bildirgec.org

kan hakkında tüm yazılar

Dört Sıvı: Kan

keremu | 06 August 2011 14:12

Dört Sıvı: Kan
Dört Sıvı: Kan

Yönetmenliğini Sidar Serdar Karakaş‘ın yaptığı Dört Sıvı: Kan filminin çekimleri tamamlandı. Türk sinemasının pek de alışık olmadığı bir türe sahip olan filmin felsefesi de bir o kadar ilgi çekici.
Aşkın ve hayatın kimyasını spesifik bir açıdan ele alan film, insan vücudundaki dört sıvıdan aşka ve hayata giden yolu farklı bir bakış açısıyla ele alıyor.

Eskiden insan vücudunda sadece dört sıvı olduğuna inanılırmış. Bunlar: kan, tükürük, safra ve sevdadır. Bu dört sıvı, insan vücudunda belirli oranlarda bulunurmuş. Bu oranın herhangi bir sıvıda artması ya da azalması hastalığa neden olurmuş. Aynı zamanda bu sıvılar insanın karekterini de belirlediğine inanılırmış…

birazda zarar verelim diyenlere eski bir oyun carmageddon

cenkkorbo | 30 March 2011 15:31

carmageddon çıktığı ilk gün bizlere araba kullanırken sınırsız özgürlük tanıdı. daha önce arabaları sadece yarışmak için kullanırdık. carmageddon bunu değiştirdi ve bizlere yarışın yanında arabalrı parçalayıp yok edebileceğimiz hatta yanında bonus olarak insanları ve hayvanları ezip ekstra puan alabileceğimiz muhteşem bir oyun sundu. tabiki oyun çıktığı gibi çok tutulmaya başlandı ve beklenen sansürü yedi. o zamanlar insane ezmek öldürmek hoş karşılanmadığı için insanların yerini zombiler aldı. kanlar yeşil renge büründü ve oyunun bütün havasını değiştirdi.

Bilmek İstiyorum !!!

Cali Kusu | 15 February 2011 10:41

Kuşların ağladığında neden öldüğünü bilmek istiyorum. Gözyaşının gücü öldürmeye yeter mi? ya da bir damla yaş için ölmeye değer mi?Köpeklerin neden bukadar sadık olduğunu bilmek istiyorum. Değer bilmeyen insanlara böylesi sadık varlıklar neden veriliyor? Sadakatin anlamını bilmeyenlere sadık dost lazım mıdır?

Eskiden !

Cali Kusu | 13 February 2011 17:06

Eskiden güzel günler vardı,
güneşi tam gecesi tam. Eskiden sabahları güneş güzel doğardı. Birde akamüstüleri güneş batarken geceyi beklemek vardı… Ne güzeldi, eskiden güzellik vardı. Nasıl desem huzur vardı işte. İnsanlar mutluydu, gülüyordu. Hani her köşede ağlayan birileri yoktu en azından. Köşe kapmaca oynar gibi, dörtnala kaçar gibi geçerdi günler…

Eskiden zaman vardı,
Zamansızlığa inat saatlerce gülüp oynamak vardı. Ne bileyim işte geçerdi zaman. Böyle tıkanıp kalmazdı, işkcence çeker gibi saatlere bakmazdım. Nefes bile almıyorum saate baktığım kadar. Halbuki eskiden saat bile yoktu. Oda neymişki sabah çıkardım sokağa, güneş doğunca yani. Baktım akşam oluyor, güneşin gözlerini kapattığı an damlardım eve. Eskiden sokaklar vardı, insanı iki döşemelik taşa sığdıran kaldırımlar değil…

?:) – 2

Cali Kusu | 12 February 2011 15:27

Ben Şair olsaydım Eğer Sana Öyle bir Şiir yazardım ki Sevgili, Harflerine Asardın Kendini !!!

G ün geçer de akşam olursa,
İ lk akşam gibi sabaha kalırsa,
D ünden kalan yarınlardaysa,
E llerimde yetim kalan birileri varsa,
S ilemediklerimi karalamak varsa,
İ llede o deyip yırtınıp ağlamaksa
M aden gibi dert var demektir…

G üneşsiz bir sabahdaysan,
E eğerlerin keşkeleriysen,
L eylek kadar uzun,
D emir kadar katıysan,
İ şin yaş demektir…

