bildirgec.org

kolpa hakkında tüm yazılar

Bauhaus’dan sosyal medya destekli sponsorluk!

Mermer Adam | 08 May 2012 14:07

Sosyal medyada öne çıkan markalardan Bauhaus, son dönemin en hızlı yükselen rock grubu Kolpa’nın yeni klibine sponsorluğunu tanıtmak için oldukça yenilikçi bir çalışmaya imza attı.

Türkiye’de ilk kez bir rock grubunun yeni klibi, 1 hafta boyunca sadece Bauhaus’un Facebook sayfasında yayınlanıyor. Böylece Bauhaus, hem sponsorluğunu tanıtma fırsatına sahip olacak, hem de Facebook sayfasına binlerce genç Kolpa hayranını kazandırabilecek.

Yakın gelecekte örnek alınacağını düşündüğümüz bu sponsorluk modelinin ilk meyvesi olan Kolpa’nın “Beni Aşka İnandır” isimli şarkısının klibini buradan izleyebilirsiniz.

şoparkahir (1)

Harlemsaray | 03 November 2008 14:39

Bizim mahallede homo sapiyenslerden beri gelişmemiş bir Kahir ağabey yaşar. Küçücük çirkin kara sarı suratı, yere yakın götü ile nereden bakarsanız bakın müptezel bir tip işte… Manavın , bakkalın arasından baş önde geçer. Kahvenin önüne gelince havayı ciğerlerine öyle bir çeker ki, görenler kendini sadece kadından kadına koşan bir fuhuş vagabonduna benzetsin ister.Tüm mahalle ona “şoparkahir” der .Düğünlerde klarnet çalarak geçinir. Kubara tövbe ettiğinden beri sigara içmeyi arttıran şoparkahir geceleri uyurken ciğerlerinin küm kümünden uygun pozisyonu bulamaz, şekilden şekile girer. İyice uykusu kaçanda da günahları yaralarını kanatir. Nihayetinde kalkar kusar ve balkona çıkıp ,
-olm şoparkahir; sigara içen ölecek, içmeyen ölmeyecekmi lannn! diye sigara yakar. Mahalleyi ve balkonda oturanları süzerek, sigarasından körükle çeker. Artık sigara içmekten elleri dişleri şapsarı olmuş, derisi nikotin rengiyle yeşilimtrak hale gelmiştir.
Aslında bu renk onun karakter yapısına da uyar. Askerde arkadaşlar bi dediği diğerini tutmayan şoparkahiri,

–bukalemun gibisin lan! bir istanbullusun bir edirneli bir erzincanlı bir kesanlı bir dediğin diğer dediğini tutmuyor. Sen hakkatten nerelisin/nesin lan sen? diye çok dalgaya almışlardır.Acemilikten sonra gittiği ilk birlikte, iri kıyım bir erin ırzına geçtiğinden beri kimselere çaktirmadan yıllarca ibne olarak yaşayan şoparkahır , içindeki kazanova ruhu da söküp atamaz. Etrafa ve mahalleye karşı gerçek kimliğini yaşayamamanın açısıyla kıvranır ve bunun öcüyle iş için gittiği tüm şehirlerde, kasabalarda önüne gelen evli, bekar, genç, yaşlı tüm kadınlara, erkeklere bambaşka yalanlarla kazanova ile dost olmak, ibneliği ile hemşeri gibi durmak için, onlarca değişik versiyonu olan şoparkahır yaratır. Bir anlattığını asla ikinci kez anlatmaz aksi olursa söyledikleriyle hesaplaşıp düello etmek zorunda kalacağını bilir.

Hafif’ten Öğrendiklerim

| 31 August 2007 17:35

Genel kültür olarak öğrendiğim binlerce şey yanında insanlar hakkında şunları öğrendim:

– Biri kendinden biz diye bahsediyorsa adam bile değildir hiç muhatap olmamak lazım

– İnternet Troll’ü diye bir kavram olduğu

– Biri sizi mahkemeye vermekle tehdit ediyorsa zerre aklının olmadığı, tırsağın önde gideni olduğu ve kolpacı olduğu

– Yurdumun insanın ismi cismi bilinmeden konuşma fırsatı edince otu boku en iyi ben biliyorum diye ortaya atlamadan duramadığı

– Özel hayatını en çok ortaya dökenin, biri laf edince en çok bağırdığını

Bizim Bir Arkadaşın Arkadaşı

Siradanbiri | 10 February 2007 14:57

Ne vakit, ülke sınırlarının dışında çıkmamış, yaşamı ev-iş- kahve döngüsünden kurtulamamış, doğduğu yerde ölmeye de aday insanların konuşmalarına ortak olsam, yargılarının kesinliği beni düşündürür. Bizim millet, bizim insanımız, elalem yapmış abi türünden “aşmış” tespitleri vardır. Bunları hafiften sorgulamaya başlarsanız eğer, verilerinin kaynağı olarak bir arkadaşlarının arkadaşını ya da emmoğlunun bir arkadaşını veya teyzoğlunun bir arkadaşını gösterirler. Bu arkadaşın arkadaşın çeşitli konularda anabilim dalı kürsülüğü sahibiymişçesine tezler ortaya atmış, havada kapanlar tarafından çiçek tozu taşıyan polenler gibi dalga dalga dillendirilmiştir.