bildirgec.org

kurban hakkında tüm yazılar

Tarkovskiy’in son filmi; Offret (1986)

queennothing | 21 June 2011 22:47

Hayatın içinde şahit olduğumuz sahneleri bir kamerayla çekmişçesine doğal, sakin, tekdüze, yani olduğu gibi aktaran usta yönetmen Andrei Tarkovskiy, 1932 ile 1986 seneleri arasında yaşamış ve filmografisine ikisi kısa, biri belgesel olmak üzere on bir yapım sığdırmış bir sinema dehasıdır. Yönetmenin çektiği son sinema filmi “Offret“, 1986 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Tarkovskiy tarafından yazılan eser, En İyi Yabancı Film dalında BAFTA Ödülü kazandı. Cannes Film Festivali’nde de dört ödül birden kazanan filmde İsveçli aktör Erland Josephson ve 1995 senesinde yaşamını yitiren İngiliz aktris Susan Fleetwood rol alıyor. .ekimleri İsveç’te tamamlanan “Offret“, İngilizce’ye ‘The Sacrifice’, Türkçe’ye de ‘Kurban’ olarak çevrildi.

bayramın sahte şefkati

taha3045 | 20 November 2010 14:46

Bu dine inanıyorsanız vejeteryan olsanız, kesilen hayvanlara üzülseniz, ağlasanız dahi , eğer bu dine inanmıyorsanız da bir arada olduğunuz insanların inancına saygı duymak adına çenenizi kapatmalısınız.

Şöyle bir gerçek var usülüne uygun kesilmeyen kurbanlar, evet bu bir gerçek ancak eleştiriler adam gibi İslam dininde de yasak olan şekilde kurban kesenlere olsa insan sineye çeker, ama kan akıtılan ibadet olmaz, hayvan kesildiği, can alındığı bir bayrama hayır gibi laflar (Kuran’da açık olan ayetlere de karşı çıkmak değil mi zaten bunlar) iki yüzlülük veya dikkat çekme çalışmasından başka birşey gelmiyor bana.

Tecavüz kaçınılmazsa…

Beacool | 21 April 2010 17:38

Hayır, Hayır demektir...
Hayır, Hayır demektir…

Bu bayan Sally’nin kariyeri için bir dönüm noktasıydı. Toplantıya yetişebilmesi için Londra’ya gitmeliydi. Kısa yoldan Hackney üzerinden geçip toplantının olduğu batı bloğuna gidecekti. Bölgeyi pek bilmiyordu. “Ne olabilir ki?” diye düşündü ama bu hata günün sonunda onun kariyerinde ve hayatında büyük bir değişime yol açacaktı. Sally, Hackney’in Londra’nın en tehlikeli bölgesi olduğunu tecavüze uğradıktan sonra öğrenecekti. Hayatta kaldığı için şanslı mıydı?”(bkz yazı sonu notu)

Sonnet Ehlers Rape Axe i tanıtıyor...
Sonnet Ehlers Rape Axe i tanıtıyor…

Hikayeye istinaden Sonnet Ehlers adlı bir bayan da çevresindeki tecavüz kurbanlarının artmasıyla duruma bir dur demek üzere Rape-aXe adlı bir ürün üretmiş. Bu icat bayanın cinsel organının içerisine yerleştiriliyor ve saldırı anında saldırganın penisine yapışarak elle çıkarılamayacak şekilde (bir şekilde uzvunu koparırsa o ayrı) acı verip ancak cerrahi müdahale ile çıkarılmasına olanak veriyor. Tabii müdahale için hastaneye giden suçlunun penisinde Rape-aXe i gören doktorların polise haber vermesi suçluyu yakalatıyor..

geçmiş bayram yazısı

admin | 02 December 2009 13:23

Geçmiş kurban bayramını kutlayarak başlamak istiyorum .

Kurban bayramına şiddetle karşı çıkanlardan, et görünce kaçanlara, koyunlara başsağlığı dileyip rahmet okuyanlardan kavurmanın başından kalkmayanlara kadar herkesin geçmiş bayramı kutlu olsun. Genellikle her bayram oldugu gibi bu kurban bayramı da yağmurlu geçti İstanbul’da, ilk iki gün yağmasa da üçüncü gün yağdı , yağmur bana göre temizliktir, bayramda oluşan kurban kanlarını alıp götürür.

