bildirgec.org

kare hakkında tüm yazılar

Zihniyet-i rezalet

admin | 27 March 2011 19:46

Aman Tanrım!
Yok böyle bir kıvraklık… Nasıl iştir yarabbi ne muhteşem bir yalancılık. Olağan üstü esnekliğinin yanında, bir de oynak kahpelik…

Derse mola vermişti hoca. Çimlerin üzerine bağdaş kurmuş, gökyüzünde ahengine hayran olduğum güneşin tadını çıkarıyordum. İki çift karşıdaki banklara oturdular. Üç boyutlu görebiliyordum onları.

Derin bir sohbete daldılar. Dünya ters dönse onlar hala düz duracak vaziyette. Gözleri sadece 21(üşenmedim saydım) kare taştan oluşan bölgede geziniyordu. O çemberin dışında olup bitenler umurlarında değildi sanki…

Saatte Sanat : Casio Cubic Puzzle

geceyazankedi | 17 October 2009 20:06

Kübizm’in çıkışı ne kadar gerilerde kalmış olursa olsun sanat toplumdan ve onun getireceği gelecekten uzak durmuyor. İşte Casio da yine öncü olduğu konuda bunu dile getirmiş ve kübik tasarımı saatlerde uygulamış, bize de tanımlayıp sunmak kalmış.

iiyama eco prolite e1906s/b

schizophrenia13 | 24 August 2009 13:44

iiyama eco prolite e1906s/b
iiyama eco prolite e1906s/b

iiyama japonya ofisi tarafından duyurusu yapılan eco prolite e1906s/b, artık sıklıkla duymaya başladığımız geniş ekran 22 ve 24 inç monitörlerden birisi değil. tam aksine 19¨büyüklüğünde ve tam kare tasarımlı ekranı farklı kılan üzerinde bulunan eco seçeneği. standart kullanıma göre %34.4 enerji tasarrufu bu monitörün niye eco olarak adlandırıldığını açıklıyor.
1280×1024 piksel çözünürlüğe sahip ekran 10000:1 karşıtlık oranı sunuyor, parlaklık seviyesi ise 250cd/m2 olarak belirtilmiş. hdcp destekli dvi-d ve vga ise bağlantı arayüzleri.

BİR GÜNLÜĞÜNE SU OLMAK

admin | 04 July 2009 11:34

Eşlik eden şarkıya, yazmaya ara verip eşlik etmek ile, şarkının ilhamında yazmaya devam etmek arasında gidip geliyorum.İyisi mi birkere dinleyeyim,tadayım,öyle devam ederim..Tamam,iyiyim şimdi…

Değişik olduğu günler nadirdir insanın hayatında aslında…Bir gün her gün olduğundan farklı olup bunu farkettiği zaman keyfine diyecek yoktur.Bu farkındalık öylesine güzeldir ki,öylesine kendini bulmuşluk hissi verir ki ister acı çekiyor ol ister kahkahalar atmak gelsin içinden,tek ortak bir ifade vardır,evde,sokakta orda burda,izini bıraktığın her noktada bir güzel tebessümdür tek karşılık.Bir tebessüm hiç bu kadar kendini bilmemiştir,ne için gülümsediğinin hiç bu kadar farkında değilsindir,hiç bir gün bu kadar iyi tanımamışsın kendini,hiç bu kadar bütünleşmemişsindir kendinle…Her zamanki olağan, telaşlı ve çelişkili halin gidiverir yerini sağlam,neyi dinlediğini bilen,huzurlu bir beyine bırakır.Çok değişiktir bu his çokk… Vücudunun her hareketinin her zerresinin anlamını bilirsin o gün,elini istemsizce neden masaya koyduğunu bile ya da neden o tarafa baktığını ya da ne biliyim,o aklından geçen saliselik düşüncenin özünü idrak ederek yerini bir yenisine bırakırsın..Çok değişiktir o gün,çok safsındır o gün,o kadar şeffafsındır ki baktığın değdiğin her yere, gülümseyen gözlerinden yukarılara o kristal sesli yıldızlardan saçtığını görebilirsin adeta,içindeki o güzel şeyin baktığın her yere saçıldığını falan… Çok,çok az defa bulur böyle günler insanı… Ve çok az defa anlar insan her yaptığının anlamını..Geçmişte söylediği bir sözü nasıl algıladığına ve algılandığına,geçmişteki kararlarının, hareketlerinin ne anlama geldiğine ve gelmesi gerektiğine,doğru muydu yanlış mıydı diye kararsızlığa düşmeden çok çok az defa anlam verir.Çok zamanlar aklına gelen ya da şöyle bir gözden geçirilen bir karenin her ayrıntısı binbir soru ile tekrardan anlamlandırılırken kimi zaman tarifsiz bir acı ya da acıyı azaltan öfke ile bir yandakiyle kıyaslanamaz tabessüm vesilesiyle;çok az zamanlar anlarsın o karenin ne anlam ifade ettiğini,her zerresinin,her bir gözbebeğindeki bakışın ne anlatmak istediğini…En güzeli de ne bir kararsızlık gelir bulur seni,ne bir çelişki ne de bir öfke…Her şey silinip yerini koca bir tebessüme bırakır…Kutsallıkla dolar tüm ruh,sanki tüm şeytanların önünde diz çöktüğü,gene de affedici bir meleksindir,senden iyisi yoktur,gözleri senden güzel parlayan yoktur,senden yücesi ve kendine tapanı….Çok güzel hissedilirrr çokkk… Çok azdır böyle zamanlar ama… Böyle duru olunan zamanlarr….Bir gün de olsa farklı olmak güzeldir…Bu günün arefesinde tüm boğazlarda biriken acılar,ne çok soğuk ne de sıcak o tam kıvamındaKİ muazzam su ile yıkanır giderr,bu günün arefesinde içte bir yerlerde biriken kahkahalar,çok da anlam verilemeyen mutluluk zerrecikleri, yerini öylesine anlamlı bir hüzne bırakır kii… Bir gün öncesinden öylesine farklı yapar ki…Hüzne de anlamsız mutluluklara da öylesine bir anlam yükler ki…Bu ruh tazelenmesi henüz açan bir bahar tomurcuğunu bile geride bırakır.

