bildirgec.org

kevin bacon hakkında tüm yazılar

Footloose (1984)

queennothing | 02 September 2011 13:03

2001 senesinde yaşamını yitiren Amerikan Yönetmen Herbert Ross‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Footloose“, 1984 senesinde çekildi. Senaryosu Oscar Ödüllü sinemacı Dean Pitchford tarafından yazılan filmde Altın Küre Ödüllü Amerikan aktör Kevin Bacon, Amerikan aktris Lori Singer, iki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör John Lithgow, iki Oscar ödülü sahibi aktris Dianne Wiest, 2006 senesinde yaşamını yitiren aktör Chris Penn, Sex and The City dizisiyle meşhur olan aktris Sarah Jessica Parker, John Laughlin, Elizabeth Gorcey, Frances Lee McCain, Jim Youngs ve Douglas Dirkson rol alıyor. ‘Let’s Hear It for the Boy’ VE ‘Footloose’ parçalarıyla Oscar’a aday gösterilen yapım, 8 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı.

Ölümü yaşayanlar; Flatliners (1990)

queennothing | 22 June 2011 21:14

Amerikan yönetmen Joel Schumacher‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Flatliners“, 1990 senesinde çekildi. Senaryosu Peter Filardi tarafından yazılan filmde Altın Küre Ödüllü aktör Kiefer Sutherland, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Julia Roberts, Kevin Bacon, Hope Davis, Oliver Platt ve William Baldwin gibi isimler rol alıyor. Ortalama 26 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen bilim-kurgu/ korku filmi “Flatliners” (Çizgi Ötesi), En İyi Ses Efekti dalında Oscar adayı olurken, En İyi Bilim-Kurgu Filmi ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında Satürn adayı oldu. Film, ülkemizde ‘Çizgi Ötesi’ adıyla 1991 başında vizyona girdi. Ölümden sonra yaşam olup olmadığı üzerine çekilen filmlerin aksine “Flatliners”, ölüm anının nasıl bir şey olduğunu bilmek isteyen bir grup doktor adayının heyecanlı ve tehlikeli maceralarını anlatıyor.

Trapped (2002)

queennothing | 17 January 2010 15:10

Greg Iles‘in romanından uyarlanan 2002 çıkışlı suç/ gerilim filmi “Trapped” (Kapan), Meksikalı sinemacı Luis Mandoki tarafından yönetildi. Filmde Oscar Ödüllü aktris Charlize Theron, Amerikan aktör Kevin Bacon, İrlandalı aktör Stuart Townsend, Amerikan aktris/ şarkıcı Courtney Love ve Dakota Fanning rol alıyor.

Karen ve Will, evli ve mutlu bir çifttir. Küçük kızları Abby ile tamamlanan mutlu aile tablosu, Doktor Will’in iş için şehir dışına gitmesiyle korkunç bir biçimde dağılacaktır. Küçük Abby ile evde yalnız kalan genç Karen, evinde yabancı bir adam olduğunu farkeder. Hickey adlı bu adam, küçük Abby’i alıkoyar ve Karen’i de rehin alır. Abby’i bir kulübeye kapatan Hickey’in kendisi Karen’in yanında kalmıştır ve yanlış bir şey yapmaması için genç kadını Abby’yi öldürmek ile tehdit etmektedir. Öte yandan, şehir dışında bir otel odasında kalan baba Will, odasına adeta zorla giren bir kadın tarafından rehin alınır ve kızı Abby’nin kaçırıldığını öğrenir. Çok geçmeden Abby’nin, Karen’i rehin alan Hickey ve Will’i rehin alan Cheryl’in ortaklığıyla kaçırıldığı anlaşılır.

Taking Chance (2009)

queennothing | 04 October 2009 10:17

In The Bedroom“, “Marie Antoinette“, “Lost In Translation” gibi başarılı filmlerin yapımcısı olan Amerikan sinemacı Ross Katz‘ın ilk senaristlik/yönetmenlik deneyimi olan TV filmi “Taking Chance“, başarılı aktör Kevin Bacon‘ın etkileyici performansı sayesinde sinemaseverlerden tam not alarak, Emmy Ödülü’ne layık görüldü.
Amerika – Irak Savaşı esnasında, bir Amerikan askerinin şehit naaşını ailesine teslim ederken içinde bulunduğu psikolojik durumu konu alan film, 2009 yılının en başarılı yapımlarından biri olmasına karşın, yeteri kadar öne çıkmadı.

Amerika – Irak Savaşı esnasında şehit düşen bir asker, Amerikan askerlerince kendi ülkesine; ailesine teslim edilmek üzere, kendisini götüren Mike Strobl için psikolojik değer taşıyan uzun bir yolculuğa çıkıyor. Strobl, askeri evine taşırkeen, savaştaki konumunu da sorgulamaktadır ve bu iç hesaplaşma, Amerika – Irak Savaşı’nın bir başka boyutunu; önyargıyla yaklaşılan Amerikan askerlerinin psikolojisine giden ağır kapıları da aralamaktadır.

Frost/Nixon

queennothing | 10 February 2009 16:04

19691974 yılları arasında iki dönem başkanlık yapan, adı söylendiğinde hala “Watergate Skandalı“nı hatırlatan ve 8 Ağustos 1974 tarihinde istifa mektubunu imzalayarak ‘oval ofis‘i terkeden ‘idealist‘ bir başkan: Richard Nixon.

