bildirgec.org

ken loach hakkında tüm yazılar

The Wind That Shakes the Barley (2006)

queennothing | 17 October 2011 23:24

İngiltere’nin ‘özgürlükçü’ yönetmeni Ken Loach‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Wind That Shakes the Barley“, 2006 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Paul Laverty tarafından yazılan film, Türkçe’ye “Özgürlük Rüzgarı” olarak çevrildi. İngiltere’de düzenlenen bir film festivalinde dört dalda ödüle aday gösterilen film, Cannes Film Festivali’nde Altın palmiye Ödülü’ne layık bulundu. Avrupa Film Ödülleri ve Goya Ödülleri’nde de adaylığı bulunan yapımda İrlandalı aktör Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham ve Orla Fitzgerald rol alıyor. Çekimleri İrlanda’da gerçekleşen filmin orjinal süresi 127 dakikadır.

It’s a Free World… (2007)

queennothing | 22 June 2011 20:37

1936 senesinde İngiltere’de dünyaya gelen yönetmen Ken Loach‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “It’s a Free World…“, 2007 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Paul Laverty tarafından yazılan film, Venedik Film Festivali’nde üç ödül birden kazandı. BAFTA Ödülleri’nde de övgüyle karşılanan eserde İngiliz aktris Kierston Wareing, Juliet Ellis, Leslaw Zurek, Joe Siffleet, Colin Coughlin gibi isimler rol alıyor. Çekimleri İngiltereü Ukrayna ve Polonya’da tamamlanan yapım, Türkçe’ye ‘İşte Özgür Dünya’ olarak çevrildi. Ezilenlerin durumunu bu defa ‘karşı taraftan’ anlatan Loach, merceğini günümüz İngiltere’sinde oğlunun geleceği için göçmenlere iş bulmaya başlayan bir kadının yaşamına çeviriyor.

Looking For Eric (2009)

piquetero | 03 March 2010 15:51

Ken Loach son filmi Looking For Eric‘le Simon Kuper’in “Futbol asla sadece futbol değildir” sözünü beyaz perdede sergiliyor. Film ne basit bir futbol filmi, ne de yüzeysel şekilde futboldan bahseden bir film.
Filmimizin baş karakteri olan Eric Bishop koyu Manchester United taraftarı bir postacıdır. Ancak diğer işçi arkadaşlarıyla beraber, Manchester United maç biletlerine paraları yetmediği için şehrin alternatif takımının maçlarına giderler. Takım yönetimini ve kalbur üstü taraftarlarını endüstriyelleşme nedeniyle eleştirirler. Eric bu endüstriyelleşmeyi evinin içine kadar hisseder. Çünkü ülkemizdekine benzer bir şekilde tribünlere tüneyen, endüstriyel tribünlerin baş aktörleri mafyatik kişiler Bishop’un oğluna zorla silah emanet ederler, oğlu da silahı evde saklar.
Diğer yandan büyük sıkıntılar yaşadığı eski eşiyle yeniden temas kurmaya çalışan Eric, oğlunun yarattığı sorunlar nedeniyle bunda başarılı olamayınca bulanımlar yaşar. Bu bunalımlı dönemlerinde, esrarın da yardımıyla yanında posteri duvarını süsyelen efsane futbolcu Eric Cantona’yı bulur. Feylesof futbolcu Cantona Bishop’a özlü sözler eşliğinde yardımcı olmaya çalışır.

Land And Freedom

piquetero | 29 April 2009 12:54

İspanya İç Savaşı‘nın başladığı 1936 yılının başlarında, İngiltere’nin Liverpool şehrinde yaşayan ve Britanya Komünist Partisi üyesi olan David, Cumhuriyetçilerin direnişine destek olmak için İspanya’ya gider. Ancak burada kendi partisinin de üyesi olduğu Stalin önderliğindeki Komintern’e üye İspanya Komünist Partisi’yle değil, anti-stalinist POUM (Birleşik Marksist İşçi Partisi)’la tanışır ve POUM’un açtığı cephelerde savaşmaya başlar.
Bir süre sonra Stalin önderliğindeki SSCB, iç savaştaki milislere yardım göndermeyi redderek, herkesin Halk Cephesi liderliğindeki düzenli orduya katılmasını zorunlu kılar. Ancak POUM bunu kabul etmez. Silah ve erzak yardımı alamayan POUM’un güçsüzleşmesi David’i rahatsız eder. Silahların bakımsızlığı nedeniyle yaşadığı bir kazadan sonra POUM’u terk ederek düzenli orduya katılır.

