bildirgec.org

kült film hakkında tüm yazılar

C’est Arrive Pres de Chez Vous

uuuucar | 18 December 2009 18:19

c'est arrive pres de chez vous
c’est arrive pres de chez vous

C’est Arrive Pres de Chez Vous” anlam olarak “Mahallenizde oldu” diye Türkçe’de karşılığını buluyor. Fakat filmin içeriğine en uygun çeviriyi İngilizce’ye çevrilirken buldu;”Man Bites Dog” yani;”Köpeği Isıran Adam” anlamı taşıyor. Burada, medyanın “köpeğin adamı ısırması” haber olmaz fakat “adamın köpeği ısırması” haber olur mantığıyla uyuşmaktadır.

Film tüm zamanların en gerçekçi televizyon eleştirisini gerçekleştiren, çok fazla insanın ilgisini çeken hatta Fransız Studio dergisinin tüm zamanların 50 kült film listesine 15. sıradan girebilmiş küçük bütçeli öğrenci filmi.

Easy Rider

uuuucar | 29 June 2009 16:24

Filmin afişi
Filmin afişi

Çekildiği günden bugüne kadar gençleri etkileyen; giyimlerini, tavırlarını, hayata bakışlarını, duruşlarını, yürüyüşlerini, konuşmalarını ve hatta beğenilerini alt üst eden tam manasıyla Kült bir film.
Easy Rider ın Türkçe karşılığı “geniş insan” dır. Çalışmayan, para kazanma derdi olmayan, güncel sorunları kafasına takmayan insan tipidir. Zaten film de Amerika’yı motorlarıyla gezen iki hippinin,Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Ardından bu öyküye Jack Nicholson da katılıyor ve film tadından yenmez bir hale geliyor.Bağımsız sinemanın en önemli filmlerinden biridir. Hiç bir zaman değerini kaybetmemiş, aksine her geçen gün değerine değer katmış bir yol filmidir.
Ayrıca o günler de stüdyo dışında da sinema çekilebileceğini ispatlaması açısından ve düşük bütçesiyle Hollywood’a kafa tutan bir yapıdadır.Kendi dönemine ait; Dustin Hoffman ile Jon Voight döktürdüğü Midnight Cowboy ve Alice’s Restaurant la birlikte sinema tarihini kökünden sarsan özelliğe sahiptirler. Bu yüzden de muhafazakar kesimler tarafından pek sevilmeme gibi bir durumları da söz konusudur.

Freaks

emrextreme | 04 July 2008 11:33

Freaks

Yönetmen: Tod Browning
Oyuncular: Wallace Ford, Leila Hyams, Olga Baclanova, Roscoe Ates, Henry Victor, Harry Earles, Daisy Earles

Özet:

Film, “normal” bir insan olan Cleopatra’nın cüce olan Hans’ı baştan çıkararak yüklü mirası için evlenmesini konu alıyor. Aslında Herkules ile ilişki yaşıyor. Hans’ı zehirleyerek hemen mirasa konma düşüncesinde olan Cleopatra’nın oyununu Hans’ın arkadaşı olan diğer “ucubeler”in öğrenmesiyle film farklı bir boyut kazanıyor. “When freaks freak out” sloganıyla anılan film oynayan gerçek ucubeler nedeniyle diğer filmlerden ayrılıyor.
Filmin en etkileyici sahnesi Cleopatra’nın ucubelerin arasına kabul edilme sahnesidir.
1932 yapımı filmde tüm oyuncular gerçek ucubelerden seçildiği için dönemin oldukça tepki gören filmleri arasında. Rahatsız edici sahnelerin bol olduğu filmi bu tarz filmlerden hoşlananlara tavsiye diyorum.

Filmde oynayan ucubelerden birkaçı
Filmde oynayan ucubelerden birkaçı