bildirgec.org

karikatür hakkında tüm yazılar

MİZAH & KARİKATÜR

akoni | 03 September 2012 11:00

İlk karikatür İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Fakat kelimenin İtalyanca caricatura sözcüğünden türeme olduğunu ve mecazi anlamda abartmak, alay etmek anlamına geldiği bilinmektedir.
Yani karikatürcü ancak yeterince tanınmış kişilerle veya olaylarla alay edebilir. Bunun için, bir yüz karikatürü, tıpkı vücudu büyülten ya da daraltan panayır aynaları gibi, insanı biçimsizleştirir. Tıpkı karnaval maskeleri gibi bazı ayrıntıları da iyice abartır. Hayvanlarla bazı benzeyişler de insanları güldürebilir; zaten bu gözde politikacılarla alay etmek için sık sık kullanılan bir yöntemdir. Karikatür sadece davranışları değil, anlatılan sahneyi canlandırarak bizi güldüren ve biri ötekinin değişik biçiminden ibaret iki desen arasında neler olup bittiğini anlamamızı sağlayan, hayal gücümüzdür. Buna şaka, alay, latife veya nükte denilebilir.

Komik Karikatürler

beyrek | 15 December 2011 16:36

KarikatürKomik Karikatürlere bayılanlar için çok güzel tasarlanmış bir karikatür blogu. Blog‘da birçok kategoride karikatür bulmak mümkün. Karikatürler kolay bulunabilecek şekilde etiketlenmiş ve kategorilendirilmiş. Blogdaki bazı kategoriler şöyle;
Artı 18 karikatürler (her ne kadar kategori artı 18 olsa da “aşırılık” yok.
Asker Karikatürleri
Aşk Karikatürleri
Eskimo Karikatürleri
evlilik Karikatürleri

evlenmeden olmaz
evlenmeden olmaz

ingilizce karikatürler
Küresel ısınma karikatürleri
siyasi Karikatürler
yılbaşı karikatürleri
ayrıca karikatüristlere göre de bir sınıflandırılma yapılmış;
erdil yaşaroğlu
serkan altuniğne
salih memecen
kasım özkan karikatürleri.
Blogda karikatür araması da mevcut.

Resmini gönder, karikatürünü çizdir, tişörtüne kavuş!

hokusfokuskart | 15 August 2011 10:08

Herkese merhaba,

İnternet’in gelişmesiyle beraber artık resimlerinizi de tişörtün üzerine basabileceğiniz veya tasarlayabileceğiniz e-ticaret siteler var. Genelde nicelik, niteliğin önüne geçmiş durumda ama bu karmaşada güzel şeyler yapmak isteyenler de yok değil.

Yakın bir zamanda niteliği standartlar üzerine çıkarabilecek bir oluşumdan haberdar olduk. Yakında carbonima.com adıyla bir sitenin kurulacağı sinyalleri verilmeye başlandı. Bu sitenin diğer “tişörtünü kendin tasarla” blog veya sitelerinden farkı, karikatürünüzün hazırlanarak bir tişörte basılması ve size gönderilmesi üzerine kurulması gibi görünüyor.

Erkek Aklı Neye Çalışır ?

RaC | 27 February 2011 12:46

Jim Beam ‘Kızı Nasıl Tavladım’ yarışmasından sonra “Erkek Aklı Neye Çalışır” isimli yeni bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya katılmak için tek yapmanız gereken karikatürlerdeki boş baloncukları doldurmak.

Yarışmanın ödülleri ise her kategorinin en beğenileni birer PlayStation 3; jürinin en çok beğendiğini ise iPad.

Katılmak için tıklayınız.

Futbolda Yeni Dönem : Krampon.Net

sequieros | 05 September 2010 18:23

Son zamanlarda futbol ile mizahı gayet ustaca bir araya getiren bir site dikkatimi çekti : Krampon.Net…Yaklaşık 2 ay önce faaliyete başlayan Krampon.Net, bu kısa zaman içerisinde benim de aralarında bulunduğum birkaç bin okuyucuya hitap etmeyi başardı. İlk bakışta zaytung.com tadı veren Krampon.Net, Zaytung‘un aksine yayınladığı asparagas haberleri sadece futbol ile sınırlı tutuyor ve bu sayede kendine özgü bir imaj yaratıyor.

Salih Memecan Bizim City Karikatürleri Sabah

admin | 04 August 2010 12:10

Sabah gazetesinde karikatürleri ile gündemi yorumlayan her zaman dikkat çeken karikatürist salih memecan karikatür sayfasıburada.
Bedava karikatür, bedava eğlence, bedava düşünce, bol bol kahkaha:) …
en az gazete yazarları kadar dikkat çeken gazete çizerinin sabah gazetesi sitesinden yayınlanan karikatürleri için bakınız: Salih Memecan Bizim City

Markopaşa

icetea | 07 July 2010 11:34

Bahsedeceğim dergi Türk basın tarihinin en eski ve en yüksek trajlı dergilerinden biridir. 1946 yılında Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz tarafından hazırlanıp her hafta cuma günü çıkarılmıştır. Dönemin baskıcı politikasından ve Markopaşa’nın yazar kadrosunun mizahi ve eleştirel dilinden dolayı ancak 22 sayı çıkarılabilmiştir. Ardından Aziz Nesin ve Sabahattin Ali, Merhumpaşa, Malumpaşa, Yedi-Sekiz Hasan Paşa,Hür Marko Paşa, Bizim Paşa, Ali Baba ve Kırk Haremiler gibi isimlerle yayını tekrar devam ettirmeye çalışmış ancak tutuklama, alıkoyma, işkence vb. nedenlerden dolayı bunu gerçekleştirememişlerdir.

Dergi uzun süre “Toplatılmadığı zamanlar çıkar” veya “Yazarları hapishanede olmadığı zamanlar çıkar.” gibi ibarelerle çıkmıştır. Derginin logosunda ise, dert dinleyen bir adam resmi vardır, ancak, o zamanın her şeyde bit yeniği arayan kesimi bu resmi sovyet selamına benzetmiş ve dergiye -yazarlara- kominist yaftası vurmuştur. Bu olayın ardından Sabahattin Ali’nin yazdığı yazıda, özellikle bu selamın ‘sovyet selamı’ olduğunu söyleyen kişiye (Falih Rıfkı Atay) ithafen yazdıkları gayet ilgi çekicidir: Ukalanın biri Meclis’te, Hz. Muhammedin’in kızları Hendek savaşında şehit düştüler, demiş.
Meclis’te bulunun zarif bir zat da ” Kızları değil, oğullarıdır, Muhammed’in değil, Ali’nin oğullarıdır. Hendek savaşı değil, Kerbela’dır. Hangi birini düzelteyim,” demiş. İşte bu hatalar gibi, Ulus gazetesi de adeti üzerine büyük bir gaf yapmıştır. Hangi birini düzelteyim. Markopaşa sovyet değildir, selam ayakla değil, elle verilir. Sovyet selamı öyle değildir. Resimde Markopaşa selam vermiyor, elini kulağına götürmüş, dert dinliyor. Ve işin en mükemmeli de bu resim tek çizgi ilave edilmeden Ulus’un arşivinden alınmıştır.
Ey Ulus ve ey Falih Rıfkı!
Neren doğru ki, kalemin doğru olsun.