bildirgec.org

klasik hakkında tüm yazılar

“aşkın dansı”

etkademoglu | 21 January 2011 10:59

i̇lk aklınıza gelen tango oldu değil mi? bugün tango severleri yakından ilgilendirdiğini düşündüğüm ve ülkemizde az sayıda gerçekleşen bir etkinlikten bahsetmek istiyorum.

Scavolini ile enerji dolu mutfaklar

meflug | 12 November 2010 11:08

40 yılı aşkın süredir mutfak piyasasında kendisinden söz ettiren italyan asıllı “scavolini” markası Türkiye’de Depa A.Ş. tarafından temsil ediliyor. Modern, klasik ve country tarzlarında mutfaklar bulabileceğiniz markanın renk yelpazesi de çok geniş. Özellikle son dönemlerde yeniden görmeye başladığımız pop sanatından da etkilenerek,

Some Like It Hot (Bazıları Sıcak Sever)

inanck | 09 November 2010 14:40

Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot), iki müzisyenin (Tony Curtis : Joe, Jack Lemmon : Jerry rolünde) tesadüfen mafya içi bir hesaplaşmaya şahit olması, bunun peşisıra gelişen olaylarla gelişen ve hikayeye Marilyn Monroe’nin dahil olmasıyla renklenen siyah beyaz bir komedi klasiği.

1959 yapımı filmde “Sugar” rolüyle başrolde Marilyn Monroe var, yönetmen Billy Wilder. (Wilder’in 1945 ve 1960 yıllarında en iyi yönetmen dalında Oscar ödülünü aldığını hatırlatalım)

poster
poster

Siyah beyaz perdenin epey uzağında, sinemanın eski büyüsünü sık sık “box office” listelerinde ya da “ölmeden önce izlemeniz gereken 100 film”, “en güzel filmler” gibi sıralamalarda arayan bizim nesil için bile – neredeyse herkesin adını mutlaka bir kez duyduğu bir film. Bu kadar şöhretin özdeşleştiği isim elbette Marilyn Monroe. İddialı bir deyişle, daha evvel herhangi bir filmini izlemeyenlerdenseniz, Bazıları Sıcak Sever’i izlemek için sadece Marilyn Monroe efsanesine tanıklık etmeyi istemeniz oldukça yerinde bir sebep olabilir!

Biz Osmanlı’ya Neden İsyan Ettik / Arap Gözüyle Osmanlı, Kral Abdullah, Klasik Yayınları

majesty s infinity | 17 June 2010 13:36

Bir çok kişinin hakkında bilgi sahibi olmadan ilkokul bilgileriyle ahkam kestiği bir konu. Araplar’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında türklere ihanet edip onları arkadan vurduğu iddiası vardır. Oysa bu iddia biraz da resmi tarihten kaynaklanır. Kimisi Lawrence’ı kimisi Churchill’i sorumlu tutar. Bazıları ise farklı aşağılayıcı sıfatlarla birlikte bütün bir arap kavmini.

iRetrofone ve iPhone İle Geçmişe Yolculuk

mcosar | 27 April 2010 11:52

Her geçen gün Apple‘ın ” i “li modellerine olan ilgi ile diğer firmaların üretmiş oldukları ve bu ürünlerle kullanılan ek aksesuarları görmekteyiz. Bu seferki aksesuarımız ise yakın geçmişte kullanmış olduğumuz çevirmeli tuşları bulunan telefonun iPhone‘a özel tasarlanmış modeli iRetrofone Rotary iPhone Dock adlı klasik ürün ile eski ve yeni birarada kullanılmıştır.

iRetrofone Rotary iPhone Dock adlı ürün USB yoluyla iPhone’a bağlantısı yapılabilmekte ve iPhone üzerinden çevirmeli tuşlar kullanılmakta olup telefonun ahizesinden ise konuşma yapılabilmekte. Ve tüm iPhone modelleri ile uyumlu olarak çalışabilmektedir.