İnsan nereye gitse oraya alışmasa, eski yerini unutmasa herhalde mezarında ne çok zorluk çekerdi diye düşündüm bu bayram. Altı ay önce taşındıgım halde eski mahallemize hiç gitmemişiz orada hiç yaşamamışız gibi oldum bu bayram. Eşimin aile büyüklerinin orada olmasından dolayı geleneksel kalabalık bayram sofralarına damlamak için yaptıgımız ziyaret, ara sokakların hınca hınç araba dolu olması, yakın otoparkların kurban kesim işlemini uygulaması sebebiyle o kadar yolu kapıdan bayamlaşıp içeri girmeden eve yollanmakla bir hiçe dönüştü. Arabayı koyacak ne bir kapı önü , ne bir boş yer bulamamış olmaktan beş dakikalık bu ziyaretten sonra anladım aslında bu yeni bir olay değil, her yıl kapıdan çıkıp yan apartmana gittiğim , hatta biraz geciken uzaktan gelenleri eleştirdigim zamanlar da varmış bu keşmekeş ama ben yoldan gelince anladım.Bayramın ilk günü eve kös kös kavurma bile yiyemeden giderek suratımı ekşittim ve akşama kadar film izledim.

Mevlâna

admin | 01 December 2009 09:37

Mevlâna sen Şarkın Belh şehrinde doğan,
Anadolunun Konya şehrine konan,
İlahi sırrı Şemsi Teprizi’den alan,
Sevginle aleme sensin ışık tutan,

Hazreti Allan’ın emrini bilen oldun,
Sen Hakk’ın sevgili ılu bir kulu oldun,
Hz. Peygamberin sünnetini bildin,
İnsanlığın yaşantısına yön verdin,

Dergahından zikir, feyiz alanlara,
Ey pîrim bizleride al dergahına,
Mesneviyi okuyup hak verenlere,
İnsanlığa dostsun seni bilenlere,

Misallerinde Hakk’ı bildiren oldun,
Semayende sağ elin Hakk’a açmış oldun,
Sol elinide asağıya dönük gördüm,
Hakk’tan aldığınıda halkına dağıttın,

Arife

taha3045 | 26 November 2009 15:59

Bugün arife günü, bayramdan bir gün öncesi, çocukken en çok bugüne kalsın isterdim alışverişlerimiz, o zamanlar örgü pantalonlar, kazaklarla bayramlık hazırlayan canım annem, ayakkabı için alışveriş çıktığında ben arife gününe kalsın isterdim, bugün heryerde ayrı bir kalabalık ve telaş vardı. Şimdiki gibi bayram tatillerini Ege’de, Güney’de geçirmeyi düşünmeyenlerin de İstanbul’da olması daha da güzelleştiriyordu arife gününü.

Bir kere bahçemizdeki koyunla duygusal bağ kurdugum için bir daha asla eve getirilmedi kurbanlık koyun, kınalı koyunu eni konu arkadaş edinmiştim ve bayram sabahı ben uyurken yok oldugu için çok ağlamıştım , hele akşam yemeğinin o oldugunu öğrensem kimbilir ne olurdu, bana söylememişlerdi.

şiddet

taha3045 | 03 June 2009 15:59

Şiddet …

Herkes tarafından istenmeyen,kınanan, sevilmeyen ama varlıklarını onsuz sürdüremedikleri temel içgüdü, her canlıya has bir kavram.

Ancak insanı hayvandan ayıran faktörlerin başında da yer alır şiddet, son günlerdeki olaylara bakacak olursak insanı hayvandan bir adım daha önce görebiliyoruz, hiç olmazsa hayvan karnını doyurmak yada savunmak için şiddete başvururken insanımız küçücük bebeklere bile acımamakta ısrarlı.

