bildirgec.org

konferans hakkında tüm yazılar

Skype artık Facebook’la Etkileşimli!

Atomic Bomb | 15 October 2010 17:34

Skype’ın yeni versiyonunun ilk deneme sürümü çıktı. Yeni skype facebookla etkileşim halinde.

Yeni skype’la birlikte facebook haber kaynaklarını görebilecek, durum güncellemesi yapabilecek, arkadaş gönderilerine doğrudan skype üzerinden yorum yapabileceksiniz.

Facebook arkadaşlarınızın telefonlarını da telefon defteri sayesinde görebileceksiniz. Bu telefon defteri facebooktaki arkadaşlarınızı arama ve mesaj atma işlevini görüyor. Ayrıca konuşmak istediğiniz arkadaşınız profiline skype profilini eklediyse onunla ücretsiz görüşme de yapabileceksiniz.

iPhone 4 WWDC10’da tanıtıldı

Lorilleux | 08 June 2010 09:45

4. nesil iphone
4. nesil iphone

Yaklaşık 6-7 aydır kulaktan kulağa dolaşan 4.nesil iPhoneile ilgili söylentiler, nihayet son buldu. Ünlü tüketici elektroniği ve yazılım üreticisi Apple‘ın artık gelenekselleşen, bu yıl 16. düzenlenecek olan, geliştiricilere yönelik konferansı WWDC (Worldwide Developers Conference)’de yeni nesil iPhone’un tanıtılmasıyla söylentiler netlik kazandı. WWDC’de açılış konuşmasını Apple’ın CEO’su Steve Jobs yaparken iPhone dışında birçok yenilik de dünyaya tanıtıldı. (Bu yazıyı konferans ile eş zamanlı yazılıyor.)

Öncelikle WWDC hakkında konuşmak gerekirse; WWDC, Steve Jobs’un açılışı yapmasıyla başladı. İlk önce iPad ile elde edilen başarılardan bahsedildi. iPad satışlarının 2 milyonu geçtiğine değinildi. app store’da 8500 iPad uygulamasının olduğu ve bu uygulamaların 35 milyon kere indirildiği söylendi. Ayrıca, ibooks’a pdf desteğinin ekleneceği duyuruldu.

Netflix
Netflix

Daha sonra Reed Hastings sahneye çıktı. Netflixuygulamasının ipad’den sonra iphone için bu yaz geliştirileceğini söyledi, uygulamanın demosunu gösterdi.

farmville for iphone
farmville for iphone

Zynga’nın sorumlusu Mark Pincus sahnede. Farmville uygulamasının iphone için üretileceğini söylüyor. Oyunun demo versiyonunu gösterdi.

Viera lara Skype dopingi!!!

Beacool | 27 May 2010 09:47

Çok değil 10 sene önce bu bir hayaldi...
Çok değil 10 sene önce bu bir hayaldi…

Haberlerimin birileri tarafından taktir edilmesi hoşuma gidiyor. (kimin gitmez ki?) Hele ki birilerinin işine yarar haberler yapabiliyorsam daha bir keyifleniyorum. Bunların yanında bir de öngörülerim zaman içinde gerçekleşip doğru çıkınca (ki çok oldu) değmeyin keyfime.
Daha önce sizlere duyurmuş olduğum her televizyona görüntülü görüşme Nyoombl haberinde ürünün birçok kameralı sohbet sistemini desteklediğini fakat Skype’ı desteklemeyeceğini öngörmüştüm. Nitekim bu haberle öngörü düşüncemin gerçekle sağlamasını yapmış oldum.

Panasonic TY-CC10W
Panasonic TY-CC10W

Panasonic markası Viera serisi için duyurulan TY-CC10W yassı yapısı ile artık Vieralarımız skype ile bütünleşik çalışabilir duruma geldiler. T25, VT20, G25, ve G20 Serisi ile tam uyumlu (eminim ki diğerleriylede çalışır) çalışan bu kamera salonunuzun rahatlığında bir bilgisayarda yapabildiğiniz tüm skype aramalarını yapabiliyor.