En sevdiğiniz korku filmi hangisi? : Scream (Çığlık)

gorcun | 19 June 2009 09:59

Scream
Scream

The Hills Have Eyes (Tepenin Gözleri), Nightmare on Elm Street (Elm Sokağında Kabus) , The Last House on the Left (Soldaki Son Ev) gibi klasiklerin yönetmeni olan korku üstadı Wes Craven 1996’da Scream (Çığlık) filmini çekti. Yazarı ise Kevin Williamson’du. Çığlık yönetmenin hem şimdiye kadar korku sinemasına getirdiği klişelerle dalga geçtiği hemde gerilim filmi olarak çektiği bir filmdi. Film kısaca üniversitede okuyan gençleri teker teker öldürmeye kalkan maskeli psikopat bir katilin cinayetlerini anlatıyor.
Oyuncu kadrosunda Sidney rolünde güzel aktris Neve Campbell, sevgilisi Billy rolünde Skeet Ulrich, okuldan arkadaşları Tatum (Rose Mcgowan), Randy (Jamie Kennedy), Stuart (Matthew Lillard), filmin başında öldürülen güzel yıldız Drew Barrymore, hırslı televizyoncu Courteney Cox, polis memuru David Arquette gibi isimler yer alır. Bunun dışında The Exorcist filmiyle meşhur olmuş oyuncu Linda Blair ve Wes Craven’da küçük rollerde filmde gözükürler.

Wes Craven - Bilin bakalım kim?
Wes Craven – Bilin bakalım kim?

Telefondaki sesin sahibi ise Roger Jackson’dur. Sydney’in annesinin bir yıl önce öldürülmesinden sonra dönen katil öğrencilere dehşet saçmaya devam eder. Travmadan kurtulamayan Sidney ise devamlı çevresinde olan kişilerin ölmesinden şüphelenmektedir. Peşindekinin kim olduğunu öğrenmek, hem annesinin katilini hemde hayatındaki en önemli cevabı bulmak açısından Sidney’in her türlü tehlikeye girmesini sağlayacaktır.

YAZMA SANATI /STEPHEN KING…

admin | 06 March 2009 09:08

Tutku ile okunan bir yazar, Stephen King.

Stephen King’in her çıkan eserini takip eden biri, bir gün “Yazma Sanatı” ve Stephen King’le karşılaşırsa şaşırabilir. Stephen King denildiğinde, ‘korku ve gerilim’ akla gelirken, “Yazma Sanatı” adlı kitap ile King, okuyucularına farklı seslenir.
Yıl 1999 ve King, kendi hayatını ve roman yazma sanatını sayfalara döker. King’in yazar kimliğini anlattığı kitap, diğer ‘roman nasıl yazılır?’ adlı kitaplardan çok farklı ve ‘yazma’ ile ilgilenenler için oldukça faydalı bir kitap. Kitabın ilk bölümlerinde King’in kimliği anlatılırken, ikinci bölümünde ise nasıl yazılır, yazarken neler yapılır vs. yazı yazma ile ilgili yararlı araçlar, çok farklı ifadelerle anlatılıyor. King’in kitabında, yazma tutkusunun çocukluğu döneminde nasıl başladığı, bazı gençlik anıları ve ilk romanı “Göz”le karşılaştığı sıkıntıları öyle bir ifade ile anlatırken, yazma sanatı adeta insanı etkisi altına alabiliyor.

 foto: www.theage.com
foto: www.theage.com

Mesela, yazmaya işte şöyle başlayın diyor, kitapta…

kitap ayraçları teknolojiye uydu

taha3045 | 23 February 2009 12:40

Bazı tasarımcılar tarafından tasarlanan kitap ayraçları kullanıcılara çok değişik seçenekler sunuyor. Artık isteyen klasik kitap ayraçlarından çok farklı değişik özelliklerde, modern ayraçlarla kitaplarını okuyabilecekler.

Burada sıradışı kitap ayraçlarını görüntüleyebilirsiniz. Jessica Lee ve Anthony Lau tarafından tasarlanan ışıklı, ışıksız, ilginç, modern ayraçlar kitapseverler için hoş alternatifler sunuyor.