bildirgec.org

laika hakkında tüm yazılar

Sonunda Majere Kardeşlere Kavuştuk

berryberk | 18 May 2009 09:56

Majere kardeşler, Caramon ve Raistlin… En sonunda yeni bir macerayla tekrar ellerimizdeler. Başlangıçlar serisinin 3. kitabı ve de adeta altın halkası olan bu kitabı bize Laika yayıncılık sunuyor. Yosun Erdemli Oflas’ın çevirdiği, editörlüğünü Kayra Keri Küpçü’nün yaptığı 296 sayfadan oluşan bu kitabın ön okuması için buraya tıklayabilirsiniz.

Umuyorum ki Kevin Stein bu iki mükemmel karakteri bize sunabilmenin o ağır sorumluluğunu başarıyla omuzlarında taşıyabilmiştir ve de biz okurlar da Caramon ile Raistlin’in ve yanlarındaki kender kişi Earwig Lockpicker ile Krynn’in en ilginç kentlerinden biri olan Mereklar’da zevkle dolaşabiliriz.

Uzaya çıkan ilk dünyalı: Layka

konami | 08 January 2009 08:24

Rusça’da havlayan anlamına gelen Layka, uzaya giden ilk memeli canlıydı. Bazı bilim adamları, uzaya gönderme sırasındaki fırlatılışta insanların hayatta kalamayacağını iddia ediyordu. Bu yüzden uzay mühendisleri insanlara öncü olarak ilk uzay uçuşlarında hayvanları kullanmışlardır. Amerikalılar şempanzeleri, Ruslar ise köpekleri uzaya göndermiştir. Sokak köpekleri arasından seçilen fox terrier cinsi Layka’da bu köpeklerden biriydi. Moskova sokaklarında başıboş gezen köpeklerin arasından seçilmişti. Yörüngeye gönderilmesinin nedeni, uzay boşluğunun canlılar üzerindeki etkileriyle ilgili bilgiler elde etmekti. Layka’nın katıldığı uzay yolculuğundan elde edilen bilgiler, daha sonra uzaya gönderilen köpeklerin sağlıklı bir şekilde geri getirilmesini sağladı.

Sputnik 2 yeterli donanıma sahip bir uzay aracı değildi. Güneş ışınlarının uzaydaki yakıcı etkisine göre tasarlanmamıştı. Dünya’ya dönüş mekanizması yoktu ve yaşam destek birimi de çok ilkeldi Bu nedenle Layka’nın uzayda öleceği belliydi. Dört hafta gibi kısa bir sürede geliştirilmişti. Bu denli hazırlıksız gönderilmesinin nedeniyse, Rusya’nın Abd ile olan uzay yarışına hız kazandırmak için önemli veriler elde etmekti.

Yuri Gagarin

redstar | 12 April 2007 15:30

google bugün
google bugün

12 Nisan 1961’de uzaya giden ilk adam olarak tarihe geçmiştir.Bugünü hatırlamamda google ın rolü tabiki büyüktür.

İşin içine kırmızıyıldızlı konular dahil olunca benim ilgim biraz daha artar.

Yuri Alekseyevich Gagarin
Yuri Alekseyevich
Gagarin

Glathazk yakınlarında klushino isimli bir kasabada doğmuş ve tabiki öldükten sonra kasabasının adı Gagarin olmuştur.

Burada kendisiyle ilgili Tr ve En olmak üzere yaşam hikayelerini bulabilirsiniz.Yaşamıyla ilgili resimlerin olduğur bir real slide gösterisi de mevcuttur.İlave bilgiden zarar gelmez diyenlere…