bildirgec.org

kısa film festivali hakkında tüm yazılar

7.Yıldız Kısa Film Festivali 3 Mayıs’ta Başlıyor!

widfara | 31 March 2010 09:40

7. Yıldız Kısa Film Festivali
7. Yıldız Kısa Film Festivali

7. Yıldız Kısa Film Festivali bu yıl 3-7 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen, jüriliğini sinema sektörünün özgün ve seçkin isimlerinin oluşturduğu festivalin yarışma ve gösterim bölümleri için son katılım tarihi 12 Nisan. Yarışma kısmına yalnızca öğrenci filmlerinin katılabildiği festivalin gösterim kısmı ise yurtiçi yada yurtdışından tüm yönetmenlere açık. Yarışma ve gösterim bölümlerine katılım ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Çayda Çıra Kısa Film Yarışması

queennothing | 01 March 2010 09:52

Elazığ Sinema Derneği, bu sene üçüncüsü gerçekleşecek olan “Çayda Çıra Kısa Film Yarışması“nı sunar. 23 – 27 Mayıs tarihleri arasında kentlerinde yapacakları sinema etkinliğine ülkenin her bir yanından katılımcı kabul ediliyor. Katılımcılar kurmaca, canlandırma, deneysel (15 dk) ve belgesel (30 dk) kategorisinden herhangi birine ait olan eserlerini 15 Nisan’a kadar başvuru formuyla birlikte derneğe gönderebilirler. Yarışmada birinci gelene 3.000 TL, ikinci gelene 2.000 TL, üçüncü gelene ise 1.000 TL ödül verilecek.

Kocatepe Öğrenci Filmleri Festivali ve Yarışması

queennothing | 01 February 2010 15:00

Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 29 – 30 Nisan 2010 tarihleri arasında bir film festivali/ yarışması düzenliyor. Türk profesyonel ve amatör sinemacıları kısa film çekmeye yönlendirmek, Türkiye’deki kısa film festival ve yarışmalarını çoğaltmak, panel ve söyleşilerde sinema ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak ve genel anlamda sinema sanatını geliştirmek amacını güden festival kurulu, üniversitenin öğretim görevlilerinden oluşuyor.
Katılmak isteyenler, 2008 senesinden sonra çekilmiş, 20 dakikayı geçmeyen kurmaca türü yapımlarıyla festival kuruluna başvurabilir.

Aesthetica Dergisi Kısa Film Yarışması

queennothing | 24 January 2010 17:09

Türk yönetmenler, yönetmen adayları, kısa film denemelerinizi İngiltere’ye yollamak ister misiniz? Bu şansı, İngiliz dergisi Aesthetica Magazine bir kısa uluslararası film yarışması düzenliyor. 20 dakikayı aşmayan her türden kısa yapımınızı 30 Nisan 2010’a kadar derginin adresine gönderebilirsiniz. İlk 10’a giren kısa filmler, dergiyle birlikte ücretsiz verilecek olan DVD’de yer alacak ve böylelikle İngiltere’deki okurlara ulaşma imkanına sahip olacaklar.

İstanbul Lisesi 7. Liselerarası Kısa Film Yarışması

queennothing | 19 January 2010 13:04

İstanbul Lisesi Sinema Kulübü, bu sene 7.si düzenlenen Liselerarası Kısa Film Yarışması‘nı gururla sunar! Sinema sanatına giriş yapmak isteyen gençlere destek vermek amacıyla düzenlenen yarışma, bugüne kadar 100’den fazla kısa yapıma ev sahipliği yaptı. Türkiye’de gerçekleşen liselerarası kısa film yarışmalarına öncülük eden etkinliğe son katılım tarihi 10 Mayıs 2010. Yarışmaya sadece liseli gençler, 15 dakikayı aşmayan eserleriyle katılabiliyor. Web sitelerinden ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Afişe buradan ulaşabilirsiniz.

2. “23,5” Ermenistan Türk Kısa Filmleri Festivali

queennothing | 13 January 2010 09:54

Komşu ülke Ermenistan’da düzenlenen “23,5” Türk Kısa Filmleri Festivali, bu sene Mart ayında gerçekleşecek. 2005 senesinden sonra çekilmiş ve 30 dakikayı aşmayan Türk yapımı kısa belgesel ve kısa deneysel/ kurmaca/ canlandırmaları 25 Şubat gününe kadar Erivan’daki merkezine bekleyen jüri, festivalin tüm siyasi karmaşaların ötesinde sanatın; özelde sinemanın milletler arası/ insanlar arası etkileşimi olumlu yönde destekleyeceğini düşünüyorlar. Doğal olarak, Türk sinemaseverlerin de aynı övgüyü göstermesi bekleniyor. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

10. Uluslararası Kısa-Ca Öğrenci Filmleri Festivali

queennothing | 05 January 2010 09:39

Geçtiğimiz sene 9. yaşına basan Uluslararası Kısa-Ca Öğrenci Filmleri Festivali, bu sene 10. defa gerçekleşecek. Konya Selçuk Üniv. İletişim Fakültesi’nce düzenlenen festival, üç farklı dalda jüri özel ödülü, kurmaca-belgesel ve deneyse dallarında verilecek olan genel ödüller ve iki şeref ödülü ile katılımcılarını ateşlendiriyor. 31 Mart’tan 3 Nisan 2010 tarihine kadar Konya Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan festivale son başvuru tarihi 10 Mart 2010 olarak belirlendi.

2. El Kısa Film Festivali 4 yaşında!

queennothing | 04 January 2010 15:56

Geçen sene üçüncüsü düzenlenen İkinci El Kısa Film Festivali, bu sene 4. yaşını kutluyor; hem de ‘uluslararası‘ sıfatını alarak. Sadece, daha önceden herhangi bir kısa film festivaline katılıp da elenen kısaları kabul eden festivale son başvuru tarihi 2 Şubat 2010. Festival ekibi, amaçlarını burada detaylı bir şekilde açıklamış. Ayrıca festivalin bu seneki jüri üyeleri ve katılımcıları/ onur konukları da oldukça kapsamlı görünüyor.
Festival 27 Şubat’tan 7 Mart’a kadar Ankara’da gerçekleşecek.

TED Ankara Koleji Liselerarası 1. Kısa Kes Film Yarışması

queennothing | 31 December 2009 09:58

TED Ankara Koleji, Ankara’da okuyan, 1991 – 1995 arasında dünyaya gelen öğrenciler için bir kısa film festivali düzenliyor; 1. Kısa Kes Film Yarışması. Sadece Ankara’da bulunan liselerde okuyan öğrencilerin katılabileceği etkinliğe son başvuru tarihi 15 Nisan 2010. Liseli öğrenciler tarafından ve yine liseli öğrenciler arasında gerçekleşen ilk kısa film yarışması olma özelliğini taşıyan bu etkinlik için dört farklı poster hazırlandı. Katılımcıların 15 dakikayı aşmayan eserleriyle başvurabileceği yarışmada ‘En İyi Film’ dalında ödül kazanan kişiye video kamera, ‘En İyi Yönetmen’ dalında ödül kazanan kişiye fotoğraf makinesi, ‘En İyi Senaryo’ dalında ödül kazanan kişiye DVD player ve son olarak kız-erkek ayrımının yapılmadığı ‘En İyi Oyuncu’ dalında ödül kazanan kişiye MP3 player hediye edilecek.
Yarışma yetkilileriyle iletişime geçmek için burayı, ön katılım başvuru formuna ulaşmak için de burayı tıklayınız.