Heteronormativite (Heteronormativity )

taha3045 | 15 May 2010 12:08

İnsanların iki cinse ayrılıp her birine tamamen farklı roller yüklemesi, iki cinsi birbirinden çok farklı olarak tanımlaması ,herkesin heteroseksüel olarak görülmesi, cinselliğin sadece iki ayrı cins tarafından yaşanabileceğinin savunulmasına Heteronormativite denir.

İlk defa Michael Warner tarafından kullanılan bu terim ,Cathy J. Cohen tarafından kabul görülen bir kavram olmuş, cinsel kimliğin güç dengeleri sağlamakta önemli bir etken olduğunu açıklamıştır.

Bu kavram sadece erkek ve kadın arasında yaşanan ilişkiyi kabul eder, başka bir seçenek sunmaz. Bu görüşü savunan uzmanlara göre aynı cinslerle yaşanan birliktelik veya evlilik ile kurulan aileler kişileri biyolojik rollerinden koparır.

Üçüncü Uluslararası “Future-Learning” İstanbul’da 10 Mayıs 2010 tarihinde başlıyor!

KAghast | 10 May 2010 13:55

Gelecek hafta İstanbul’da öğretim teknolojilerinin geleceği için çok önemli bir konferans gerçekleşecek. Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Gelecek İçin Öğrenme Alanında Yeniliklerle “e-Öğrenme 2010 Konferansı” 10 Mayıs 2010 tarihinde başlıyor.
Konferans, Türkiye’de e-öğrenme, uzaktan eğitim ve öğretim teknolojileri gibi kavramların yaygınlaşması ve geleceğin bu teknolojiler ile şekillenmesi konusunda önemli bir rolü üstlenmekte.
Konferans hem sosyal hem de akademik anlamda bizlere çok zengin bir içerik sunuyor. Kültür Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı konferansın detaylı programını inceleyebilir, düzenlenecek olan çalıştaylara katılarak kendinizi geliştirebilir ya da yurtdışından bu konferans için özel olarak genel davetli konuşmacıları dinleyerek vizyonunuzu genişletebilirsiniz.

FL2010 Eşbaşkanlarının Mesajı
FL2010 Eşbaşkanlarının Mesajı

10-14 Mayıs 2010 tarihlerinde İstanbul Kültür Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.
Konferans hakkında detaylı bilgiyi kendi resmi sitesinden edinebilirsiniz.

Uluslararası  Çağrılı Konuşmacılar

Aptal kutusu mu? Artık değil!

Beacool | 26 March 2010 13:13

Farklı bir yaklaşımla belki aptallar kutusuda olabilir :)
Farklı bir yaklaşımla belki aptallar kutusuda olabilir 🙂

Televizyonlarımız ilk çıktığı dönemlerden sonra uzunca bir süre standart bir çizgide yol aldı. Şu aralarda gelişimlerinin altın çağını yaşıyor. Ama Tv’ler ne kadar gelişse de gösterdikleri sizin aldığınız yayından öteye geçemiyor (Hadi ama, 24 saat blueray mi izliyorsunuz?) ve maalesef ki Ülkemdeki elle tutulur birkaç program dışında tv de Hd kalitesine değecek yapımlara rastlayamıyoruz. Bu durumda tonlarca para sayarak almış olduğunuz bu para öğütücüler “tuvaletteyiz”, “izlekaç” gibi saçma programlarla FULL HD beyin öldüren birer makine oluyorlar.

Bunu izleyin...
Bunu izleyin…

Televizyon gelişiminde atlanan tek nokta da tv’lerin bir görev üstüne yoğunlaşması(ydı). Şahsen ben, Skype yaparken görüntüyü tv’ye aktarıp geniş ekranda görüşüyordum ki benden kopya çekerek LG ve Samsung bütünleşik olarak video görüşme yaptıracak tv’lrinin haberini verdiler. Ama bunun içinde tonlarca para vererek o aletlerden birini almanız gerekmekte. Nyoombl bu noktada kendini öne çıkaran bir ürün. Evinizde bulunan bir tv’ye bağlanarak onu interaktif bir kullanıma sunuyor.