portotif makro fotoğraf stutüdyosu yapma

safayasin | 25 November 2008 12:04

makro fotoğrafın çekenler için birebir bir çalışma
makro fotoğrafın ne olduğunu bilmeyenler için kısaca açıklayım çekilen fotoğrafın sonuçtaki boyutunun 1:1 yani gerçeği ile aynı boyutta veya daha büyük olması anlamına gelir.

neyse hemen anlatmaya başlayım biraz uzun. Elimize bir kutu alıyoruz ve düzgünce kutunun sağın da solun da ve üstünde eşit şekilde a4 kağıdından biraz küçün kare şeklinde kesiyoruz altını ise tamamen kesiyoruz ardından a4 kagıtlarımızı siyah bant ile bantlıyoruz maksat içeri boşluklardan ışık sızmasın

düzeneğimizin içine a4 kağıdımızı yerleştirin (şekli detaylı şekilde aşağıdaki resimden inceleye bilirsiniz) manual fotoğraf makinesi flash aydınlatmasını düzeneğimizin sağ tarafına yerleştirelim ve sütüdyomuz hazır kolay gelsin.

kaynak

Optik İllüzyonlar – II

tentena | 10 July 2008 11:09

İllüzyon, bir stimulusun yanlış yorumlandığı bir algı yanılmasıdır. Optik İllüzyonlar – I yazıma olan ilgiden sonra bulabildiğim başka illüzyonlarıda yayınlayacağımı söylemiştim. Yine etrafta sıkça görmediğimiz bazı başarılı optik illüzyon örnekleri aşağıdaki gibidir.

Eğri Kule İllüzyonu
Eğri Kule İllüzyonu

Resimlerdeki kulelerin ikiside aynı açıyla eğik durmaktadırlar. Ancak tek bir fotoğraf karesi gibi yanyana tutulduklarında sağ tarafdaki daha eğik gibi görünmektedir.

Renk Algılaması
Renk Algılaması

inanması güç ancak resimdeki pembe karelerin hepsi aynı tondalar. İnanmayanlar photoshop’la test edebilir.

Negatif
Negatif

30 saniye kadar bu resmin ortasına baktıktan sonra açık tek renk bir duvara yada beyaz bir kağıda bakın, bir görüntü göreceksiniz ve siz baktıkça görüntü daha da netleşecek.

Anında Etki
Anında Etki

ortadaki noktaya bakın ve kafanızı ileri geri oynatın; resme biraz hareket katmış olacaksınız!

Japonyadan İlginç Karpuz Çeşidi [Kare Karpuz]

rck | 09 July 2008 13:10

Japonyadan Kare karpuz almak mümkün

Japonyadaki çiftçilerin bir nevi tasarım adını koydukları bu karpuz çeşitlerinin özel ambalajlarıda mevcut


Tabiiki fiyatını merak edenler olacaktr şimdi , Japonya parası ile 10.000 yen yani dolar üzerinden hesaplarsak 83 dolar ediyor.

Japonların bu çalışmalarını artık görmek mümkün olacak sanırım , harıl harıl çalışan bir millet çünkü
Kaynak

Optik İllüzyonlar – I

tentena | 03 July 2008 10:26

optik illüzyonlar genelde görsel algılamamızın aldatılmasıyla oluşturulur. Bu sitede en ünlü örnekleri bulunmaktadır. Yazının devamında türkçe açıklamaları bulabilirsiniz.

Blivet
Blivet

Blivet çözülememiş bir çizim ve gerçekte varolması imkansız bir cisimdir. 3 adet silindirik uç gibi görünen çıkıntılar ortak noktada dikdörtgensel bir hal almaktadır.

Bezold Efekt
Bezold Efekt

Alman bir meteorolog olan Wilhelm von Bezold tarafından adlandırılan bu efekt, renklerin ortam rengine göre farklı görünmesi temeline dayanıyor. Beyaz arkaplandaki kırmızı renk daha açık, siyah arkplandaki kırmızı renk ise daha koyu görünüyor.

Cafe duvarı illüzyonu
Cafe duvarı illüzyonu

Dr.Richard Gregory’nin ilk olarak farkettiği bu illüzyon siyah beyaz briketlerin dizili olduğu bir düzende, yatay ve birbirine paralel çizgilerin eik gibi görünmesine dayanıyor. İllüzyonu yaratmak için 2 püf nokta var. Birincisi; briketlerin etrafı “mortar” denilen gri çizgiyle çevrili olmalı çünkü bu siyah ve beyaz arasındaki geçiş rengi. İkincisi; aynı renkteki briketler aynı sütunda sağlı sollu kaydırılarak belli bir düzene göre yerleştirilmeli.