İnsan sorunla karşılaştıgı zaman ,şiddeti ne zaman kullanabilecegini saptamalıdır,bunun da sınırı olmalıdır, kendini savunmak için ses yükseltmekle son günlerde yaşananları bir tutamayız, bunlar şiddet değil sadizmdir, çünkü şiddet lafı hafif kalıyor burada borç para vermedi diye ailesini katleden, komşusuna kızıp yavrusunu öldüren sonrada sandıga kapatan insanlardan oğlunu öldürüp tarlaya atan annelerden bahsediyoruz, Mardin olaylarından bahsediyoruz, bu yaşananlar insanın doğasında var olan içgüdüsel şiddet değil, bunlar teşhis edilmemiş hastalıklar sonucu olan şeyler.

ilginç örümcek türleri

beyrek | 06 May 2009 14:07

63000 farklı örümcek türü var yeryüzünde: zehirli, zehirsiz; ağ yapan, yapmayan; zıplayan,…. bu örümcek türlerinden çok ilginç özelliklere sahip olan türler de var

1. bu örümcek türü bildiğimiz örümcekler gibi, avlarını ağ örerek yakalamıyor. yaprak ve çiçekler üzerinde hareketsiz kalarak bekliyor avını.

2. yeşil rengi sayesinde, yaprakların üzerinde kolayca kamufule olabiliyor. küçük tırnakları ise yapraklara ve ağaç gövdelerine güçlü bir şekilde tutunmasını sağlıyor.

3. avını yalnızca ağ kurarak yakalayabiliyor. bu örümcek türünde dört tane göz bulunuyor. diğer örümcek türlerinden ayıran en önemli özellik kanatları.

4. genellikle geceleri avlanıyor. kurbanları ise diğer örümcekler. avını zehir ve ipek atarak etkisiz hale getiriyor.

5. zıplayan türden bir örümcek.

6. bu turuncu örümcek sıklıkla yaprak altlarında saklanır.

ölüler yolu ve bilinmeyenlerle dolu piramit

nazokiraze | 12 January 2009 12:57

Teotihuacan adını Aztekler’den almış Ölüler Sokağı olarak bilinen yapılan kazılarda pek çok insan ve hayvan gömütü bulunan Meksiko civarındaki ürkütücü kenttir. Nahuatl dilinde “insanların ilahlar haline geldiği yer” demek olan Teotihuacan kentinin kurucuları bilinmemektedir.

Yapılan araştırmalara göre kurbanların değişik yöntemlerle öldürüldükleri ortaya çıktı. Her gömütün amacı ve şekli farklıydı. Gömütün birinde elleri arkadan baglı kafaları kesilmiş kurbanlar varken bir başka gömütte ise kurban oturur vaziyette defnedilmiştir. Ayrıca insan ölülerinin yanında puma, kurt gibi hayvanlarda bulunmuştur.

bayram harçlıgı

nazokiraze | 08 December 2008 10:47

Yarın bayram bir bayram daha geldi( daha gelmedi bakalım yarına çıkacak mıyız?) hayatımın yaşanmış bayramlarından biri olacak ya da olmayacak(bu gece ölmezsek olacak:)) Kurban bayramlarında daha çok sevinirdim küçükken, daha çok harçlık veriyorlar gibi gelirdi çünkü.Harçlıklara el konulana kadar tadını çıkarırdık.

Harçlık meselesinin önemini büyüyünce daha iyi anladım, harçlık alacak yaşta anne oldum ben. Kızıma verilen harçlıkları elbetteki alıp cebe indiriyordum ufacık velet ne etsin o kadar parayı, kız 10 yaşına gelince aklı başına para hırsı gözüne vurunca artık harçlıklarımı veremem anne ihtiyaçlarım var falan demeye başlayınca işime çomak sokuldu.:)) İki yıldır çeşitli düzenbazlıklarla sömürüyorum harçlıgını ama kendim harcayacagımdan değil elbette geçen bayram bari bu ayın okul kurs parasını ver dedim verdi. Bu bayram yıllık okul aidatı peşindeyim avını yakalamaya hazır bir atmaca misali:) Zaten gerekli, gereksiz bir sürü şey alacak bari 60 liracık ta okuluna versin:)