Microsoft la evinizden Hd yayın…

Beacool | 18 March 2010 18:23

LifeCam HD-5000
LifeCam HD-5000

Bu nasıl bir furyadır halen anlamış değilim. Televizyonlarda başlayan HD dalgalanması artık alakası olsun olmasın her şeye “konmaya” başladı. Ama daha ilk adımlarda olacağını düşündüğüm webcamlere gelmesi nedense zaman aldı. Bireysel olarak bir webcamde hd olması benim çok da hoşnut kalacağım bir durum değil (bkz yazı sonu notu) ama birilerinin seveceğine şüphe yok. Bu sebepten Microsoft yine iyi bir ticari taktikle üç farklı hd webcam piyasaya sunmuş.

Sırasıyla LifeCam HD-5000, HD-5001 ve HD-6000 olarak isimlendirilmiş bu web kameraları ortak olarak 720p kalitesinde görüntü işleyebiliyor ve Truecolor denen bir teknolojiyle donatmışlar.

miami 2010 geleceğin web eklentileri-programları sempozyumu yapılıyor

il010472 | 23 December 2009 12:16

miamide 22-24 şubat 2010 tarihleri arasında bir”future of web apps”sempozyumu yapılacak. bu sempozyuma katılacak kişilere baktığımızda
bunlar:
aaron patzer, mint.com’dan: abd’nin önde gelen ücretsiz online para yönetim sitesidir.kurucularından aaron bir mimardır. arkadaşı nascentric ile birlikte ibm şirketinden ayrıldıktan sonra bu siteyi kurdular.amerikanın 30 girişimcisinden biriler.
alex hunter, [email protected]: merkez online pazarlama virgin grubunda çalışmaktadır.elektronik pazarlama konusunda uzmanlar yaptıklarıkamu kampanyasıyla time, cnn, cnbc tarafından ödüllendirildi.
alex payne, twitter: twitter platform yöneticisidir.
dion almaer, palm: mobil cihazlar ve mobil cihazların web sitelerine entegresi konusunda çalışmaktadır.
fred wilson, union square ventures: fred pennsylvania üniversitesi wharton school of business of mit makina mühendisliği lisans derecesi ve mba sahiptir.
gary vaynerchuk, wine library tv :sosyal medya’nın ünlülerden biridir. kişisel marka olarak twitter ve facebookta sıkça takip edilen biridir. aynı zamanda wine library tv üzerinden şarap gurlarına yaptığı yayınlarla dünyanın şarap denetleyicilerindendir. sitesinde 80.000 kişi ziyaret etmektedir.
john resig, mozilla + jquery : john resig bir javascript aracı geliştirici mozilla corporation ve kitabın yazarıdır.jquery javascript kitaplık baş geliştiricisidir.

kablosuz şarj dönemi!

aedips | 29 July 2009 14:17

kablo kullanmadan elektronik cihazlarınızı şarj edebilen bir sistem geçtiğimiz günlerde yüksek teknoloji konferansında tanıtıldı. basit bir fizik kullanan bu teknik ile bir kaç metre alandaki cihazlarınızı şarj etmeniz mümkün.

eric giler
eric giler

bir amerikan firması olan witricity‘nin şefi eric giler, oxford’taki ted global konferansında mobil telefon ve televizyonu kablosuz olarak şarj etti. bu buluşun pahalı kablo sistemlerinin ve harcanabilir bataryaların yerini alacağını söyledi.

ted tanıtım
ted tanıtım

giller, konferansta google g1 telefonu ve iphone‘un bu sistemle şarj olabileceğini gösterdi.

bu sistem geliştirilirken fizikçi marin soljacic‘in (mit) çalışması baz alındı.

panasonic kx-vc500

schizophrenia13 | 06 June 2009 11:43

panasonic kx-vc500
panasonic kx-vc500

panasonic’in video konferans sistemi kx-vc500, full hd destekli. kameranın dahil olmadığı sistemle herhangi full hd destekli bir kamera kullanmak mümkün, 1080i ile saniyede 8mb veri akışı sağlanıyor.