Yönetmenlerin Bilinmeyen Yönleri

queennothing | 09 October 2008 09:11

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick

Yönetmen” kavramı, sinema ve tiyatro sanatının en önemli unsurudur. Bir yönetmen sadece filmi değil, aylar süren çekimler boyunca tüm ekibi de yönetir aslında. Sinemayı gerçekten seven, farklı bakış açılarını kabul edebilen insanlar, bir film izlerken “yönetmen” kavramının üstüne düşer.
Sinema sanatı için bu kadar önemli bir sıfatı taşıyan insanların ‘enteresan’ olarak nitelendirebileceğimiz bazı özellikleri var. İmaj verirken izledikleri yol olsun, rahatlamak için başvurdukları yollar olsun, atmosfere girebilmek için aldıkları terapi uygulamalarına kadar şaşırtıcı bir çok şey bulunuyor.

(Sinemada imaj vermek; yönetmenin, oyuncuya istediği performansı verdirtmek için söylediği, örnek verdiği, düşündürttüğü şeyler. Mesela, “Vahşi bir aslanın üzerine koştuğunu düşün o korku ifadesini yüzüne yansıt” gibi.)

Kişisel bir şey ama ‘yönetmenler’ başlığı altında bunu da eklemek istedim; Quentin Tarantino, ayak fetişistidir. “Pulp Fiction”daki meşhur ayak masajı ve “Kill Bill” (V1 ve V2)serisiyle Uma Thurman’ın ayaklarını çok sevdiğini her fırsatta dile getiriyor. Sadece “Death Proof” filmini izleyerek Tarantino’nun ayak fetişisti olduğunu anlamak zor değil.

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino

Casino”, “The Departed”, “Raging Bull”, “The Color of Money” gibi bir çok başarılı filmin yönetmeni Martin Scorsese, beğenmediği sahneler için asla “kötü oldu” demez; tekrar çekerken oyuncuya “gayet iyi oldu ama daha iyi olabilir, daha iyi olacak” dermiş. Çünkü, profesyonel bir yönetmenin, oyuncusunun moralini hep yüksek tutması gerektiğine inanıyormuş.

3.GÜZ FİLM ŞENLİĞİ

astral | 10 October 2006 20:44

Selam arkadaşlar,
5-15 tarihleri arasında Ankapol Sineması’nda 3. Güz Film Şenliği kapsamında ünlü ve kaliteli yönetmenlerden kolay bulamayacağınız filmleri seyretme imkanınız var.

Sinema kültürünüz olsun istiyor fakat bu konuda pek de bilginiz yoksa, tüm sinema derslerini almış ve sinema özel ilgi alanı olan biri olarak, size bu konuda birkaç öneride bulunayım ve bilgi vereyim:

Festival Yönetmenleri ve Filmleri

Joseph Losey- Uşak, Kaderini Arayan Adam, Kaza Gecesi

Jean-Pierre Melville- Kızıl Çember (Buz gibi soğuk katillerle acımasız polisler. Fransız yönetmen kaderin ördüğü tuzaklar yüzünden kurban oldukları düşman bir dünyadan alır konularını.)

altın palmiye ödülleri sahiplerini buldu.

moroccom | 29 May 2006 10:14

59’uncu Cannes Film Festivali’nde jüri, Altın Palmiye Ödülünü Ken Loach’ın ‘The Wind That Shakes the Barley’ filmine layık gördü. büyük ödülü ise Fransız yönetmen Bruno Dumont’ın ‘Flanders’ isimli filmi aldı. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği ise Nuri Bilge Ceylan’ın ‘İklimler‘ filmini festivalin en iyi filmi seçti.