Lyndon Baines Johnson‘dan sonra Beyaz Saray’ı (White House) sahiplenen 37. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon, iki dönem başkanlık yaptığı ülkesini ‘Watergate Skandalı‘ ile derinden sarstı.
Başkanlık dönemi bitince 1972’de yapılan başkanlık seçimleri, Nixon’ı farklı bir yol izlemeye yöneltti; rakibi Demoktarik Parti’nin tüm dökümanlarının yer aldığı ve seçimle ilgili görüşmelerin yapıldığı Watergate Binası;’na dinleme cihazları yerleştiren Nixon, olayın ’74 yılında patlak vermesiyle istifa etti. Önceleri örtbas etmeye çalışan Nixon, ‘Başkan yaparsa kanundışı sayılmaz‘ mantığındaydı. Olay ortaya çıkınca istifa etmeyi tercih etti.

Sleepers/Kardeş Gibiydiler (Kıymeti Bilinmeyenler-1)

safranist | 05 February 2009 12:15

Filmden bir sahne
Sleepers

Kadri kımeti pek bilinmemiş, sinema severler tarafından hakketiği ilgiyi alamadığını düşündüğüm filmlerin başında geliyor Sleepers. Kadrosunda bulundurduğu yıldızların hayranları tarafından bile bilinirliği az olan bu film hikayesiyle izleyicinin içini burkuyor adeta. Senaryosu Lorenzo Carcaterra’nın ünlü romanından uyarlanan filmde geçen olayların gerçek bir hikayeyi anlattığı iddaa ediliyor.

Kısaca hikaye, Hell’s Kitchen’da dört arkadaşın sosisli ekmek çaldıktan sonra çıkan kovalamacada bir cana mal olduklarından Wilkenson Islah evine gönderilmelerini ve orda geçen azap dolu günlerinin geri kalan hayatlarını nasıl etkilediğini anlatıyor. Anlatırken de arkadaşlık, sadakat ve intikam kelimelerinin karşılıklarını tam anlamıyla hissettiriyor film.

Filmden bir sahne
Filmden bir sahne

Mystic River (Gizemli Nehir)

queennothing | 18 November 2008 13:57

Bugüne kadar yüzlerce roman / hikaye sinemaya uyarlandı ve bu sayede bir çok yazar, ‘tanınmamış’ sıfatından sıyrılıp, ‘altın kalem’ oldu.
Sonuç olarak romanları / hikayeleri beyazperdede izlemek, ‘senaryo yoksulluğunu’ değil; kalemi güçlü yazarların üretkenliği sonucu ortaya çıkan eserlerin, görsel olarak da ölümsüzleşeceğini gösteriyor.

1965 Boston doğumlu Dennis Lehane, gizemli ve orta düzeyde gerilim içeren romanlarıyla güçlü bir ‘yazar’ kimliği oluşturdu.
Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı “Mystic River” adlı film, yazarın ‘sinemaya uyarlanan ilk romanı’ olma özelliğini taşıyor. 2007 yılında gösterime giren Ben Affleck’in yönetmenliğini yaptığı “Gone Baby Gone” da, yazarın “Kenzie-Gennaro Romanları” serisinden “Gone, Baby, Gone” adlı romanının sinemaya uyarlanmış hali.

Clint Eastwood
Clint Eastwood

2003 yılında gösterime giren “Mystic River”, senarist Brian Helgeland ve Eastwood’un ortak çalışması. Sean Penn, Kevin Bacon, Tim Robbins, Laurence Fishburne, Marcia Gay Harden, Laura Linney gibi güçlü oyuncu kadrosuna sahip olan film, Penn ve Robbins’e 2004 yılında Oscar Ödülü kazandırdı.

X-Men: First Class (2011)

kafkaesk | 14 September 2008 11:59

X-Men Origins: Wolverine (2009) filminin fragmanının internete düştüğü ve bizi (görece) türlü heyecanlara gark ettiği şu günlerde,
comingsoon.net
‘in haberine göre 20th Century Fox yeni bir X-Men filmi için kolları sıvamış. 2006-2007 yılları arasında, Jeff Parker tarafından yazılan ve Roger Cruz’un çizimlerini yaptığı X-Men: First Class çizgi roman serisinin bir uyarlaması olması beklenen filmde, bu seriye sadık kalındığı takdirde kahramanlarımızın gençlik yıllarına gideceğiz. Oyuncu kadrosu, senaristi ve yönetmeni henüz açıklanmamış olmasına rağmen X-MenFirstClass.com sitesinin foxmovies.com’a yönlendirilmiş olması bir dedikodudan fazlasıyla karşı karşıya olduğumuza bir işaret.

Altın Pusula (The Golden Compass)

mturkmen | 26 June 2008 09:54

Fantastik film tutkunları ekran başına: Altın pusula
Başka bir dünyada değişik yaratıkların olduğu bir evrende, Lyra ve en yakın dostu Pantalaimonbir gün okulda duymaması gereken bir konuya istemeden duyar. Daha sonra arkadaşı çocuk hırsızları tarafından kaçırılır. Daha önceden verdiği sözü tutmak isteyen kız büyük bir maceranın peşinden koşmaya başlar. Zırhlı ayıların hüküm sürdüğü topraklara giderken, cadı kraliçeler ve daha değişik yaratıklarla karşılaşan Lyra zorlu macerasında hayal bile edemediği zorluklarla karşılaşır.
Chris Weltz’in yönetiminde, Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green, Sam Elliott gibi ünlü isimlerin bulunduğu bir kadro ile Philip Pullman’ın kitabının uyarlamasıizlemeye değer.