bildirgec.org

lance henriksen hakkında tüm yazılar

Lumet’in TV eleştirisi; Network (1976)

queennothing | 16 June 2011 21:23

2011 senesinde kaybettiğimiz usta yönetmen Sidney Lumet‘i “12 Agry Men“, “Serpico“, “Dog Day Afternoon” gibi yapımlardan tanıyoruz. Lumet’in çektiği sinema filmi “Network“, 1976 senesinde gösterime girdiğinde en az bu yapımlar kadar ses getirdi. Senaryosu Paddy Chayefsky tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Faye Dunaway, 1981 senesinde yitirdiğimiz Amerikan aktör William Holden, 1977’de kaybettiğimiz Peter Finch, Oscar Ödüllü Amerikan aktör Robert Duvall, Ned Beatty, Wesley Addy, Conchata Ferrell, Beatrice Straight ve Lance Henriksen gibi isimler rol alıyor. En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan film, altı farklı dalda daha aday gösterildi. Bütçesi 4 Milyon Dolar olan yapım, Amerika ve Kanada’da çekildi.

The Quick and the Dead (1995)

queennothing | 23 April 2011 12:06

Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Sam Raimii’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Quick and the Deadd”, 1995 senesinde gösterime girdi. Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktris Sharon Stone, iki Oscar Ödüllü aktör Gene Hackman, Oscar Ödüllü aktör Russell Crowe, Leonardo DiCaprio, Lance Henriksen, Keith David, Tobin Bell ve Gary Sinise gibi isimlerin rol aldığı film, 32 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. Raimi’nin ilk western denemesi ve Crowe’nin ilk Hollywood filmi olma özelliğini taşıyan 110 dk’lık yapım, En İyi Kadın Oyuncu dalında Satürn Ödülü’ne aday oldu. Dilimize ‘Hızlı ve Ölü’ olarak çevrilen yapım, ülkemizde 1996 senesinde vizyona girdi.

Powder (1995)

queennothing | 09 March 2011 13:54

Amerikan sinemacı Victor Salva‘nın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Powder, 1995 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu yine Salva’nın yazdığı yapımda Oscar Ödüllü aktris Mary Steenburgen, Amerikan aktör Sean Patrick Flanery, Lance Henriksen, Jeff Goldblum ve Ray Wise gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Amerika’da tamamlanan “Powder“, ülkemizde “Harika Çocuk” adıyla 1996 Temmuz’unda vizyona girdi. Farklı bir çocuk olduğu için ‘Powder’, yani ‘pudra’ lakabı takılan Jeremy’nin hayatını anlatan film, seyircisini pek tatmin etmese de izlemeye değer bir eser.

POWDER 1995

AsetilCoa | 12 July 2010 09:51

Bir çocuk, annesi ona hamileyken üzerine yıldırım düşmesiyle albino özellikte yani vücudu renksiz olarak dünyaya gelir. Annesinin ölümüne sebep olan bu olay onu sadece renksiz değil aynı zamanda dünyanın en zeki insanı yapar. Hafızası çok gelişmiştir. Öyle ki doğduğu günü bile hatırlar. Hiç okula gitmeden bir üniversiteliden bile daha çok bilgiye sahiptir. Vücudunda yüklü olan fazlaca elektrik sebebiyle ne tv izleyebiliyor ne yağmurlu havalarda dışarı çıkabiliyordur. İnsanların Powder (Pudra) dediği bu çocuk babası tarafından bile reddedilir. Dedesi ona sahip çıksa da aslında o da korkuyor ve dış dünyadan ve kendinden onu uzak tutuyordur.

Dedesi öldükten sonra içine girmek zorunda olduğu gerçek hayatta yaşadığı zorlukları, insanların onu dışlamasını, onun yanlızlığını anlatıyor bu film. Aşık oluyor. İlk defa arkadaşı oluyor. İlk defa biri ona dokunuyor ve sevgisini veriyor.

Aliens (1986)

queennothing | 17 November 2009 16:20

1979 çıkışlı, sinema tarihinin en başarılı bilim-kurgu yapımlarından biri olan “Alien“in devamı olan 1986 çıkışlı “Aliens“, usta yönetmen James Cameron tarafından çekildi. 7 farklı dalda Oscar adayı olup, ikisini kazanan filmde Sigourney Weaver Bill Paxton, Paul Reiser, Carrie Henn, Lance Henriksen, William Hope, Ricco Ross gibi isimler yer almakta.

Ellen Ripley; ekibiyle çıktığı keşif turunda gemilerine aldıkları yaratığın yumurtalarıyla tüm arkadaşlarını öldürmesinin üzerinden uzun bir zaman dilimi geçmiştir. Psikolojik tedavi paketleri bir yana, hiç kimse genç kadının bahsettiği yaratığa inanmamakta ve konunun kapanması için ifadesini geri çekmesi yönünde baskı yapmaktadırlar.
Ruhsatı iptal edilen Ripley ise mesleğinin elinden alınması ve yaratıkların insan ırkını tehdit ettiği yönünde yaptığı uyarıların dikkate alınmaması karşısında elinden bir şey gelmemektedir.

The Terminator (1984)

queennothing | 15 October 2008 10:05

Titanic”in 1954 doğumlu Kanadalı yönetmeni James Cameron, dahi yönünü 1984 yılında ortaya koydu: “The Terminator”.

Yıl 2029. Dünyaya felaketi yayan, kıyameti getiren Skynet. Terminator’leri dünyaya gönderen koca bir sistem; Cyborg (Cybernetic Organism).

1997 yılında kıyamet koparıp milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Skynet sistemi, asıl amacına ulaşamamıştı.
İnsan ırkının dünya üzerinden tamamen silinmesini isteyen Skynet, 2029 yılında yarattığı kaostan kurtulmayı başaran direnişçilere karşı Terminator’larından birini gönderdi. Direnişçilerin Terminator’la olan savaşında galip gelecek olan yapay zeka değil, John Connor’ın önderlik ettiği bir avuç insan topluluğu olacaktı.