bildirgec.org

koalisyon hakkında tüm yazılar

Tarayıcı “barışında” ilk adım Google’dan: Google Chrome Frame

AcharadSami | 01 October 2009 12:42

Tarayıcı Barışı
Tarayıcı Barışı

Bildiğiniz gibi 2003 yılında Netscape’in çekilmesi sonucu Microsoft, Internet Explorer’ın %93’lük rekor kullanım oranıyla tekel haline gelmişti. ancak bunu sağlarken o dönem içerisinde Internet Explorer 6’ya ürünü çıkardığı 2001 yılından bu yana tek bir çivi bile çakmaması yüzünden, öncülüğünü Mozilla’nın Firebird’ın (sonradan Firefox oldu) üstlendiği, sonrasında Opera Software’in geliştirilmiş Presto Layout Engine ve son olarak Google’ın, GNU Webkit temelli Chrome isimli tarayıcısını koymasıyla patlak veren, yeni standartlara uyumlu web tarayıcısı savaşı yeniden patlak vermişti.

Bu sefer savaşta saf kaybeden kısım Internet Explorer idi. Çünkü her ne kadar eklenti yapısı sistem bazlı da olsa ve XUL’in yetmediği yerlerde ActiveX hala çatır çatır işini yapsa da yeni getirilen CSS2, CSS3, HTML 5 gibi yeni standardlara uyum sağlayamıyordu.

Web Tasarımcılarının bir kısmı da, sonuçta IT sektöründe çalıştığını unutup, “Müzisyen mantığı ile” iş yaptığından, mootools, Jquery gibi kütüphaneler de “kendilerini kalıplara soktuğu için” pek kullanmak istemiyorlardı. Sonuçta herkes kendi bilgisini konuşturmak isteyince, standartlar arası yaşanan uyumsuzluk, özellikle çıkan tasarımların görüntülenmesinde ve yeniden konfigüre edilmesinde büyük külfetler çıkarıyordu. Ayrıca Internet Explorer’da eklentilerin özellikle “Araç çubuğu – toolbar” biçiminde sunulanların çoğununda Internet üzerinde reklamcılık ve istatistik tutan firmalara ait ürünler performansa olumsuz etkileri ve dışarı bilgi sızdırması da, tarayıcının kötü ünlenmesine sebebiyet vermişti.

GÖZDEN KAÇIRILAN GERÇEK:”SAADET PARTİSİ”

admin | 03 March 2009 10:15

C.Eren ÇELİK

Bu yerel seçimlerde herkesin odaklandığı nokta AK Parti- CHP çekişmesi olurken gözden kaçırılan veya bilinçli olarak kamuoyunun gözünden kaçırılmaya çalışılan başka gerçeklikler de var…

Bu seçimin bence en önemli partisi yeni lideri Numan Kurtulmuş ile ilk seçimine girecek olan Saadet Partisi’dir…

Dikkat edin…

Başbakan’ın Kayseri mitingine çarşaf çarşaf yer veren medya, Saadet Partisi’nin Kocaeli’nde gerçekleştirdiği ve tam bir insan selini andıran mitingine ya hiç yer vermedi ya da içeride küçük haberler olarak gördü…

Internet’i kurtar!

dinoege | 22 November 2006 18:35

Internet ile igili sorunlar sadece bizde değil Amerika’da bile varmış. Ancak orada daha çok internetin özgürleştirilmesi ile ilgili çalışmalar var. Bu sitede herkesin özgürce konuşabilmesi ve bütün sitelere erişimin aynı hızda olması amaçlı bir koalisyon oluşturuyorlar. Çünkü büyük şirketlerin web sitelerine erişimin daha hızlı ve kaliteli olduğuna inanıyorlar. Network Neutrality adında bir kavramı savunuyorlar. Yani internetin özgür ve açık olması anlamında bir kavram. AT&T, Verizon gibi büyük kablo şirketlerinin çifte standart uyguladığını düşünüyorlar ve hangi sitenin hızlı hangisinin yavaş olduğuna karar verdiğini belirtiyorlar. Bu bağlamda da buna karşı bir oluşum başlatmış durumdalar.