar/sapkınlıklar görülebilir.

Oedipus kompleksi, sinema yönetmenlerinin ve edebiyatçıların da işlemekten zevk aldığı kavramlar arasında. Göndermeleri ile ünlü, akla ilk gelen yönetmen Alfred Hitchcock.

bronz darth vader heykelleri

The Dominique | 15 September 2008 11:42

Lawrence Noble’ın tasarımını yaptığı Bronz Darth Vader heykelleri, Star Wars hayranları için oldukça ilgi çekici. Yalnızca 30 adet üretilen heykel(cik)ler, 18.000 $ fiyat üzerinden satılıyor. İlgi çekici olmasına karşın ; 150 lbs ağırlığa (yaklaşık 68 kg), 4 feet (yaklaşık 1.2 metre) yüksekliğe sahip olan heykel boyutlarından çok fiyatı ile gereksiz bir hal alıyor. Yine de Darth Vader fanatikleri için ilgi çekici bir satış olduğu ortada.

Ürüne ait satış linkine (18.000 $ paranız, bu boyutta bir heykeli yerleştirebilecek alana sahip eviniz ve biraz da Darth sevginiz varsa 🙂 buradan erişebilirsiniz.