bildirgec.org

kitap okumak hakkında tüm yazılar

Hindistan’dan Floransa’ya tarih ve roman

MerakliKedi | 15 October 2009 12:14

Salman Rushdie’nin Utanç adlı romanına başlamıştım. Beni pek sarmamıştı bırakmıştım. Oyüzden galiba, Floransalı Büyücü çıktığında çok da ilgimi çekmemişti. Sonra bir gün Cumhuriyet Kitap ekinde, Ursula Le Guin’den Floransalı Büyücü yorumu okuyuncaya kadar… İki büyük isim. Adeta turşucunun şahidi bozacı (ama bu sefer iyi tarafından). Le Guin bir iki vurucu cümleyi de aynen almıştı kitaptan ve ben de bu eleştiri yazısı üzerine okumaya karar verdim.

Ekber Şah’la Hindistan’ın kızıl kumtaşı binalarında başlayan yolculuk Floransa’da devam etti. Ekber Şah’ın, bir hükümdar olarak yaşadığı gelgitler, kendiyle çeliştiği anlar, zaferle döndüğü savaşlarda insan öldürmekten duyduğu vicdan azabı, güzel kadına duyduğu ilgi ve inanç konusundaki çelişkileri… Kendiyle tartıştığı anlar. Oldukça fazla kaynaktan faydalanılmış ve neredeyse bir tarih kitabı özeniyle yazılmış bir roman olduğunu okurken çok yakından hissediyor insan. Vurucu cümle dedim ya… “Tanrı inancı, insanlığın iyiliği kendiğinden bulunmasına engel olmuştur.” ifadesi Ekber Şah’ın ağzından inancın da tartışıldığı anlarda çıkan bir cümle. Bir de çok hoşuma giden bir uygulama oldu: “Yeni ibadet çadırı”, aynı konu hakkında zıt görüşlü iki grubu karşılıklı oturtup münazara yaptırıyormuş Ekber şah. Fikirlerin çarpışmasını, düşünmeyi ibadet oılarak görüyormuş. (Örnek alınası bir uygulama değil de nedir bu?)

Kötü alışkanlık!

admin | 24 February 2009 11:40

Kitap okumanın zararları isimli yazıyı okudum. ama kitapların zararlı olduğunu söyleyenleri tarihsel açıdan incelersek; biraz faydası olur kanaatindeyim.

Bildiğiniz gibi İskenderiye Kütüphanesi (eğer yakılmasa idi) şimdi bildiklerimizin çok daha fazlasını biliyor olacaktık. Bilenler bileceklerdir; Sokrates’in neden “Baldıran” zehiri içirilmek sureti ile ölüm cezasına çarptırıldığını. O, gençlere bilgi peşinde koşmaları gerektiğinden bahsetmişti.

Sokrates
Sokrates

Ya da başka bir açıdan bakalım; bildiğimiz en son kitap kıyımını kim yapmıştır diye sorsam, cevabın Hitler olduğunu “kitap okumayan” arkadaşlar bilecekler mi?

iş yerinde sinsice kitap okumanın yolu

pisho | 06 June 2008 12:24

işteyken kitap okuyun
işteyken kitap okuyun

Yeni Zelandalı kitap konseyi, ülke insanlarının iş’te daha çok kitap okuyabilmeleri için güzel bir yol bulmuşlar.

iş sırasında patronun sizi kitap okuyor halde göremiyeceği şekilde bir yol bulan bu konsey, gerçekten şaşırtıcı bir proje ortaya çıkarmayı başarmış.

şu siteye girişte sizi windows XP benzeri bir başlangıç sayfası bekliyor ve ardından BOOK yazılı simgeyi tıkladıktan sonra ziyaretçi olarak giriş yapmış oluyoruz.

en ince ışıklandırma aparatı

| 15 July 2007 00:34

Uyumadan önce kitap okurken kullandığınız ışıklandırma cihazlrının en incesi. Değişik renk seçnekleriyle her beğeniye hitap ediyor. Ve üretici firma daha incesinin olmadığı iddiasında bulunuyor.Bir çok seçenek ile ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tek Elle Kitap Okumak

Akrilik | 25 May 2006 21:23

pek teknolojik olmasada bu zamazingo kitap okumayı oldukça kolaylaştırıyor. eğer kitap okurken sigara içmeyi seviyorsanız, yada otobüste giderken ayakta kitap okuyacak kadar kitap kurduysanız oldukça yararlı bir zamazingo.