Dün Gibi Hatırlıyorum…///

Cali Kusu | 11 February 2011 09:38

Evet herşeyi hatırlıyorum. Daha doğrusu hiç unutmuyorum. Mıh gibi çakmışım aklıma… Ne varsa önümde geçmişten kalan, sebebi dün gibi aklımda… Unutmam ki ben zaten, insan unuturmu ölen kuşu iiçin tuttuğu yası. Elleriyle mezar kazıp toprağa koyduğu umutlarını, hani köşe başlalarında saklambaç oynarken kaybettiği arkadaşlarını, sonra çığlık atıp ‘nara’ gibi anlattıkları anılarını, annelerinden dinlediği masalları. Bazen de masal anlatacak kimse olmayınca altına saklanıp ağladığı yorganını insan hiç unutur mu? Unutmadım dün gibi hatrımda…

BENİM KAHRAMAN ASKERİM

bozok06 | 28 September 2010 12:04

BENİM KAHRAMAN ASKERİM
Bizim için canını veren,
Benim kahraman askerim.
Herşey vatan için diyen,
Benim kahraman askerim.

Havada, karada, denizde,
Türkiyemin her yerinde,
Vatan sevdası kalbinde,
Benim kahraman askerim.

Askere sevinçle giden,
Dağlarda nöbet bekleyen,
Vatan için kanlar döken,
Benim kahraman askerim.
(Bozoklu)

Interactive tahta kurusu harita sitesi.(Bedbug mapping)

thomasguven | 31 August 2010 18:28

Tahtakurusu haritası

Tahtakurusu paniğini yayma ve bu konuda eşek şakası yapmak havasında olanlar, veya hakikaten tahta kurusu paniği olanlar , bu tür bir kan emiciyle karşılacağınız yerlerin kataloğunu bulmak isteyenlerin ziyaret edeceği bir site BedbugRegistry.com. Hadi şimdi bu korku salan websitesini keşfedelim ve kimin hayatlarını enkaz haline getirdiğimize bir bakalım.
Bedbug Registry’s homepage sizi sokak sokak, ev ev, otel otel, nerede ne kadar tahtakurusu bulunduğunu söyleyen bir site. Sizde kendi tahta kurusu haritanızı çıkarıp ve gönderebilirsiniz.

kan ve anason kokuyorum intiharlarımda..

haytaazrail | 03 March 2010 14:44

sancılı şiirler doğuruyorum
her birinin adını sen koyarak..
oysa her çarşafta çıkmayan ihanet lekesi..
geleneksel yalnızlığın içinde,
kan ve anason kokuyorum intiharlarımda..

oysa, sicim kadar kendine sarılmış,
bileği kesik aşklara gülüp geçerken,
her taşın altında yosun tutmuş,
ölü çocuk cenazeleri ağıtlara şahlanıyor yine..
ben kendi ölümümü düşlüyorum ne güzel..
sen kendi ölümünü..
yaşamın sır gibi çözüldüğü yerde…

Dikkat İphone’un oyununa gelmeyin, Ölebilirsiniz!

tuncelik81 | 16 November 2009 13:55

Rus Ruleti
Rus Ruleti

İnternette video izleme sitelerinde ilginç videolar ketegorisinde yer almayı başarmış bu video’da İphonun yeni çıkan oyunu Rus Ruleti’ tinin birkaç genç tarafından oynandığını görüyoruz.

Rus Ruleti
Rus Ruleti

Videonun başında oyunculardan birinin iphonu eline alıp Rus ruleti hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra oyuna başladığını görüyoruz. Şans eseri kendisine mermi denk gelmiyor ve sıradaki arkaşıda işlemi tekrarlıyor, bu şekilde oyun devam ederken sonuncu arkdaşa sıra geldiğinde onun diğer arkdaşları kadar şanslı olmadığını görüyoruz. Ruleti çevirdiğinde kendisine mermi olan yuva denk geliyor ve mermi patlıyor. Ama burda ilginç olan şey ise bu arkadaşın sadece oyunu kaybetmesi gerekirken kafasını ve hayatını da kaybediyor.

Rus Ruleti
Rus Ruleti

Tabiki her ne kadar bu videonun montajdan ibaret olduğu anlaşılsada ortaya çok ilginç bir görüntü çıkmış. İzlemenizi tavsiye ederim. Yalnız kan görmeye dayanamayanlar izlemese iyi olur çünkü adamın beyni patlarken kan kameraya da sıçrıyor. Bu görüntüyü buraya tıklayarak izleyebilirken, Amerika’nın en önemli kanser araştırma kurumlarından Pittsburg Kanser Enstitütüsü Direktörü Ronald Herberman’ın ‘Beyninizle Rus ruleti oynamayın’ uyarısı ile ilgili haberini buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederim.